Trwa ładowanie...
d2v24zg

Sposoby na dogrzanie pomieszczeń. Grzejniki konwektorowe i elektryczne

W sezonie zimowym możesz mieć problemy z dogrzaniem sporych pomieszczeń, szczególnie jeśli budynek nie jest ocieplony. Jeśli niewielkie grzejniki nie radzą sobie z pracą w tak dużej przestrzeni, nie musisz od razu myśleć o remoncie. Przyda się grzejnik przenośny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzejniki olejowe rozgrzewają się wolno, ale długo oddają ciepło
Grzejniki olejowe rozgrzewają się wolno, ale długo oddają ciepło (iStock.com)
d2v24zg

Urządzenia tego typu nie muszą na stałe znajdować się w jednym pomieszczeniu. W razie potrzeby możesz je przenosić. Jednego dnia przenośny grzejnik przyda się do nagrzania łazienki na czas kąpieli, innego ustawisz go w salonie, by dogrzać pokój na czas uroczystości, a jeszcze kiedy indziej przeniesiesz go do warsztatu, by móc majsterkować w cieple.

Co warto wiedzieć o grzejnikach przenośnych

d2v24zg

Grzejniki przenośne dzielimy na olejowe i konwektorowe. Jedne i drugie na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczny kaloryfer, z tą różnicą, że wyposażono je również w nóżki, dzięki którym możesz łatwo przesuwać je po pokoju.

Długotrwałe grzanie

Grzejniki olejowe różnią się od klasycznych kaloryferów tym, że wypełniono je olejem, a nie wodą. Specjalna mieszanka oblewa zasilane prądem grzałki, które po podłączeniu podnoszą jej temperaturę do określonego poziomu. Tym sposobem grzejniki olejowe są w stanie osiągnąć bardzo wysoką temperaturę.

Wadą modeli olejowych jest stosunkowo wolny czas nagrzewania, który grzejnik rekompensuje dostatecznym stopniem akumulacji ciepła. Wobec tego osoby, które korzystają z różnych taryf energetycznych, mogą nagrzewać grzejnik, gdy koszt energii jest mniejszy, a następnie wyłączyć go w drugiej taryfie, tak by oddawał ciepło przez dłuższy czas. Im większy model, tym dłużej będzie w stanie oddawać ciepło bez dostępu do prądu.

Konwektorowy dla szybkiego efektu

Grzejniki olejowe, które nagrzewają się dosyć długo, nie zawsze będą najwygodniejszą opcją. Nie sprawdzą się u osób, które większość dnia spędzają poza domem i będą włączać go dopiero po powrocie z pracy. Lepiej sprawdzą się grzejniki konwektorowe. Jeżeli potrzebujesz urządzenia, które błyskawicznie podniesie temperaturę w domu, ten sprzęt będzie jak znalazł.

d2v24zg

Dolna część grzejnika ma za zadanie zasysać chłodne powietrze, które przechodząc przez system grzałek, ogrzewa się, a następnie jest wypychane na zewnątrz. To sprawia, że urządzenie błyskawicznie rozgrzeje powietrze w domu. Jego cena jest również o wiele niższa niż w przypadku grzejników olejowych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest głośność. Grzejniki olejowe pracują praktycznie bezszelestnie, podczas gdy te konwektorowe emitują szum.

Zainwestuj w termostat

Gdy temperatura grzejnika osiągnie określony poziom, wbudowany system odcina prąd, dzięki czemu znacznie zmniejszy się rachunek. Urządzenie nie musi być bowiem zasilane przez cały czas. Dodatkowo warto wybrać model, który ma na wyposażeniu również timer, który pozwoli na automatyczne wyłączanie urządzenia w określonych godzinach. Dzięki temu możesz przykładowo położyć się spać, a urządzenie wyłączy się po godzinie lub dwóch.

Jesienią sprawdź grzejniki

Źródłem wielu problemów z niską temperaturą mogą być nieodpowiednio eksploatowane grzejniki. Jesienią warto przeprowadzić odpowietrzanie każdego grzejnika. W ten sposób usuniesz bąble powietrza, które mogły powstać w grzejnikach w okresie nieużytkowym. Pamiętaj, że częsty i spory ubytek wody w grzejnikach może oznaczać nieszczelną instalację.

Jeśli natomiast paradoksalnie grzejnik jest cieplejszy na górze, a chłodniejszy u dołu, może to oznaczać, że woda nie przepływa przez niego z odpowiednią prędkością. Wtedy należy poluzować śrubę przy rurze doprowadzającej wodę. To powinno zwiększyć konwekcję grzejnika.

d2v24zg

Podziel się opinią

Share

d2v24zg

d2v24zg