SalonSofa o 10 obliczach. Który typ kanapy najbardziej ci się podoba?

Sofa o 10 obliczach. Który typ kanapy najbardziej ci się podoba?

Sofa o 10 obliczach. Który typ kanapy najbardziej ci się podoba?

16.09.2016 14:41

Sofa to mebel, który najlepiej świadczy zarówno o poziomie życia, jak i guście domowników. Szukasz odpowiedniego modelu? Oto 10 interesujących propozycji - każda kanapa w innym stylu i z innej półki!

Sofa to najważniejszy mebel w salonie, przez wielu określany duszą wnętrza. Setki propozycji producentów nie ułatwiają wyboru wygodnej, łatwej do czyszczenia i dopasowanej do wnętrza kanapy. Jeżeli szukasz odpowiedniego modelu, zobacz 10 interesujących propozycji - każda sofa w innym stylu i z innej półki!
Sofa angielska jest obecnie równie popularna jak w XIX-wiecznych brytyjskich salonikach. Ma charakterystyczne rolowane podłokietniki i jest na ogół pokryta gładką lub kwiatową tapicerką, często z różanym deseniem. Miewa fartuchowy dół. Typową cechą jest wyraźne wyodrębnienie poduch na oparciu i siedzisku, co od razu wskazuje na to, dla ilu osób jest przeznaczona.
Przykład: Ektorp, IKEA

1 / 9

Kameralna

Obraz
© Vitra

Sofa z wysokim oparciem i równie wysokimi podłokietnikami pozwoli ci się schować we własnym świecie. Stworzy azyl idealny do odpoczynku czy pracy z tabletem. Możesz poczuć się w niej jak w osobnym pomieszczeniu. To idealny pomysł do małych mieszkań, umożliwiający domownikom odcięcie się od innych.
Przykład: Alcove, Vitra

2 / 9

Stylizowana

Obraz
© Francuskisalonik.pl

Charakteryzują ją fantazyjnie wygięte nóżki i ciekawie formowane oparcie i podłokietniki, niekiedy rzeźbione. Taka kanapa upodobała sobie szczególnie XVIII-wieczną pałacową stylistykę. Kocha też szlachetne tkaniny we wzory, plusze, welury i satynę. Oczywiście w tej kategorii mebli królują antyki, jednak niejedna współczesna sofa także chętnie do nich nawiązuje.
Przykład: sofy oferowane przez Francuskisalonik.pl

3 / 9

Modułowa

Obraz
© Noti

Dzięki swoistej budowie może zmieniać swój kształt bez ograniczeń, dostosowując się do aktualnych potrzeb użytkowników. Zwykle powstaje ze zróżnicowanych elementów. Zestaw wypoczynkowy tworzą pojedyncze siedziska, elementy narożne czy pufy. Tego tupu kanapa pojawiła się stosunkowo niedawno, jest zatem dostępna raczej w nowoczesnych wydaniach. Charakteryzują ją zwykle graficzne formy i proste linie.
Przykład: Le Monde, Noti

4 / 9

Relingowa

Obraz
© Softline

To nowoczesny model sofy, ale o klasycznym designie, który najlepiej prezentuje się w tapicerce o intensywnym, wyrazistym kolorze. Charakteryzuje ją obszerne siedzisko i charakterystyczne relingowe nóżki, przypominające uchwyty czy płozy. Uniwersalna stylistyka sprawia, że pasuje ona do różnego typu wnętrz. Zwykle nie ma podłokietników lub są one krótsze niż siedzisko.
Przykład: Jasper, Softline

5 / 9

Chesterfield

Obraz
© Archiexpo.com

To klasyka sama w sobie, która obecnie przeżywa wielki powrót. Ta masywna sofa najdostojniej prezentuje się w skórzanym obiciu, w brązie lub czerni. Znakiem rozpoznawczym kanapy są głębokie pikowania na oparciu, a niekiedy też siedzisku towarzyszące tradycyjnej, angielskiej stylistyce. Uwielbia eklektyczne i stylizowane wnętrza, także z elementami vintage.
Przykład: Chesterfield, Burlington

6 / 9

Minimalistyczna

Obraz
© Cassina

Wszechstronna, ale oszczędna w designie. Zwykle dość lekko unosi się nad podłogą za sprawa stosunkowo wysokich nóżek. Mimo dość skromnego wyglądu zwykle zapewnia jednak maksimum wygody.
Przykład: Moov, Cassina

7 / 9

Asymetryczna

Obraz
© Romeo Orsi

Współczesna wariacja na temat sofy przybiera najróżniejsze formy. Może przywodzić na myśl fantazyjne, zmysłowe rzeźby lub kosmiczne pojazdy. Kanapa często zdaje się przeczyć prawu grawitacji. Wygląda futurystycznie i zwykle też do takich wnętrz pasuje. Gra tam bezapelacyjnie pierwsze skrzypce. W parze z innowacyjną stylistyką idą najnowocześniejsze materiały obiciowe.
Przykład: DivaNa II Design. Romeo Orsi

8 / 9

Camelback

Obraz
© Saba Italia

Ta sofa bezsprzecznie zawdzięcza swoją nazwę skojarzeniu z wielbłądzim garbem. Do takiego kształtu nawiązuje bowiem jej oparcie, uniesione w środkowej części.
Przykład: Opium, Saba Italia

9 / 9

Bankietka

Obraz
© Caramella.pl

Taka sofa chętniej niż na środku salonu lokuje się pod oknem lub przy łóżku w sypialni. Nie ma oparcia, ale bywa wyposażona w komfortowe podłokietniki. Niekiedy stanowi przejaw zbytku i luksusu. Kanapa typu bankietka pojawiła się w XVII wieku we Francji, gdzie zwykle służyła damom podczas balu, by przysiąść na chwilę i odpocząć między kolejnymi tańcami.
Przykład: sofy oferowane przez Caramella.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)