Smart House, czyli jak urządzić dom dla wymagających i wygodnych?
Przyzwyczailiśmy się do powszechnego stosowania rozmaitych aplikacji. Nikogo nie dziwi bankowość mobilna, dzięki której mamy stały dostęp do naszych funduszy. Na telefonach przeglądamy portale społecznościowe oraz robimy zakupy w sklepach na całym świecie.
31.07.2018 | aktual.: 13.01.2020 10:57
To jednak wciąż nie wszystko. Smartfony przydają się także w zarządzaniu domem w ramach nowoczesnego systemu Smart House. Co to takiego i jak z niego korzystać, aby obniżyć rachunki za energię, zadbać o środowisko oraz mieć więcej czasu dla siebie i najbliższych?
Nowoczesność w domu i na telefonie – aplikacje w ramach Smart House
Systemy Smart House pojawiają się na rynku już od pewnego czasu. Ich zadaniem jest integracja rozmaitych domowych instalacji i zarządzanie nimi z poziomu jednego, centralnego komputera.
Nowoczesna technologia z każdym kolejnym krokiem idzie jednak dalej. Obecnie, aby rozpocząć przygodę ze Smart House, nie musimy inwestować od razu olbrzymiego majątku w rozbudowany system. Możemy zacząć od jednej inteligentnej żarówki, dostępu do Internetu oraz przyjaznej dla użytkowników aplikacji. Smart House jest zatem dla każdego z nas na wyciągnięcie ręki.
Aplikacje dla Smart House – smartfonowe centrum do zarządzania domem i nie tylko
Aplikacje takie, jak nowe dzieło firmy Azzardo, pozwalają na wiele. Z ich pomocą możemy zarządzać wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi typu Smart. Pozostałe sprzęty dołączamy do scentralizowanej sieci przez specjalne gniazdka i listwy.
Wszystkie wymienione elementy tworzą całościowy system, pozwalający na nieustanne monitorowanie, kontrolowanie oraz zarządzanie poszczególnymi sprzętami oraz całymi instalacjami.
Jak działa system? Czego tak naprawdę potrzebujemy, żeby zacząć przygodę ze Smart House?
System Smart House działa w oparciu o sieć Wi-Fi. Zazwyczaj nie potrzebujemy nawet modyfikować już posiadanych urządzeń ani używać bramek dostępu.
Tak naprawdę wystarczy tylko dostęp do Internetu, jedna Smart żarówka oraz zainstalowana na telefonie aplikacja, współpracująca z popularnymi systemami operacyjnymi Android i iOS. Z czasem możemy dowolnie rozbudowywać nasz Smart House – zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Możliwości są niemal nieograniczone, gdyż nowoczesne rozwiązania umożliwiają podpięcie nawet 250 urządzeń oraz dodanie kilku lokalizacji (na przykład domu i miejsca pracy).
Sprzętami podłączonymi do Smart House zarządzamy za pomocą:
• panelu dotykowego z hartowanego szkła,
• pilota na podczerwień,
• aplikacji na telefon.
Szklane panele dotykowe, montowane na ścianach, zastępują standardowe włączniki od poszczególnych urządzeń. Wszystkimi urządzeniami można sterować zdalnie, za pomocą pilota, a także praktycznej aplikacji na telefon.
Systemy coraz częściej współpracują także z inteligentnymi asystentami głosowymi Google oraz Amazon Alexa, dzięki którym swobodnie zarządzamy domowymi instalacjami za pośrednictwem komend głosowych. Dom staje się zdecydowanie bardziej inteligentny i interaktywny niż do tej pory.
Smart Oświetlenie – jak inteligentnie oświetlać dom?
Jedną z kluczowych instalacji w każdym domu jest oświetlenie, które odgrywa olbrzymią rolę w systemach Smart House.
Rozwiązanie pozwala sterować wszystkimi podstawowymi funkcjami lamp. Włączymy i wyłączymy poszczególne urządzenia, a także dopasujemy natężenie światła (od 10% do 100%) do aktualnych potrzeb, rodzaju wykonywanej aktywności oraz pory dnia.
Przy zastosowaniu niektórych produktów typu Smart zyskujemy dostęp do regulacji koloru światła, wybierając spośród niemal nieograniczonej palety barw. Część lamp i żarówek posiada również regulację temperatury barwowej.
W ramach aplikacji na telefonie możemy korzystać z wielu innych funkcjonalności. Niezmiernie przydatna bywa opcja harmonogramu, czyli kalendarza, w którym ustalamy, kiedy mają się uruchamiać konkretne grupy lamp. Zwiększa to wygodę korzystania z pomieszczenia, a także wprowadza znaczące oszczędności w domowym budżecie. Na bieżąco śledzimy też poziom zużycia energii, co pozwala szacować koszty eksploatacji oraz wysokość rachunków.
Wielką zaletą oświetlenia w systemie Smart jest tworzenie scen świetlnych oraz zapisywanie ich do późniejszego wykorzystania. Na czym to polega? Sceną nazywamy konkretne ustawienia oświetlenia w grupie lamp, znajdujących się w danej przestrzeni. Część z produktów może być wyłączona, część lekko przyciemniona, aby zbudować optymalną atmosferę do wykonywania konkretnych czynności. Podczas wieczornego relaksu nie potrzebujemy przecież maksymalnego natężenia światła, które może się za to przydać przy precyzyjnych pracach manualnych w ciągu dnia.
To wszystko możemy uzyskać jednym kliknięciem. Życie ze Smart House staje się zdecydowanie prostsze. A wciąż możemy liczyć na znacznie więcej.
Dlaczego warto stosować systemy Smart House i inteligentne oświetlenie?
Kluczową korzyścią, którą zyskujemy dzięki systemom Smart, jest oczywiście znacząca oszczędność czasu i pieniędzy. Możemy sprawnie zarządzać wszystkimi instalacjami zdalnie, nawet nie przebywając w domu.
Czujniki, które współpracują z systemem (np. zmierzchu, ruchu, temperatury), optymalizują pracę poszczególnych urządzeń, które zużywają jak najmniej energii, zapewniając równocześnie maksymalny komfort dla użytkowników. Energooszczędne wykorzystanie sprzętów to także znacząca korzyść dla środowiska naturalnego.
Nowoczesne systemy montowane w inteligentnych domach gwarantują poprawę bezpieczeństwa. Możemy mieć cały czas na oku dzieci, nawet jeśli bawią się w innym pomieszczeniu. Sprawdzimy, czy nic złego nie dzieje się u starszych lub schorowanych członków rodziny. Dodatkowo systemy posiadają opcję powiadamiania w ciągu raptem kilku sekund o nietypowych zachowaniach. Dzięki temu zyskujemy czas na szybką i odpowiednią reakcję, jeśli wydarzy się cokolwiek niepokojącego.
Warto wiedzieć, że aplikacja może być połączona z instalacją przeciwpożarową. W razie jakichkolwiek problemów od razu dostajemy na telefon informację o zwarciach oraz innych problemach technicznych, które mogłyby przyczynić się do powstania pożaru.
Na koniec można też wspomnieć o coraz chętniej stosowanej funkcji symulowania obecności. Na czym polega? Inteligentny dom podczas nieobecności gospodarzy, gdy wyczuje, że ktoś niepowołany dostał się na posesję, wdraża procedury bezpieczeństwa, uruchamiając światła w różnych częściach domu oraz wysyłając powiadomienie na aplikację, na bieżąco pokazując, co się dzieje. Dzięki Smart House można zatem zawsze spać spokojnie – nic nie wydarzy się w naszym domu bez naszej wiedzy, bez względu na to, jak daleko będziemy się znajdować.
Inteligentny dom – sposób na wygodę, komfort i pełną kontrolę nad wszystkim, co dla nas ważne
Mówi się, że dom to nasza twierdza. Nowoczesne systemy Smart House sprawiają, że możemy się w nim poczuć naprawdę bezpiecznie. Mamy pełną kontrolę nad oświetleniem i innymi instalacjami, a w przypadku jakichkolwiek nietypowych sytuacji, zawsze jesteśmy na bieżąco i możemy od razu interweniować.
Smart House pozwala na stworzenie przyjemnej przestrzeni, w której czujemy się naprawdę dobrze – chcemy w niej przebywać, pracować i się relaksować. Nie musimy martwić się o każdorazowe ustawianie klimatyzacji, włączanie lamp oraz opuszczanie żaluzji. Wygodna aplikacja sprawia, że od pełnej kontroli nad wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w domu, dzieli nas raptem jedno kliknięcie.