WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Śpiwory do 100 zł. Przegląd ciepłych i lekkich modeli

Dobry śpiwór jest niezbędny do komfortowego biwakowania. Najlepiej, aby produkt zajmował jak najmniej miejsca po złożeniu oraz aby chronił nas przed możliwe najniższą temperaturą. Jaki produkt warto wybrać, jeśli nasz budżet wynosi mniej niż 100 zł?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śpiwór należy dobrać do warunków w jakich będziemy nocować
Śpiwór należy dobrać do warunków w jakich będziemy nocować (123RF)
WP

Lekki i ciepły – najlepszy śpiwór

Wyprawa rowerowa z sakwami lub pieszy rajd górskim szlakiem to okoliczności, które wymagają odpowiedniego legowiska. Małe, trwałe i ciepłe śpiwory to najbardziej poszukiwane produkty, które można dostać w optymalnej cenie do 100 złotych. Za taką kwotę kupimy produkt, który powoli nam na nocowanie w temperaturze już od kilku stopni. Najpopularniejsze modele to kołdry z suwakiem, które możemy też stosować jako prostokątne okrycie lub mumie o anatomicznym kształcie:

WP

Kupując śpiwór, natkniemy się na dwa oznaczenia tolerancji temperatury: ekstremalną i temperaturę komfortu. Pierwsza oznacza najniższą z możliwych, w której możemy spać bez narażenia naszego zdrowia, a druga sugeruje, w jakim zakresie temperatur będziemy spać bez odczuwania dyskomfortu z powodu za wysokiej lub za niskiej temperatury. Dodatkowe elementy wyposażenia śpiwora, na które warto zwrócić uwagę to ochronny kaptur ściągany na troki, listwa uszczelniająca suwak oraz nasza ulubiona funkcja: dodatkowe ocieplenie w okolicy stóp.

WP
123RF
Podziel się

Śpiwory letnio-wiosenne

Najczęściej planuje się wyprawy pod namiot od później wiosny do wczesnej jesieni. Śpiwór optymalny do spania w takich warunkach powinien uwzględniać spadek temperatury do kilku stopni powyżej zera w nocy. Do spania w niższych temperaturach należy wybrać model zimowy, a do warunków ekstremalnych: ekspedycyjny śpiwór dla profesjonalistów.

Wybierając odpowiedni dla siebie uwzględnijmy też pozostałe czynniki, które wpływają na odczuwaną temperaturę, takie jak: wiek, masa ciała, miejsce, gdzie przebywamy, metabolizm, rodzaj i czas ostatniego posiłku, masa mięśniowa oraz stan układu krążenia. W cenie do 100 zł kupimy sporo dość ciepłych i lekkich śpiworów, ale musimy się liczyć z tym, że nie zawsze będą to mini-produkty.

WP

Śpiwór – jakie wypełnienie?

Najlepiej izoluje od zimna puch naturalny, ale śpiwory z takim wypełnieniem są droższe od syntetycznych, do tego dochodzi też problematyczna kwestia ich pielęgnacji, prania i suszenia. Syntetyczne, tańsze wypełnienie w zupełności spełni swoje zadanie i ochroni nas przed zimnem, ale powinno być dość gęste, co z kolei wpływa na rozmiar i masę śpiwora.

WP
123RF
Podziel się
WP

Łączone śpiwory – razem cieplej

Przy zakupie śpiworów dla pary, możecie kupić śpiwór lewy i prawy, apotem połączyć je w jeden duży. Razem będzie wam cieplej, a jeśli jedzie zwami małe dziecko i w czasie biwakowania przytrafi się chłodna noc – takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie. Nie każdy wie, że temperatura, w której odczuwa komfort spania kobieta, jest o 3 do 8 stopni Celsjusza wyższa, niż w przypadku mężczyzn. Śpiwory kupimy w kilku rozmiarach, które można dopasować do wzrostu i masy ciala użytkownika.

Każdy odbiera temperaturę otoczenia subiektywnie. Są osoby, które nie odczuwają zimna tak mocno. Oczywiście zupełnie inny model śpiwora dopasujemy dla dzieci:

123RF
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP