Trwa ładowanie...

Sposoby oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Zobacz, jak usunąć szkodliwe substancje

Smog, roztocza kurzu, pleśń, formaldehyd – każdego dnia substancje te przedostają się do naszego mieszkania z zewnątrz, albo rozwijają się w jego wnętrzu. Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Zobacz, jak usunąć szkodliwe substancjeŹródło: Materiały prasowe
dqdps38
dqdps38

Na co dzień rzadko zauważamy kurz, który osadza się na przedmiotach wokół nas, a to, że cyrkulacja powietrza w domu jest niewłaściwa, dociera do naszej świadomości dopiero wtedy, gdy pleśń pojawi się już na ścianie. Choć wydaje się nam, że właściwie dbamy o mieszkanie, w rzeczywistości to, czym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Obok roztoczy i zarodników grzybów, raport CSR „Pięć kroków do czystego powietrza w domu” (2017) wskazuje na formaldehyd jako substancję mającą negatywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. Co możesz zrobić, by oddychać czystym, świeżym powietrzem?

Powietrze wolne od formaldehydu

Formaldehyd to substancja chemiczna pod postacią gazu. Ma właściwości bakteriobójcze i przy niskim stężeniu (poniżej 0,03 ppm) nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka. Problem pojawia się, gdy jej stężenie wzrośnie choćby do 0,1 ppm – wówczas możemy poczuć znużenie, bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu, ucisk w klatce piersiowej, a nawet mieć zmiany na skórze. Trzeba zauważyć, że cząsteczki formaldehydu zawierają też przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień, m.in. występuje on w środkach chemicznych, wyrobach papierowych, materiałach budowlanych (płycie wiórowej, sklejce), a szybkość jego uwalniania się wzrasta w miarę podwyższania się poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tej substancji z domu, można jednak znacznie zredukować jej stężenie. Warto kupić specjalne urządzenie do oczyszczania powietrza, które wyłapując formaldehyd, jednocześnie pochłania drobinki kurzu i sierść zwierząt domowych. Innym sposobem jest zastosowanie nowoczesnych farb ceramicznych do malowania ścian, takich jak na przykład MAGNAT Ceramic Care, które dzięki swej technologii wyłapują substancję z powietrza i w drodze reakcji chemicznej zamieniają go w cząsteczki pary wodnej. Farby te mają dodatkowo właściwości antystatyczne, dzięki czemu utrudniają osadzanie się kurzu na powierzchni ścian.

Regularne sprzątanie i wentylacja

Nie wystarczy raz w tygodniu użyć odkurzacza i przetrzeć meble suchą szmatką, by uznać, że w mieszkaniu jest czysto. Obie te czynności są jak najbardziej właściwe, trzeba jednak odpowiednio się do nich zabrać. Kurz najlepiej ścierać na mokro, pamiętając, że osadza się nie tylko na powierzchni przedmiotów, ale też w ich wnętrzu – dlatego wszelkie narzuty, firany, zasłony czy pluszowe zabawki należy regularnie prać, a pościel wietrzyć. Do sprzątania dywanów i chodników najlepiej użyć odkurzacza z funkcją piorącą lub takiego, który jest wyposażony w wysokowydajny filtr, wyłapujący większość zanieczyszczeń gnieżdżących się w dywanach, materacach, fotelach i sofach. Ważna jest też wentylacja mieszkania, dlatego co jakiś czas warto sprawdzić stan systemu wentylacyjnego i drożność kratek w kuchni i łazience.

Zielone rośliny to źródło tlenu

Zielone rośliny mają znakomitą zdolność wychwytywania w ciągu dnia drobinek kurzu i szkodliwych dla organizmu człowieka związków pochodzących z farb, lakierów i dymu tytoniowego, jednocześnie zaś zaopatrują pomieszczenie w tlen. Do pokoju dziennego najlepiej wybrać takie ich gatunki, które mają duże liście, np. paproć, anturium czy daktylowce, do sypialni natomiast odmiany, które produkują tlen w nocy (aloes, storczyki).

Jakość powietrza w naszych domach ma duży wpływ na nasze zdrowie. Nie pozbędziemy się z atmosfery wszystkich szkodliwych substancji, jednak dzięki świadomym działaniom możemy ich ilość znacznie zredukować.

dqdps38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqdps38