Trwa ładowanie...
d42er5o

Skuteczne i niedrogie sprzątanie samochodu? Wykorzystaj domowy odkurzacz!

Posiadacze czterech kółek doskonale zdają sobie sprawę, że w końcu nadchodzi dzień, w którym auto wymaga gruntownych porządków. Podpowiadamy, jak się za to zabrać, wykorzystując domowy odkurzacz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samochodowa tapicerka potrzebuje specjalnego traktowania
Samochodowa tapicerka potrzebuje specjalnego traktowania (Shutterstock.com)
d42er5o

Niewielki odkurzacz ręczny, a może tradycyjny model sieciowy? Jakie końcówki warto dokupić? Z myślą o wszystkich osobach, które własnymi siłami chcą doprowadzić do porządku wnętrze swojego samochodu, poniżej odpowiadamy na te i inne pytania.

Bezprzewodowy kontra sieciowy, czyli jaki odkurzacz do samochodu?

Odkurzacze bezprzewodowe, a zwłaszcza niewielkich rozmiarów odkurzacze ręczne, wydają się niemal stworzone do odkurzania wnętrza samochodu. Bardzo wygodne, mobilne, poręczne i lekkie.... A do tego są pozbawione ograniczającego pracę kabla. Odkurzacze bezprzewodowe to świetny wybór dla kierowców, którzy nie mają garażu, w którym można byłoby podłączyć urządzenie do gniazdka sieciowego, ale mimo wszystko chcą samodzielnie doprowadzić wnętrze samochodu do ładu. Na plus przemawia fakt, że sporo z dostępnych na rynku modeli odkurzaczy bezprzewodowych jest sprzedawanych z kompletnym zestawem akcesoriów samochodowych.

d42er5o

Jakie wady ma model bezprzewodowy? Przede wszystkim relatywnie krótki czas pracy akumulatora, który zazwyczaj nie przekracza trzydziestu minut. Odkurzacze akumulatorowe mają również mniejszą pojemność pojemnika na zanieczyszczenia oraz słabszą siłę ssania niż w przypadku tradycyjnych modeli sieciowych. Z tego względu raczej sprawdzą się w doraźnym wyczyszczeniu wnętrza samochodu (np. po rodzinnym pikniku na tylnej kanapie) niż w trakcie wielkich sezonowych porządków.

Odkurzacz przewodowy – bezworkowy oraz workowy – będzie jak znalazł, gdy zechcesz bardzo dokładnie wymieść wszelkie zabrudzenia z wnętrza swoich czterech kółek. Jest on oczywiście mniej mobilny, mało poręczny i znacznie cięższy niż model akumulatorowy. Wymaga także stałego podłączenia do gniazdka sieciowego i wystarczająco długiego przewodu elektrycznego, umożliwiającego komfortowe sprzątanie. Nie można jednak odmówić mu bardzo pojemnego worka/pojemnika oraz odpowiedniej mocy. Jeśli umiejętnie dobierzesz ssawki, szczotki oraz inne akcesoria ułatwiające odkurzanie samochodu, zyskasz zadowalająco skuteczny sprzęt.

Samochodowa tapicerka wymaga odpowiedniego traktowania Shutterstock.com
Podziel się
d42er5o

Niezbędne akcesoria do odkurzania samochodu

Najważniejsza jest uniwersalna ssawka do odkurzacza w mniejszym rozmiarze. Jest znacznie poręczniejsza od tradycyjnej, dzięki czemu umożliwia efektywne odkurzanie nawet niewielkich powierzchni, np. tylnej kanapy, przestrzeni pod przednimi fotelami czy wnętrza bagażnika. W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń przydatne będą ssawki wyposażone w paski elektrostatyczne, które ułatwiają zagarnianie kurzu oraz innych zanieczyszczeń w głąb odkurzacza.

Odkurzenie tylnej kanapy czy maty podłogowej nie nastręcza wielu trudności. W każdym samochodzie znajdą się jednak trudno dostępne przestrzenie, które również należy skrupulatnie wysprzątać. Z tego zadania najlepiej wywiązują się klasyczne szczelinówki, czyli ssawki o kształcie długiej (nawet do pięćdziesięciu centymetrów), zwężonej rurki. Ssawka szczelinowa najczęściej wchodzi w skład zestawu standardowych końcówek dołączonych do większości modeli odkurzaczy, ale o wiele bardziej wygodne i skuteczniejsze są modele o regulowanej długości i możliwie najbardziej giętkie.

d42er5o

Akcesoria do odkurzania samochodu do zadań specjalnych

Często podróżujesz ze zwierzętami domowymi? Odkurzanie sierści i włosów może być czasochłonne i frustrujące, ale jest na to skuteczny sposób. Turbo- oraz elektroszczotka w rozmiarze mini skutecznie radzi sobie z zagarnięciem uporczywych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, zwłaszcza nagromadzonej na tapicerce samochodowej zwierzęcej sierści.

Doprowadzenie do porządku wnętrza samochodu nie ogranicza się jedynie do zmiecenia okruszków z foteli czy odkurzenia dywaników samochodowych. Kurz szokująco łatwo gromadzi się na desce rozdzielczej, w klatkach wlotu powietrza oraz innych trudno dostępnych miejscach. Do ich odkurzenia potrzebna będzie nieduża szczotka odpowiednia do odkurzania mebli. Jeśli chcesz mieć pewność, że w trakcie sprzątania nie zarysujesz kokpitu samochodowego, wybierz model o miękkim włosiu. Za najlepsze i najbardziej delikatne uchodzą szczotki do odkurzacza wykonane z naturalnego włosia, np. końskiego.

d42er5o

Posiadacze odkurzaczy piorących mogą zamienić swoje urządzenie w wielofunkcyjny sprzęt, który pozwoli im niemal za jednym zamachem odkurzyć i uprać samochodową tapicerkę. Konieczny jednak będzie zakup końcówki przeznaczonej do prania tapicerki. Samochodowa końcówka do odkurzania na mokro powinna być raczej niewielkich rozmiarów, aby umożliwiała zarówno bieżące usunięcie drobnych plam, jak i kompleksowe upranie kanapy, zagłówka i innych tapicerowanych elementów w samochodzie.

Zamiast zlecać sprzątanie samochodu specjaliście, możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Odpowiedni i wyposażony we właściwe końcówki odkurzacz to połowa sukcesu. Przyda się jeszcze wolne popołudnie.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d42er5o

d42er5o
d42er5o