Sposób na dogrzanie domu. Ogrzewanie prądem jest proste i wygodne
W okresie jesiennym możesz mieć problem z dogrzaniem niektórych pomieszczeń, szczególnie jeśli budynek jest nieocieplony, a okna i drzwi nie są skutecznie uszczelnione. Jeżeli niewielki grzejnik nie radzi sobie z dużą powierzchnią, pomyśl o wymianie lub remoncie. Alternatywą jest też grzejnik przenośny.
02.10.2020 15:03
Grzejnik sprawdzi się zarówno w domu, jak i mieszkaniu, a ustawienie go nie stanowi problemu, wystarczy znaleźć miejsce blisko gniazdka. W razie potrzeby przeniesiesz grzejnik do innego pomieszczenia bez żadnych problemów. Mobilne grzejniki przydadzą się na przykład do nagrzania łazienki przed kąpielą lub dużego salonu, gdy chcesz ogrzać pokój na czas uroczystości.
Jaki grzejnik przenośny wybrać
Do wyboru mamy grzejniki olejowe oraz konwektorowe. Każdy z nich na pierwszy rzut oka wygląda jak klasyczny kaloryfer, tyle tylko że stoi na nóżkach, dzięki którym łatwo można przesuwać go po pokojach.
Grzejniki olejowe, jak sama nazwa wskazuje wypełniono gęstym olejem, po odpowiednim nagrzaniu osiąga bardzo wysoką temperaturę i długo oddaje ciepło. Pod tym względem sprawdzi się znacznie lepiej niż klasyczne grzejniki ogrzewane ciepłą wodą. Ich wadą jest stosunkowo długi czas nagrzewania, który rekompensuje jego lepszą akumulacją. Możesz więc poświęcić trochę czasu na uruchomienie grzejnika, a potem odłączyć go od prądu i cieszyć się ciepłem, nim ten wystygnie. Im większy model, tym dłużej będzie oddawać ciepło bez dostępu do prądu.
Błyskawiczny grzejnik konwektorowy
W przeciwieństwie do modeli olejowych, grzejniki konwektorowe to urządzenia, które błyskawicznie podniosą temperaturę w domu. Tego typu model przyda się szczególnie osobom, które większość dnia spędzają poza domem i będą go włączać dopiero wtedy, gdy wrócą z pracy. Zależy im na szybkim rozgrzaniu pomieszczeń, a grzejnik konwektorowy sprawdzi się w tym przypadku idealnie.
Dolna część grzejnika ma za zadanie zasysać chłodne powietrze, które przechodząc przez system grzałek, ogrzewa się, a następnie jest wypychane na zewnątrz. To sprawia, że urządzenie błyskawicznie rozgrzeje powietrze w domu. Jego cena jest również o wiele niższa niż w przypadku grzejników olejowych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest głośność. Grzejniki olejowe pracują praktycznie bezszelestnie, podczas gdy te konwektorowe emitują szum.
Gdy temperatura grzejnika osiągnie określony poziom, wbudowany system odcina prąd, dzięki czemu znacznie zmniejszy się rachunek. Urządzenie nie musi być bowiem zasilane przez cały czas. Dodatkowo warto wybrać model, który ma na wyposażeniu również timer, który pozwoli na automatyczne wyłączanie urządzenia w określonych godzinach. Dzięki temu możesz przykładowo położyć się spać, a urządzenie wyłączy się po godzinie lub dwóch.
Jesienią sprawdź grzejniki
Źródłem wielu problemów z niską temperaturą mogą być nieodpowiednio eksploatowane grzejniki. Jesienią warto przeprowadzić odpowietrzanie każdego grzejnika. W ten sposób usuniesz bąble powietrza, które mogły powstać w grzejnikach w okresie nieużytkowym. Pamiętaj, że częsty i spory ubytek wody w grzejnikach może oznaczać nieszczelną instalację.
Jeśli natomiast paradoksalnie grzejnik jest cieplejszy na górze, a chłodniejszy u dołu, może to oznaczać, że woda nie przepływa przez niego z odpowiednią prędkością. Wtedy należy poluzować śrubę przy rurze doprowadzającej wodę. To powinno zwiększyć konwekcję grzejnika.