Spawanie MIG dla początkujących

Na samym początku spawanie może wydawać się znacznie bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości. Czasem trudno powiedzieć, jak się do tego zabrać, zwłaszcza jeśli jest się spawaczem hobbistą lub amatorem. Jaką metodę wybrać, jaki sprzęt, co jest niezbędne?

Spawanie MIG dla początkujących
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.03.2019 17:32

Odpowiednie narzędzie powinno być dostosowane do naszych potrzeb: częstotliwości, z jaką będziemy go używać, rodzaju spawanego materiału czy spodziewanych efektów pracy. Na początku warto przyjrzeć się spawarkom MIG/MAG (potocznie określanych jako migomaty).

Początki

Spawanie to sposób na łączenie materiałów poprzez miejscowe ich stapianie i zestalanie. Stosuje się go przede wszystkim do metali oraz tworzyw sztucznych, które są najbardziej podatne na działanie wysokiej temperatury. Istnieje wiele metod spawania - główny podział to spawanie gazowe i elektryczne, ale istnieje także elektrogazowe, laserowe, hybrydowe czy plazmowe. Jednakże jedną z podstawowych technik pozostaje MIG/MAG, gdzie zastosowana jest elektroda topliwa w osłonie gazowej. Łuk elektryczny powstaje między elektrodą a spawanym materiałem, a całość chroniona jest przez gaz obojętny, np. hel (MIG) lub aktywny, np. dwutlenek węgla (MAG). Umożliwia to spawanie niemal wszystkich rodzajów materiałów topliwych, zwłaszcza elementów cienkich lub o średniej grubości. MIG stosuje się zwłaszcza do łączenia glinu, magnezu, miedzi i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei MAG sprawdza się przede wszystkim do spawania stali konstrukcyjnych, zarówno wysoko-, nisko-, jak i niestopowych. Jest to metoda dość szybka i stosunkowo prosta - stąd też warto właśnie od niej rozpocząć przygodę ze spawaniem.

Praca z migomatami pozwala na otrzymanie dobrej jakości spoin oraz wysokiej wydajności. Umożliwia także łączenie elementów o różnej grubości i spawanie we wszystkich pozycjach. Materiały spawalnicze generują stosunkowo niskie koszty, a do tego możliwe jest zautomatyzowanie procesu spawania. Trzeba jednocześnie jednak pamiętać, że jeśli używamy półautomatu spawalniczego, jakość spoin zależy w dużej mierze od umiejętności spawacza, istnieje także niebezpieczeństwo zakłócenia osłony gazowej przez podmuchy powietrza. Niemniej spawanie MIG/MAG jest obecnie najczęściej spotykaną, a przy tym uniwersalną metodą łączenia materiałów, warto więc zacząć profesjonalne spawanie właśnie od niej.

Jak wybrać sprzęt

W ofercie znajdują się Migomaty o różnych funkcjach, wyposażone w wiele dodatkowych opcji. Jeśli jednak wybieramy pierwsze tego typu urządzenie i nie jesteśmy jeszcze pewni, do czego będzie nam potrzebne, warto zainwestować w modele najbardziej uniwersalne. Odpowiedni migomat powinien mieć kilka istotnych parametrów. Przyjrzeć się trzeba przede wszystkim maksymalnej wartości prądu spawania. Określa ona moc sprzętu oraz warunkuje grubość spawanego materiału. Standardowo jej wysokość wynosi 200-250 A.

Drugim wyznacznikiem jest cykl pracy - stosunek pomiędzy czasem pracy a czasem koniecznej dla uniknięcia przegrzania sprzętu przerwy. Im wyższa maksymalna wartość prądu spawania, tym niższy procentowy podział czasu pracy. Sprawność sprzętu podawana jest w procentach, czyli np. cykl pracy 60% oznacza, że spawarka będzie pracować 6 minut, a kolejne 4 minuty potrzebne są na ochłodzenie. Podstawowa wartość tego parametru wynosi 35%. Trzecią ważną sprawą jest prędkość podawania drutu - im większa, tym sprawniej i efektywniej migomat będzie pracować. W większości urządzeń wynosi on od 2,5 do 13 metrów na minutę, w zależności od mocy.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zrobiony jest podajnik drutu. W tańszych urządzeniach będzie on wykonany z plastiku i wystarcza na około 5 kilogramów szpuli. Podajnik metalowy jest trwalszy i pozwala na zamontowanie szpuli drutu o wadze 15 kilogramów. Niektóre spawarki MIG/MAG wyposażone są w funkcję spawania prądem pulsacyjnym, co wspomaga uzyskanie spoiny pozbawionej odprysków i porowatości. Można także zakupić urządzenie mobilne, o stosunkowo niewielkiej wadze i krótszym drucie.

Warto od razu zaopatrzyć się także w odpowiednie akcesoria ochronne - maskę spawalniczą, rękawice, kurtkę czy długi fartuch. Spawanie bez względu na metodę może stanowić źródło zagrożenia dla samego spawacza oraz dla jego otoczenia, należy więc podjąć odpowiednie kroki, by zabezpieczyć siebie i innych przed ryzykiem poparzenia, pożaru lub zatrucia. Z racji konieczności wykorzystywania dodatkowych materiałów, dobrze jest od razu wyposażyć się w ich zapas. Dzięki temu przez długi czas będzie można najpierw uczyć się, a potem coraz sprawniej łączyć potrzebne nam materiały.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)