Słownik designera. Innowacyjne trendy w aranżacji wnętrz
18.11.2016 13:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Haseł we wnętrzarskim słowniku pojęć ciągle przybywa. Co chwilę pojawiają się bowiem nowe trendy, a aranżacje wnętrz zyskują innowacyjne rozwiązania. Dają one początek kolejnym pojęciom, które krążą po świecie jak słowa klucze. Doskonale świadczy to o branży wyposażeniowej, a także designerskiej kreatywności. Czy poniższe zjawiska są ci już znane?
Haseł we wnętrzarskim słowniku pojęć ciągle przybywa. Co chwilę pojawiają się bowiem nowe trendy, a aranżacje wnętrz zyskują innowacyjne rozwiązania. Dają one początek kolejnym pojęciom, które krążą po świecie jak słowa klucze. Doskonale świadczy to o branży wyposażeniowej, a także designerskiej kreatywności. Czy poniższe zjawiska są ci już znane?
Zjawisko pojawiające się pod nazwą "ombre" być może wiążesz z innymi dziedzinami życia niż wnętrzarstwo. Wokół niego skupiały się bowiem jeszcze niedawno światowe trendy fryzjerskie, a nawet cukiernicze. Dziś wykorzystuje się ombre w wystroju mieszkań czy domów - i to na rozmaite sposoby. Wiedz jednak, że idea jest jedna i oznacza stopniowe, płynne przechodzenie jednego koloru w drugi. W aranżacjach wnętrz cieniowanie czy wręcz przenikanie się barw ożywia wystrój i dodaje mu dynamiki. Popularnie wykorzystuje się ombre jako sposób malowania ścian. Gradient może jednak także zagościć na samych meblach - od tapicerowanych foteli po fornirowane komody i szafy. Pięknie prezentują się również wykonane tą techniką dywany (np. Designers Guild).
Organiczny recykling
Umiłowanie projektantów dla natury jest znane nie od dziś. Tym razem nie chodzi jednak o ręcznie wykonywane przedmioty z drewna, lnu czy bawełny organicznej, lecz o odzysk naturalnych szczątek, by móc je wykorzystać we wnętrzach. Tego typu trendy mają poniekąd związek z dawnym rzemiosłem, ale też z nowoczesnym podejściem do odpadów. Okazuje się bowiem, że z krowich pęcherzy - zamiast karmy dla zwierząt - można wyprodukować efektowne lampy (proj. Andrea Trimarchi, Simone Farresin), a zmielone kwiaty karczocha mogą posłużyć jako baza do stworzenia komfortowego fotela (Artichair, proj. Kizis Studio).
Meble typu lego
Trendy oscylujące wokół różnego typu mebli modułowych to rzeczywista potrzeba naszych czasów. Meble płynnie zmieniają swoje funkcje, dostosowując się do potrzeb użytkowników, a jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca na ograniczonej często przestrzeni. Pojedyncze moduły jako sekwencje zyskują nową funkcjonalność podobnie jak Lego. Niektórzy projektanci, np. z LunaBlocks czy EverBlocks zaczęli wręcz udosławniać takie pojmowanie nowoczesnego wyposażenia, tworząc serię prostopadłościanów przypominających słynne klocki. Można z nich tworzyć wymarzone meble do wnętrza czy ścianki działowe, co więcej - nieustannie je przebudowywać, także z zastosowaniem aplikacji ułatwiającej konstruowanie idealnych brył.
Interaktywne wyposażenie
Okazuje się, że panele dotykowe, intuicyjne sterowanie czy współpraca z urządzeniami mobilnym to nie tylko domena sprzętu RTV czy AGD. Współczesne meble to także strefy interaktywne, wykraczające poza jedną funkcję, zaopatrzone w technologię cyfrową, głośniki, gniazdka z możliwością podłączenia multimediów, obsługiwane za pomocą smartfona, a nawet głosu. Takie trendy we wnętrzach powoli stają się teraźniejszością. Przykładowo: współczesne biurko, czyli bezprzewodowo zsynchronizowany z kontem na iCloud panel dotykowy iDesk konceptu Adama Bentona, ułatwi pracę w domu, pozwalając na łatwe przenoszenie plików między rozmaitymi urządzeniami Apple.
Design multi-kulti
Trendy narodowościowe zyskują ostatnio we wnętrzach wyraźne przeciwstawienie - ale bynajmniej nie opozycję. Chodzi o projektowanie multikulturowe, łączące tradycje i technologie różnych krajów. Wpływ na to ma coraz większa mobilność ludzi, w tym także początkujących twórców wzornictwa pragnących zgłębiać tajniki designu również poza rodzimym kontynentem. Coraz częściej okazuje się, że miksowanie elementów pochodzących z różnych długości i szerokości geograficznych wbrew pozorom nie zagraża regionalnej kulturze, a wręcz ją wspiera. Poprzez oswojone dla ogółu elementy można bowiem promować mniej znane aspekty dziedzictwa narodowościowego innych kręgów cywilizacyjnych. Stosując prekursorskie metody projektowania, ożywia się dawno zapomniane tradycje rzemieślnicze i materiały. Tego typu działania są wspierane przez platformy internetowe, np. Maker Library Network oraz wystawy, jak choćby przez tegoroczną "Roundabout Baltic", ukazującą podobieństwa w twórczości projektantów pochodzących ze zróżnicowanych
klimatycznie, kulturowo i ekonomicznie państw nadbałtyckich.