Trwa ładowanie...

Sposób na muchy – jak pozbyć się much z domu?

Muchy to niezwykle irytujące, ale także szkodliwe owady. Budzą się do życia i pojawiają się w domach, gdy tylko na dworze zrobi się trochę cieplej. Jak skutecznie pozbyć się much z domu? Jak sprawić, żeby te denerwujące owady nie pojawiały się w naszym gospodarstwie?

Sposobów na muchy jest wiele, ale które metody są skuteczne?Sposobów na muchy jest wiele, ale które metody są skuteczne?Źródło: Getty Images
d1pw447
d1pw447

Sposób na muchy – jakie muchy spotyka się w domach?

Najczęściej spotykaną w pobliżu ludzkich siedzib muchą jest mucha domowa. Szkodniki te potrzebują do życia ludzi lub zwierząt, ponieważ ich głównym pożywieniem jest materia organiczna w stanie rozkładu, którą produkują właśnie ludzie oraz zwierzęta. Takie muchy nie pogardzą również niezepsutymi produktami spożywczymi. Muchy domowe żywią się między innymi tym, co znajdą w śmieciach, ale również jedzeniem pozostawionym na kuchennym blacie czy talerzu w salonie, a zapach pożywienia wyczuwają nawet z odległości powyżej 500 metrów.


Najbardziej lubią pokarmy słodkie i płynne. Żeby zjeść pokarm stały najpierw zmiękczają go swoją śliną, a następnie zmieniają w formę płynną.

Mucha domowa – w jakich warunkach żyje?

Muchy potrzebują do życia temperatury wyższej niż około 20 stopni Celsjusza, gdy jest zimniej hibernują i dlatego pojawiają się w naszych domach dopiero na wiosnę. W stanie hibernacji muchy mogą przetrwać nawet do pół roku. Jaja much mogą przetrwać w temperaturze około 7°C, dorosłe osobniki giną, gdy temperatura spada poniżej 15°C. W dogodnych warunkach mucha domowa może przeżyć maksymalnie 2 miesiące, ale zazwyczaj ginie znacznie wcześniej.

Mucha domowa – jak się rozmnaża i rozwija?

Muchy domowe szybko się rozmnażają i już 2 dni po przepoczwarzeniu się mogą złożyć jaja. Jednorazowo samica może złożyć około 150 jaj, a przez całe swoje życie owad składa nawet 3000 jaj. Jaja składane przez muchę domową są bardzo małe i niewidoczne gołym okiem, zwykle muchy składają je na śmieciach albo resztkach jedzenia. Już pierwszego dnia z jaj wykluwają się larwy, które bardzo szybko rosną i już po tygodniu od wyklucia stają się dorosłymi muchami. Dorosłe muchy osiągają około 8 mm długości, mają przezroczyste skrzydła pokryte błoną oraz stopy z pazurkami, na których znajdują się powierzchnie poprawiające przyczepność - dzięki temu muchy mogą poruszać się nawet na gładkich powierzchniach.

d1pw447

Mucha domowa – jakie stanowi zagrożenie?

Muchy nie stanowią dla ludzi bezpośredniego zagrożenia, nie powodują występowania reakcji alergicznych ani nie gryzą, niosą jednak dużo większe zagrożenie. Ze względu na to, że siadają na różnych powierzchniach i mogą się szybko przemieszczać między kilkoma gospodarstwami ludzkimi, mają zdolność do przenoszenia groźnych chorób, takich jak między innymi gruźlica, cholera, dur brzuszny, wąglik czy czerwonka.

Jakie są sposoby na pozbycie się much z domu?

Najczęściej stosowanym sposobem na muchy jest ich zabijanie za pomocą specjalnej packi lub innych przedmiotów, które akurat ma się pod ręką. Jest to metoda skuteczna, jednak należy pamiętać, żeby nie zbierać zabitych much rękoma, a użyć do tego celu papieru, miotły lub założyć rękawiczki. Po takiej operacji należy również dokładnie użyć ręce. Poza tym, nie warto zabijać much na ścianach albo suficie, ponieważ na jasnych powierzchniach pozostaną brzydkie brudne plamy.

Inne metody na muchy domowe to:

  • Lepy na muchy – są pokryte specjalnym klejem, który zawiera wabik. Jest to bardzo prosta metoda, jednak wiele osób zniechęca nieestetyczny wygląd lepa, na którym przyklejone są martwe muchy. Ze względu na to, jest to raczej rozwiązanie do stosowania w stodołach czy pomieszczeniach gospodarczych, powieszenie lepa w kuchni czy salonie to raczej kiepski pomysł.
  • Spraye na muchy - środki owadobójcze w formie sprayu docierają do wszystkich zakamarków, a niektóre z nich działają niszcząco nawet na larwy, dzięki czemu dają doskonałe efekty. Ich wdychanie może być szkodliwe dla ludzi, więc po rozpyleniu środka należy opuścić pomieszczenie na minimum 2 godziny. Ważne jest również dobre wywietrzenie pomieszczenia po zastosowaniu preparatu tego typu. Takich substancji nie należy rozpylać w pobliżu jedzenia.
  • Elektrofumigatory - są to urządzenia podłączane do kontaktu zawierające owadobójczy płyn lub wkład. Środek owadobójczy podgrzewa się i ulatnia w pomieszczeniu zabijając owady. Urządzenia takie są skuteczne, jednak należy ich używać wyłącznie zgodnie z instrukcjami, ponieważ mogą być szkodliwe dla ludzi. Najlepiej włączać je jedynie wtedy, gdy nikt nie przebywa w domu.
  • Pułapki na muchy - są bardziej estetyczne niż lepy i nie są aż tak widoczne. Mogą mieć różną formę, na przykład trójkątów, które umieszcza się w oknach. Wabią one owady do środka i sprawiają, że nie mogą one wyjść.

Sposoby na muchy – co zrobić, żeby muchy nie wracały?

Gdy już pozbędziemy się much z domu warto zadbać o to, żeby owady ponownie się w nim nie pojawiły. Kluczowa jest dbałość o czystość, ponieważ muchy rzadziej występują w higienicznych miejscach, w których nie mają dobrych warunków do życia. Nie należy zostawiać na wierzchu jedzenia, przyda się również kosz na śmierci z pokrywką. Poza tym, należy regularnie czyścić z resztek jedzenia odpływy w zlewach. Dodatkowo, w oknach warto zamontować moskitiery, które zapobiegną pojawianiu się nowych much.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pw447
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pw447