Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
kuchnia
Anna Kowalska
25-03-2018 16:58

Sposoby na utrzymanie czystości w białej kuchni

Biała kuchnia to rozwiązanie uniwersalne i zawsze modne. Wystarczą kolorowe dodatki, by całkowicie zmienić jej wygląd i charakter. Wiele osób jednak obawia się problemów z utrzymaniem czystości.

Sposoby na utrzymanie czystości w białej kuchniŹródło: IKEA
d35rv5d
d35rv5d

Zwolennicy białej kuchni mówią, że łatwiej zachować w niej porządek, a przeciwnicy z kolei twierdzą zupełnie coś innego. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Sprzątanie w białej kuchni nie jest ani łatwiejsze, ani trudniejsze niż w innej, jednak konieczność przetarcia tego lub owego szybciej rzuca się w oczy.

Akcesoria przydatne w kuchni

Aby w kuchni panował porządek, dobrze mieć wszystko poukładane i na swoim miejscu. Warto wykorzystać pomoce: kuchenne organizery, wkłady do szuflad, pojemniczki, słoiczki.

Nie tylko ładnie wyglądają, ale ułatwiają zachowanie ładu. Im większy porządek w kuchni, tym łatwiej o utrzymanie czystości. Wrogiem każdego miłośnika harmonii jest z pewnością zagracony blat i taki sam parapet. Jeśli w kuchni jest stół, on także powinien być w miarę możliwości pusty. Pod ręką musi być chociaż jedna ściereczka lub gąbka, którą można na bieżąco przecierać nieestetyczne i niestety na białych szafkach bardzo widoczne, plamy. Sprawdź, jak wygląda biała kuchnia IKEA, w której jest ład i porządek.

d35rv5d

Płytki kuchenne i czyszczenie fug

Jeśli konsekwentnie stawiamy na biel, to prawdopodobnie również na ścianach i podłodze. Szczególnie ta ostatnia może przysporzyć nieco dodatkowej pracy. O ile umycie białej terakoty nie różni się znacząco od mycia podłóg w innych kolorach, to czyszczenie fug nie będzie należało do przyjemności.

Nawet jeśli myje się podłogę dwa razy w tygodniu, fugi raz na jakiś czas i tak powinny być czyszczone. Aby je skutecznie wybielić, najlepiej przygotować pastę z sody oczyszczonej. Sodę mieszamy z niedużą ilością wody i taką papkę nakładamy na fugi na minimum kwadrans. W podobny sposób można czyścić fugi w glazurze na ścianach.

Fronty szafek kuchennych

Białe szafki kuchenne bardzo rozjaśniają pomieszczenie, choćby z tego powodu są tak często i chętnie wybierane. Niestety na białych szafkach wyraźnie widać odciski palców, zwłaszcza dziecięcych. Tutaj pomocna będzie ściereczka z ciepłą wodą z dodatkiem octu lub uniwersalne chusteczki do mebli, które można kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Najtrudniej utrzymać nieskazitelną czystość na gładkich i błyszczących frontach. Z drugiej strony – takie szybkie codzienne przecieranie praktycznie eliminuje konieczność mycia raz na jakiś czas całych szafek. One po prostu zawsze są czyste.

Okap kuchenny – nie można o nim zapomnieć

Trudno wyobrazić sobie czystą kuchnię bez okapu. To właśnie dzięki niemu z kuchni odprowadzane są cząsteczki tłuszczu i wilgoć, czyli dwie główne przyczyny powstawania pleśni i nieestetycznych plam na ścianach. W białej kuchni okap jest szczególnie ważnym urządzeniem, o które również warto dbać podczas sprzątania kuchni.

Czyszczenie blatu kuchennego

Biała kuchnia z drewnianym blatem jest dość częstym rozwiązaniem. To kwestia nie tylko przełamania bieli, ale także rozwiązanie bardzo praktyczne. Blat nie musi być drewniany, może być drewnopodobny. W tym drugim przypadku znacznie łatwiej będzie utrzymać go w czystości.

Jeśli zdecydujemy się na drewno, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  • Na drewniany blat nie można stawiać gorących naczyń.
  • Nie można dopuścić również do tego, by na blacie długi czas stała woda (drewno jest higroskopijne).
  • Jeśli przydarzy się przykry wypadek, drewno najlepiej jest czyścić olejem lnianym, zmieszanym w równych proporcjach ze środkiem do czyszczenia drewna.
  • Dla porównania – wszystkie powierzchnie szklane, marmurowe czy laminowane wystarczy przetrzeć gąbką z płynem do naczyń.

Mimo to warto postawić na blaty drewniane, zmuszają one do większej dbałości o kuchnię i w efekcie łatwiej utrzymać w niej porządek.

d35rv5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35rv5d