SalonSkuteczna walka z kurzem. Jak sprzątać, żeby całkiem się go pozbyć?

Skuteczna walka z kurzem. Jak sprzątać, żeby całkiem się go pozbyć?

Skuteczna walka z kurzem. Jak sprzątać, żeby całkiem się go pozbyć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Julia Wiśniewska

Kurz jest wszechobecny. Mimo sprzątania wraca jak bumerang. Jak usuwać go w bardziej trwały sposób?

Często mimo intensywnego sprzątania mamy wrażenie, że kurz nadal kryje się w zakamarkach domu. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku zasad, by trwale wygrać walkę z kurzem. Kurz to między innymi roztocza i ich odchody, które wyjątkowo drażnią nasz organizm. To nie tylko problem alergików. Gdy kurzu jest dużo, odczuwamy go wszyscy: katar, suchy kaszel, łzawienie oczu. Jak się z nim rozprawić? Zacznij ścieranie kurzu od samej góry, czyli sprzątaj warstwowo. Inaczej będzie to syzyfowa praca – strącany kurz będzie ponownie osiadał na wyczyszczonych powierzchniach. Zacznij od porządnego odkurzenia ścian, kaloryferów, książek i mebli.

1 / 4

Trudno dostępne miejsca

Obraz
© Shutterstock.com

Problemem mogą być kaloryfery. Do usunięcia z nich kurzu można wykorzystać szczotkę do butelek albo specjalną szczotkę do kaloryferów. Meble tapicerowane najlepiej wyczyścić odkurzaczem, używając do tego specjalnej końcówki. Dobrym rozwiązaniem jest płyn do naczyń albo szampon do tapicerek. Jeśli myślisz o remoncie lub dopiero projektujesz swoje nowe mieszkanie, warto rozważyć półki zakryte (na przykład szkłem) i zabudowę pod sufit. Kurz bardzo lubi otwarte regały i trzymane na nich ozdoby czy książki.

2 / 4

Precz z dywanem!

Obraz
© Shutterstock.com

Najlepiej zrezygnować z dywanów i wszelkich wykładzin. Gromadzi się tam najwięcej kurzu, roztoczy i pyłów. Podłogi wykończone płytkami, drewniane bądź panele czyści się o wiele lepiej. Jeśli jednak dywan musi zostać, pamiętaj o dokładnym odkurzaniu, a najlepiej o trzepaniu go na świeżym powietrzu.

3 / 4

Czym czyścić?

Obraz
© Shutterstock.com

Używanie jednorazowych ręczników wydaje się dobrym rozwiązaniem, jednak ze względu na ekologię lepsze jest używanie ściereczek. Pamiętaj o tym, żeby je regularnie prać, bo takie tkaniny są również siedliskiem kurzu. Warto sięgnąć po spray antystatyczny, który pielęgnuje i czyści meble, ale ma również formułę wchłaniającą brud, co zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Przed rozpoczęciem czyszczenia mebli można je spryskać np. spryskiwaczem do roślin. W ten sposób kurz nie będzie się unosił podczas odkurzania. Niektórzy wykorzystują też myjkę do okien – dobrze sobie radzi z uporczywym kurzem na różnego rodzaju sprzętach.

4 / 4

Wietrzenie to podstawa

Obraz
© Shutterstock.com

Podczas sprzątania otwieraj okna. W ogóle codzienne wietrzenie jest ważne. Dzięki niemu dochodzi do wymiany powietrza, a kurz nie osiada podczas sprzątania. Oczywiście przy dużym stopniu zanieczyszczenia (zimą) okien nie powinno się otwierać, ale tutaj z pomocą mogą przyjść oczyszczacze powietrza. Eliminują one także cząsteczki kurzu, co pomaga w utrzymaniu czystości na dłużej. Filtry w oczyszczaczach zatrzymują drobiny kurzu – dlatego pamiętaj o ich regularnym wymienianiu!

porządkisalonkurz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)