Sposoby na wilgoć. Skąd się bierze i jak ją zwalczyć

Najczęstsze ryzyko wilgoci w mieszkaniu pojawia się w chłodniejsze miesiące, gdy za oknami coraz częściej pojawia się deszcz i mgła, oraz wtedy, gdy unikamy regularnego wietrzenia. Warto zadbać o odpowiedni balans wilgoci w mieszkaniu, nim będzie za późno.

Zwróć uwagę na jakość i wilgotność powietrza w domu
Zwróć uwagę na jakość i wilgotność powietrza w domu
Źródło zdjęć: © Istock

03.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 17:16

Jeśli w twoim mieszkaniu pojawiła się nadmierna wilgoć, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki, w przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju pleśni, które są już zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego warto mieć oczy otwarte i podjąć środki ostrożności.

Jak poznać, że mamy wilgoć w mieszkaniu

Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu mieści się w granicach 40-60 proc. Zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie wilgoci może szybko odbić się na naszym samopoczuciu. Jeśli dręczą cię bóle głowy, katar i przenikliwy chłód, powodem nie musi być infekcja, być może po prostu powietrze w mieszkaniu jest zbyt wilgotne.

Innymi objawami zbyt wysokiego poziomu wilgoci w mieszkaniu mogą być zaparowane okna. Długotrwałe zawilgocenie może powodować nawet odparzanie się tynków, a to niechybny znak, że wilgoć wniknęła już w ściany. Stąd już tylko niewielki krok do pojawienia się pleśni, której trudno będzie się pozbyć.

Skąd bierze się wilgoć

Choć mogłoby się wydawać, że powodem zwiększonej wilgoci w domu jest mokra i deszczowa pogoda, to w większości przypadków największym źródłem kłopotów jesteśmy my sami, a właściwie czynności, które codziennie wykonujemy. Prasowanie przy pomocy żelazka parowego, długotrwałe gotowanie, czy gorące kąpiele, to wszystko wiąże się z osadzaniem drobinek wilgoci na ścianach.

Problemy z wilgocią mogą wyniknąć z błędów na etapie budowy domu. Zła izolacja fundamentu, nieodpowiednie zabezpieczenie podczas montażu lub wymiany okien, a także nieszczelny dach, to wszystko ułatwia przedostawanie się wilgoci z zewnątrz, a naprawa takiego stanu rzeczy może być bardzo kosztowna.

Zwalczaj wilgoć u podstawy

Czasem, gdy wilgoć jest już mocno zauważalna, nie wystarczy jedynie uchylić okna lub podkręcić grzejników. Jeśli problem nawraca, należy postawić na profesjonalne urządzenia, które ustabilizują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Osuszacze to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i domów wykonanych w starym budownictwie, gdzie problem jest bardziej palący.

Osuszacz pochłania gromadzący się w pomieszczeniu nadmiar wilgoci, skrapla go, a następnie wydmuchuje suche powietrze. Wbudowany programator pozwala na automatyczne dostosowanie trybu pracy urządzenia tak, by zapewnić odpowiedni balans pomiędzy suchym a wilgotnym powietrzem. Ważne, by wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy, to od niej zależy obszar, na jakim urządzenie będzie w stanie działać.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)