Sposób na chłody. Elektryczny grzejnik do łazienki, salonu i nie tylko

W sezonie grzewczym, a w szczególności jesienią, gdy piece nie pracują jeszcze na pełnych obrotach, trzeba pomyśleć o sposobie na to, jak zapewnić odpowiednią temperaturę w domu. Możesz ubrać się na cebulkę albo postawić na praktyczne grzejniki olejowe i konwektorowe.

Nie musisz się martwić o niedogrzane pomieszczenia
Nie musisz się martwić o niedogrzane pomieszczenia
Źródło zdjęć: © Shutterstock

04.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:39

Dodatkowy grzejnik to doskonały sposób na to, by zapewnić sobie więcej ciepła szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka, gdzie każdy stopień temperatury jest odczuwalny. Jeśli po wyjściu z wanny lub spod prysznica przechodzą cię dreszcze, warto pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła.

Urządzenia tego typu nie muszą być na stałe "przywiązane" do jednego pomieszczenia. W razie potrzeby możesz je przenosić choćby po to, by dogrzać duży salon na czas uroczystości lub warsztat podczas jesiennych i zimowych napraw samochodu i majsterkować w spokoju i cieple.

Co musisz wiedzieć o grzejnikach przenośnych

W sklepach znajdziesz dwa rodzaje domowych grzejników przenośnych – olejowe i konwektorowe. Oba typy działają na energię elektryczną, ale różnią się sposobem oddawania ciepła do otoczenia.

Grzejnik olejowy wyglądem przypomina zwyczajny kaloryfer, z tą różnicą, że wyposażono go w nóżki, dzięki którym można łatwo przesuwać go po pokoju. Różni się również wypełnieniem, zamiast wody znajdziesz w nich olej, który sprawdzi się o wiele lepiej. Ich największą zaletą jest duży stopień akumulacji ciepła, raz nagrzany będzie bardzo wolno oddawał ciepło i utrzyma wyższą temperaturę przez długi czas po odłączeniu. Niestety wadą tego typu modeli jest stosunkowo długie nagrzewanie i brak dodatkowego rozprowadzania ciepła w postaci nawiewu.

Termostat przyda się nie tylko przy grzejnikach elektrycznych
Termostat przyda się nie tylko przy grzejnikach elektrycznych© Pixabay | Ri

Z kolei modele konwektorowe działają na zasadzie zasysania chłodniejszego powietrza, ogrzewania go wewnątrz urządzenia i  wypychania go za pośrednictwem nawiewu na zewnątrz. To sprawia, że urządzenie błyskawicznie rozgrzeje powietrze w domu. Jego cena jest również o wiele niższa niż w przypadku grzejników olejowych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest głośność. Grzejniki olejowe pracują praktycznie bezszelestnie, podczas gdy te konwektorowe emitują szum.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto zainwestować w urządzenie o wysokiej mocy, która zapewni znacznie lepszą pracę urządzenia. Sprzęt będzie w stanie szybko nagrzać się do określonej temperatury, a także pozwoli na ogrzanie większej powierzchni. Jest to więc parametr, który ma kluczowe znaczenie dla osób planujących dogrzać nim duże pomieszczenia takie jak salon.

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w grzejnik z termostatem. Gdy temperatura grzejnika osiągnie określony poziom, wbudowany system odcina prąd, dzięki czemu znacznie zmniejszy się rachunek. Urządzenie nie musi być bowiem zasilane przez cały czas. Dodatkowo warto wybrać model, który ma na wyposażeniu również timer, który pozwoli na automatyczne wyłączanie urządzenia w określonych godzinach. Dzięki temu możesz przykładowo położyć się spać, a urządzenie wyłączy się po godzinie lub dwóch.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)