Sposoby na ogrzanie garażu. Jak wybrać odpowiedni grzejnik?
Zima to trudny czas dla właścicieli garaży nie mających ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy lubią wykorzystać ten czas na różne prace przy zabytkowych pojazdach albo przy motocyklach. Z pomocą przychodzą grzejniki, których jest na rynku dość sporo. Jakie są ich rodzaje oraz wady i zalety?
24.01.2022 10:09
Cisza kontra wydajność
Pierwszy punkt programu to sposób działania grzejników i tutaj traficie na olejowe oraz konwektorowe. Grzejnik olejowy będzie się długo nagrzewał, ale też długo utrzyma ciepło. Warto wybrać modele wyposażone w timer, dzięki któremu zaprogramujecie godzinę, o której grzejnik ma rozpocząć pracę. Termostat z kolei będzie pilnował utrzymania żądanej temperatury. Dużą zaletą grzejników olejowych jest ich cicha oraz czysta praca. Fakt użycia grzałki sprawia, że nie wzniecają one kurzu i pyłu, co jest ważne, jeśli chcecie na przykład przeprowadzić operację lakierowania jakichś elementów.
Na drugim biegunie mamy grzejniki konwektorowe, które są bardzo szybkie. Powietrze dostaje się do środka od spodu, jest nagrzewane przez grzałkę i oddawane przez raszki. Trzeba jednak wiedzieć, że takie urządzenia nie utrzymują ciepła, a więc jeśli ma być dłużej ciepło, to musicie się liczyć z większym rachunkiem za prąd. Jest także as w rękawie w postaci grzejników ceramicznych. Mają one wkład nagrzewający się do wysokiej temperatury, który magazynuje ciepło.
Jeżeli już wybraliście rodzaj grzejnika, to pozostaje jeszcze zwrócić uwagę na jego moc. Wydawałoby się, że im więcej, tym lepiej, ale nie ma co przesadzać. Do przeciętnego garażu wystarczy moc od 2000 do 3000 W. Najlepiej stosować przelicznik zakładający, że do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzeba od 100 do 200 W mocy.
A może gaz?
Jeżeli sprzyjają temu warunki, to możecie skorzystać z promienników lub piecyków gazowych. W tych pierwszych osiągane są temperatury nawet do 900°C. Gaz i powietrze trafiają do komory, w której są ze sobą mieszane, a następnie ciepło jest uwalniane w postaci promieniowania. Piecyki gazowe mogą także działać na zasadzie podobnej do konwektorowych.
Minusem jest tu oczywiście gaz i przepisy z nim związane. Te pozwalają na przechowywanie maksymalnie dwóch urządzeń napędzanych gazem z butli. Każda z nich nie może być większa niż 11 kg. Dodatkowo butla musi znajdować się minimum 1,5 m od źródeł ciepła i urządzeń elektrycznych, a samo pomieszczenie nie może mieć temperatury wyższej niż 35°C