Soda oczyszczona - zastosowania w domu

Soda oczyszczona - zastosowania w domu

14.01.2015 10:58

Soda oczyszczona, czyli nic innego jak wodorowęglan sodu, powinna należeć do standardowego wyposażenia każdego domu. Dlaczego? Ma ona niezwykle wiele zastosowań: spulchnia wypieki, ale również zmiękcza wodę, dezynfekuje rany, działa odkwaszająco na organizm. Wsypana do wazonu z wodą przedłuży życie bukietu, jednak najlepiej działa, choć nie każdy o tym wie, podczas codziennych porządków oraz odświeżania wnętrz

Wodorowęglan sodu, czyli inaczej soda oczyszczona, powinien należeć do standardowego wyposażenia każdego domu. Dlaczego? Ponieważ może mieć niezwykle wiele zastosowań, a na co dzień okazuje się wręcz niezastąpiony...
W sodzie oczyszczonej, którą bez trudu kupimy w każdym sklepie spożywczym, ukrytą w niepozornym, niewielkim opakowaniu, drzemie wielka moc. Nie tylko przyda ci się w kuchni, gdzie między innymi działa spulchniająco na wypieki, ale również zmiękcza wodę, dezynfekuje rany, podana w płukance wyleczy chore gardło i zadziała odkwaszająco na organizm. Wsypana do wazonu z wodą przedłuży życie bukietu. Jednak najszersze spektrum działania - choć nie każdy o tym wie - soda wykazuje podczas codziennych porządków oraz odświeżania wnętrz...

1 / 7

W sodzie siła: kuchenne porządki

Obraz
© Shutterstock

Soda jest niezastąpiona w czyszczeniu silnie zabrudzonych powierzchni - jej sile ulega zarówno zastygły tłuszcz, jak i zapiekły brud. Wnętrze piekarnika, kuchenki mikrofalowej, powierzchnię płyty grzewczej, patelni i blatów bez trudu doczyścisz wilgotną gąbką posypaną sodą oczyszczoną. Zapieczony tłuszcz na drzwiczkach piekarnika należy posypać sodą i przykryć mokrymi ręcznikami papierowymi - po kilku chwilach bez trudu domyjesz szybę. Tak samo doczyścisz ruszt do pieczenia (zakończywszy mycie, należy przepalić piekarnik). Do roztworu wody z sodą warto dodać kilka kropli octu. W ten sposób stworzysz uniwersalny, nieszkodliwy detergent.

2 / 7

W sodzie siła: pozbądź się kamienia

Obraz
© Shutterstock

Saszetkę sody dobrze jest wsypać do zakamienionego czajnika, zalać wodą i odstawić. Po kwadransie możesz wylać płyn wraz z odspojonym kamieniem. Przed skorzystaniem z czajnika należy go wyparzyć, wylewając pierwszą zagotowaną w nim wodę. Ciemne ślady na kubkach pozostawione przez osad z kawy czy herbaty zejdą pocierane wilgotną ściereczką z sodą.

3 / 7

W sodzie siła: na brudne fugi

Obraz
© Shutterstock

W miseczce z wodą rozpuść łyżkę sody oczyszczonej, a otrzymasz środek czyszczący do fug i płytek ceramicznych. Silne zabrudzenia możesz usunąć ze szczelin wilgotną starą szczoteczką do zębów zanurzoną w sodzie. Dodatkowo osiągniesz działanie wybielające, które przyda się również podczas prania.

4 / 7

W sodzie siła: czyste pranie

Obraz
© Shutterstock

Żółte plamy na tkaninach wywołane przez pot należy namoczyć i posypać sodą, a następnie lekko wetrzeć ją w materiał. Po kilku chwilach wyprać jak zwykle. Tak samo usuniesz ślady krwi i smoły, a posypane sodą plamy z czerwonego wina czy soku znikną, gdy polejesz je wrzątkiem. Chcąc wzmocnić biel lub kolor ubrań, dodaj do prania pół szklanki sody zmieszanej z płynem piorącym (nie z proszkiem). Ze względu na właściwości zmiękczające nie będziesz musiał już dodawać preparatów do płukania tkanin.

5 / 7

W sodzie siła: blask armatury

Obraz
© Shutterstock

Osad z kamienia na łazienkowych sprzętach i armaturze wystarczy polać octem, a następnie wyszorować gąbką z wodnym roztworem sody. Mocno zakamieniony kran lub słuchawkę prysznica warto owinąć na dłużej folią z octem i sodą (to również mieszanka tworząca doskonałą pastę do czyszczenia przypalonego żelazka).

6 / 7

W sodzie siła: pochłaniacz zapachów

Obraz
© Shutterstock

Soda oczyszczona chłonie zapachy, dlatego przepocone buty warto przesypać jej proszkiem i pozostawić na noc. Po wytrzepaniu będą jak nowe. Także rozpuszczona w miseczce z wodą soda wstawiona do lodówki pochłonie niechciane zapachy. Roztworem warto myć plastikowe pojemniki na żywność, które przesyciły się intensywną wonią potraw (płyn można w nich pozostawić na noc, aby pozbyć się silniejszych zapachów). Również dłonie należy płukać w tym płynie, aby usunąć aromat czosnku czy krojonej cebuli. Roztworem można też płukać usta i gardło, co daje dodatkowe efekty lecznicze, a gdy skończy się nieoczekiwanie pasta do zębów, doskonale zastąpi ją soda.

7 / 7

W sodzie siła: srebra odzyskują blask

Obraz
© Shutterstock

Niektórzy obawiają się, że soda oczyszczona tworzy niebezpieczną warstwę ścierną, nie jest to jednak prawda. Substancja ta nie rysuje metali i nie niszczy ich czyszczonej powierzchni, jej roztworem można myć precjoza ze sreber, złota, stali itp. Choć rozprawi się z rdzą i lodem, nie uszkodzi ani śrub, ani butów. To także doskonały środek do udrażniania rur. Odpływy w kuchni i łazience wystarczy zasypać sodą, polać octem, a po odczekaniu pięciu minut zalać gorącą wodą. W ten sposób pozbędziesz się także nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się często ze starej instalacji wodno-kanalizacyjnej

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)