ycipk-4kh3dg

Skuteczna termoizolacja, czyli dom, który oszczędza energię

Oszczędzanie energii w domu to w obecnych czasach must have - zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i z przyczyn czysto ekonomicznych. By efektywnie oszczędzać energię, musisz jednak najpierw sprawdzić, którędy ucieka z domu najwięcej ciepła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skuteczna termoizolacja, czyli dom, który oszczędza energię
(Shutterstock)
ycipk-4kh3dg

Oszczędzanie energii w domu to w obecnych czasach must have - zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i z przyczyn czysto ekonomicznych. By efektywnie oszczędzać energię, musisz jednak najpierw sprawdzić, którędy ucieka z domu najwięcej ciepła.

Już na etapie projektowania domu i w początkowych etapach budowy warto zwrócić uwagę na elementy, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć zużycie energii. Właściwa izolacja budynku, z uwzględnieniem grubości ścian, szczelne okna, drzwi, wejście do garażu oraz wyposażenie domu w wysokiej jakości systemy grzewcze i prądotwórcze pozwoli ci zaoszczędzić najwięcej energii potrzebnej do funkcjonowania budynku.

Ocieplenie elewacji domu

ycipk-4kh3dg

Przez ściany zewnętrzne „ucieka” najwięcej ciepła, precyzyjne wykonanie termoizolacji może stać się więc kluczem do sukcesu. Wybierając ocieplenie domu, warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z systemem ETICS, czyli takim, który składa się z dopasowanych do siebie komponentów. Dostępne rozwiązania oparte są na wełnie lub styropianie. Materiał izolacyjny, a w szczególności jego grubość, ma istotne znaczenie dla uzyskania przez ścianę wymaganego współczynnika ciepła. Ten parametr [Uc(max)] określa ilość ciepła przenikającego przez przegrodę – im niższy współczynnik, tym izolacja powinna być szczelniejsza.

– Obecnie wymagany Uc(max) dla ścian zewnętrznych to 0,25 W/m2K. Jeśli system ocieplenia domu opiera się na styropianie, do spełnienia wskazanych norm zalecane jest użycie materiału o grubości 12 cm – mówi technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Budowa z myślą o przyszłości

W kolejnych latach restrykcje dotyczące współczynnika przenikania ciepła będą się zaostrzały. Już w roku 2017 ma on wynosić ≤ 0,23 W/m2K, a w 2021 r. ≤ 0,20 W/m2K. – Za sześć lat budynki będą musiały posiadać niezwykle szczelny system izolacji, w którym straty ciepła będą minimalne. Dla uzyskania tak podwyższonych parametrów energooszczędności zaleca się stosowanie styropianu o możliwie najniższym parametrze przewodzenia ciepła, np. λD ≤ 0,031 W/mK – dodaje technolog Arsanit. Co jednak, gdy dom nie jest nowy, system ociepleniowy jest już od dawna zamontowany, ale przestaje spełniać wymagania normowe?

ycipk-4kh3dg

Na ratunek nieskutecznej termoizolacji

Jeżeli po kilku latach od zakończenia budowy odczuwamy, że z domu „ucieka” ciepło – nic straconego. W takim przypadku też można zadbać o zoptymalizowanie zużycia energii, np. zrywając istniejącą izolację i zastępując ją nową, bardziej efektywną. Jest to jednak poważne przedsięwzięcie remontowe, które wiąże się z powstaniem dużej ilości gruzu, co generuje dodatkowe koszty w zakresie zutylizowania zużytych materiałów.

Prostszym sposobem wydaje się nałożenie nowego docieplenia, bez demontażu poprzedniej warstwy. – Po wykonaniu diagnozy stanu dotychczasowej termoizolacji, można zamontować kolejną, dostosowaną do specyfiki budynku. Najważniejszym elementem są kołki mechaniczne, które spajają oba systemy. Należy dopilnować, aby kołek integrował wszystkie warstwy izolacji. – mówi Radosław Marciniec z ARSANIT.

*Dodatkowa energia: fotowoltaika *

ycipk-4kh3dg

Dobra termoizolacja w oczywisty sposób przyczynia się do obniżenia zużycia energii. Aby jednak maksymalnie zoptymalizować koszty ogrzewania, warto również zainwestować w takie rozwiązania, jak: pompa ciepła, rekuperator czy system paneli fotowoltaicznych. Ten ostatni mechanizm cieszy się bardzo dużą popularnością w Niemczech, ale także w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Jego działanie opiera się na zamianie energii promieniowania słonecznego w prąd stały. Następnie, za pomocą specjalnego inwertera zostaje on przekształcony w prąd zmienny, czyli dostosowany do wymagań gospodarstwa domowego. Co ważne, osoby mające małą instalację fotowoltaiczną mogą jego nadwyżkę odsprzedawać do sieci - wystarczy tylko zgłosić taką chęć. Wykorzystując odnawialne źródło energii w postaci promieni słonecznych, nie tylko sprzyjasz środowisku naturalnemu, ale również optymalizujesz wydatki na prąd.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kh3dg

ycipk-4kh3dg
ycipk-4kh3dg