Trwa ładowanie...

Skuteczne i proste sposoby na odkamienianie. Czajnik będzie czysty jak łza

Włączając czajnik, oczekujemy, że uzyskamy dzięki niemu gorącą, krystalicznie czystą wodę. Tymczasem okazuje się, że wraz z częstym użytkowaniem urządzenia na jego dnie osadza się kamień. Jak się go pozbyć przy użyciu domowych sposobów?

Share
Skuteczne i proste sposoby na odkamienianie. Czajnik będzie czysty jak łza
Źródło: Adobe Stock
d2eliud

Czym jest ów kamień, albo inaczej: twarda woda? To wapń i magnez, które obecne są w wodzie pochodzącej z naszych kranów. W wyniku podniesienia temperatury pierwiastki te ulegają wytrąceniu. Pozostaje im wtedy osadzenie się na dnie zbiornika, w którym podgrzewamy wodę. Magnez i wapń nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Przyznajmy jednak, że zdecydowanie lepiej i wygodniej jest je przyjmować podczas picia wody mineralnej. Na dodatek kamień obecny w czajniku z czasem zaczyna psuć smak kawy i herbaty, które zalewamy wodą.

Sposoby na twardą wodę

Na szczęście kamienia z czajnika możesz się pozbyć szybko i łatwo. Na sklepowych półkach dostępne są specjalne środki do tego celu. Możesz również z powodzeniem zastosować składniki, które masz w domu pod ręką.

1) Ocet. Najpopularniejszy domowy sposób na kamień. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody. Następnie włącz czajnik. Po zagotowaniu wody poczekaj około godziny – ocet usunie nawet bardzo gruby osad. Po wszystkim umyj wnętrze czajnika i zagotuj wodę kilka razy, by pozbyć się przykrego zapachu.

d2eliud

2) Sok z cytryny. Łagodniejszy odkamieniacz od octu, ale też nieco mniej skuteczny. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny i odczekać godzinę. Po tym czasie umyj dokładnie komorę. Jeśli osad nie jest zbyt gruby, możesz spróbować go usunąć, wcierając przekrojoną połówkę cytryny w ściany czajnika.

3) Kwasek cytrynowy. Również kwasek cytrynowy, składnik wielu produktów żywnościowych, pomoże ci w walce z kamieniem. Wystarczy jedna torebka (20 g) wsypana do czajnika zalanego w połowie wodą. Następnie włącz czajnik, trzy godziny później możesz wylać mieszankę – pozbędziesz się problemu.

d2eliud

4) Soda oczyszczona. To prawdziwa pogromczyni kamienia w czajniku. Potrzebujesz dwóch łyżek sody, które wsypuje się do urządzenia. Nie minie kwadrans i czajnik powinien być wolny od osadu. Dokładnie go jednak wymyj, gdyż soda, podobnie jak ocet, wydziela nieprzyjemny zapach.

123RF
Źródło: 123RF

5) Obierki ziemniaka. To nie żart! Resztki po przygotowaniu obiadu również mogą pomóc w walce z kamieniem. Napełnij czajnik obierkami, a następnie zalej wodą. Teraz musisz ją zagotować, wylać, a potem ponownie zagotować czajnik pełen wody.

d2eliud

6) Coca-cola. Niektórzy amatorzy tego napoju uronią łzę, czytając o tym sposobie. Szklanka coli pomoże w usuwaniu kamienia - wystarczy wlać ją do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Metoda zyska na skuteczności, jeśli dosypiesz do "mikstury" odrobinę sody oczyszczonej.

7) Środki od odkamieniania. W supermarketach i sklepach z chemią przemysłową kupisz profesjonalne odkamieniacze. Są one szybkie w działaniu i nie wydzielają przykrych zapachów.

Jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą z czajnika, powinieneś czyścić go regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Będziesz wtedy mógł zapraszać gości na kawę albo herbatę bez obaw, że w filiżance znajdą coś więcej niż ulubiony napój.

d2eliud

Podziel się opinią

Share
d2eliud
d2eliud