Sposoby na mrówki w ogrodzie

Kilka mrówek nikomu nie przeszkadza, gdy jednak jest ich niezliczone morze i w ogrodzie nie da się spokojnie odpoczywać na trawie, wówczas należy zacząć działać. Na zwalczanie mrówek jest kilka sprawdzonych sposobów.

Sposoby na mrówki w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Shutterstock

20.05.2015 15:02

Kilka mrówek nikomu nie przeszkadza, gdy jednak jest ich niezliczone morze i w ogrodzie nie da się spokojnie odpoczywać na trawie, wówczas należy zacząć działać. Na zwalczanie mrówek jest kilka sprawdzonych sposobów.

Mrówki nie są szkodnikami, choć potrafią dokuczyć, gdy jest ich zbyt dużo i natarczywie wchodzą na miejsca, gdzie chętnie wypoczywamy. Lubią oblepiać kwiaty wydające słodki sok. Żywią się resztkami organicznymi i potrafią bardzo silnie przywiązać się do danego miejsca. Mają też swoje ścieżki, po których uporczywie się przemieszczają. Najbardziej przeszkadzają, gdy zaczynają marsz z ogrodu do domu. Potrafią wybrać sobie trakt przy framudze w narożu progu lub po parapecie wchodzą przez okno. To już prosta droga do kuchni czy spiżarni, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich środków.

Jak pozbyć się mrówek? Metody ekologiczne

Mrówki są pożyteczne, dlatego nie powinniśmy myśleć od razu o ich unicestwieniu - raczej o odpędzeniu. Z tego względu warto wykorzystać domowe metody i proste rozwiązania, które nie zagrożą owadom. Mrówki w ogrodzie nie tolerują np. zapachu liści pomidora - wystarczy lekko rozetrzeć je w dłoniach i układać na trasie spacerów owadów. Również zapach cynamonu skutecznie je zniechęca. Można wysypać przyprawę na progu domu lub wokół rabaty, która jest ulubionym miejscem przebywania mrówek. Zapach, który również je odstręczy, to wyciąg z majeranku. Wystarczy zagotować garść ziela i polać ścieżki mrówek. Fermentująca woda z pokrzywą i piołunem to także doskonały preparat odstraszający. Mieszankę można wzmocnić dodatkiem w postaci czosnku.

Zamiast przygotowywać domowe środki, można wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu. Lawenda, tymianek oraz mięta ozdobią rabaty, przydadzą się w kuchni, a dodatkowo zniechęcą mrówki do spacerów.

Jak pozbyć się mrówek? W sposób bezpieczny dla środowiska

Jeśli odstraszanie nie działa, można skorzystać ze sposobów na radykalne rozprawienie się z mrówkami. Pozornie nie wyglądają one na groźne - nie zanieczyszczą środowiska naturalnego, ale na owady działają niszcząco. Jeśli znalazłeś mrowisko, możesz zastosować dawną metodę polewania go wrzątkiem. W ten sposób większość zamieszkujących tam mrówek wyginie. Równie skutecznym patentem jest wystawienie płaskiego pojemnika z miodem lub innym lepkim słodem, do którego mrówki będą lgnęły i się przyklejały, a w efekcie topiły.

Jak pozbyć się mrówek? Środki chemiczne

Radykalnym rozwiązaniem w przypadku uporczywie wędrujących mrówek są środki specjalistyczne. Stosuje się je albo bezpośrednio w miejscu utworzenia przez owady gniazda, albo na trasie ich przechodzenia. Preparaty chemiczne występują w formie płynnej, granulek, proszku i żelu. Znajdziesz też środki łatwe w użyciu - w sprayu. Mogą mieć działanie niszczące lub stanowić przynętę o trującej zawartości. Te ostatnie przyciągają mrówki i powodują, że owady przenoszą je w głąb mrowiska, przez co niszczą larwy oraz - co najistotniejsze - królową. Przenoszenie trutki pokarmowej umożliwiają też tzw. domki dla mrówek - plastikowe budki z kilkoma wejściami z preparatem owadobójczym w środku, które ustawia się na trasie przechodzenia mrówek. Innym środkiem są płytki na owady biegające, które stanowią również skuteczną metodę walki z uporczywie powracającymi mrówkami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)