Trwa ładowanie...
ycipk-4jf0ew
Materiał Partnera
salon

Sofy i fotele Chesterfield – klasyczne meble w nowoczesnej odsłonie

Ikona designu, ponadczasowa forma, mebel pasujący do każdego stylu wnętrzarskiego – tak w kilku słowach można opisać kultowe sofy i fotele Chesterfield. Meble, które pomimo upływu lat nadal wpisują się w nowoczesne trendy. Poznaj ich historię modelu i dowiedz się, jak dopasować go do wnętrza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sofy i fotele Chesterfield – klasyczne meble w nowoczesnej odsłonie
(Dekoria.pl, sofa Chesterfield Glamour velvet dark grey)
ycipk-4jf0ew

Mebel Chesterfield to ponadczasowa skórzana sofa lub fotel charakteryzujący się niskim siedziskiem, pikowanym oparciem oraz wywiniętymi na zewnątrz podłokietnikami tej samej wysokości co zaplecek. Pierwszy fotel tego rodzaju powstał w Anglii na początku XIX wieku na zlecenie hrabiego Chesterfieldu (od niego również pochodzi nazwa mebla). Na przestrzeni lat forma sofy przechodziła wiele metamorfoz, ale mimo tego zachowała typowe dla pierwowzoru cechy – pikowania, elegancki wygląd i wygodne siedzisko.

Dekoria.pl, sofa Chesterfield Classic velvet midnight
Podziel się

Nowoczesne podejście do klasycznego designu

ycipk-4jf0ew

Tradycyjne meble Chesterfield, wykonywane ze skóry licowej, były dostępne tylko w dwóch kolorach – czarnym i brązowym. Co ciekawe, oryginalna sofa mogła pomieścić jedynie dwie osoby. Mebel ten najczęściej można było zobaczyć w eleganckich gabinetach i wytwornych salonach bogatych Anglików.

Na przestrzeni lat klasyczną formę sofy dostosowywano do panujących trendów wnętrzarskich. Mebel poszerzono – obecnie oferuje się go nawet w wersji 4-osobowej. Zaczęto ponadto wykorzystywać inne materiały i kolory tapicerki. Można spotkać się z niebieską, szarą czy czerwoną sofą Chesterfield, obitą w nubuk lub aksamit. Te zabiegi sprawiły, że klasyczny mebel stał się nowoczesny i dopasowany do stylistyki dzisiejszych wnętrz.

Dekoria.pl, sofa Chesterfield Modern velvet dark grey
Podziel się

Mebel do każdego wnętrza

ycipk-4jf0ew

Sofy i fotele Chesterfield od lat znajdowały się głównie w elitarnych, bogatych wnętrzach w stylu angielskim lub kolonialnym. Obecnie dostępne są dla każdego – co więcej, dzięki odnowionej formie idealnie współgrają z aranżacjami w stylu nowoczesnym, loftowym, glamour czy minimalistycznym. Umieszczone w otoczeniu prostych dodatków staną się kluczowym punktem przykuwającym uwagę.

W ofercie Dekoria.pl można znaleźć meble Chesterfield w nowoczesnej formie – w kolorze butelkowej zieleni, kremowym, szarym, szaro-grantowym, z drewnianymi, wyższymi nogami, prostymi podłokietnikami, pokryte aksamitem, w zestawie z dekoracyjnymi poduszkami. Meble najlepiej sprawdzają się w gabinecie oraz salonie. Fotel natomiast może być ciekawym urozmaiceniem sypialni.

Dekoria.pl, sofa Chesterfield Modern velvet midnight
Podziel się

5 ciekawostek na temat mebli Chesterfield

ycipk-4jf0ew
  • Hrabia Chesterfieldu Philip Dormer Stanhope zażyczył sobie siedzisko dla gentlemana, czyli umożliwiające komfortowy wypoczynek przy zachowaniu prostej i dostojnej postawy. Odpowiedzią na prośbę była właśnie sofa, znana obecnie jako Chesterfield.
  • Sofy Chesterfield zyskały sławę w epoce wiktoriańskiej. Brytyjscy urzędnicy i oficerowie wyjeżdżający na inne tereny Imperium Brytyjskiego zabierali ze sobą właśnie te meble. Dlatego sofy Chesterfield są typowym elementem wystroju dla dwóch stylów – angielskiego oraz kolonialnego.
  • Guziki do pikowania na oryginalnych fotelach zawsze są pokryte takim samym materiałem jak całe obicie.
  • Meble wpisały się nie tylko w historię designu, lecz także w dzieje kultury i polityki. Właśnie na tych fotelach portretowały się znane głowy państw, na nich negocjowano umowy polityczne oraz przyjmowano światowej sławy gości.
ycipk-4jf0ew
  • Sofy Chesterfield pojawiały się również w wersji ze spłaszczonymi i usztywnionymi podłokietnikami. Dzięki temu rozwiązaniu można było na nich położyć tacę z napojami czy książki.
Dekoria.pl, fotel Chesterfield Classic velvet light grey
Podziel się

Meble Chesterfield, w szczególności te w nowoczesnym wydaniu, to ponadczasowy dodatek do każdego rodzaju wnętrza. Ciekawe propozycje można znaleźć na stronie www.dekoria.pl, https://www.dekoria.pl/ na której do 15.08. trwa promocja na wszystkie kolekcje mebli.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jf0ew

ycipk-4jf0ew
ycipk-4jf0ew