Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Skuteczna termoizolacja, czyli dom, który oszczędza energię

Oszczędzanie energii w domu to w obecnych czasach must have - zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i z przyczyn czysto ekonomicznych. By efektywnie oszczędzać energię, musisz jednak najpierw sprawdzić, którędy ucieka z domu najwięcej ciepła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skuteczna termoizolacja, czyli dom, który oszczędza energię
(Shutterstock)
Qaqwqwrqw

Oszczędzanie energii w domu to w obecnych czasach must have - zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i z przyczyn czysto ekonomicznych. By efektywnie oszczędzać energię, musisz jednak najpierw sprawdzić, którędy ucieka z domu najwięcej ciepła.

Już na etapie projektowania domu i w początkowych etapach budowy warto zwrócić uwagę na elementy, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć zużycie energii. Właściwa izolacja budynku, z uwzględnieniem grubości ścian, szczelne okna, drzwi, wejście do garażu oraz wyposażenie domu w wysokiej jakości systemy grzewcze i prądotwórcze pozwoli ci zaoszczędzić najwięcej energii potrzebnej do funkcjonowania budynku.

Ocieplenie elewacji domu

Qaqwqwrqw

Przez ściany zewnętrzne „ucieka” najwięcej ciepła, precyzyjne wykonanie termoizolacji może stać się więc kluczem do sukcesu. Wybierając ocieplenie domu, warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z systemem ETICS, czyli takim, który składa się z dopasowanych do siebie komponentów. Dostępne rozwiązania oparte są na wełnie lub styropianie. Materiał izolacyjny, a w szczególności jego grubość, ma istotne znaczenie dla uzyskania przez ścianę wymaganego współczynnika ciepła. Ten parametr [Uc(max)] określa ilość ciepła przenikającego przez przegrodę – im niższy współczynnik, tym izolacja powinna być szczelniejsza.

– Obecnie wymagany Uc(max) dla ścian zewnętrznych to 0,25 W/m2K. Jeśli system ocieplenia domu opiera się na styropianie, do spełnienia wskazanych norm zalecane jest użycie materiału o grubości 12 cm – mówi technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Budowa z myślą o przyszłości

W kolejnych latach restrykcje dotyczące współczynnika przenikania ciepła będą się zaostrzały. Już w roku 2017 ma on wynosić ≤ 0,23 W/m2K, a w 2021 r. ≤ 0,20 W/m2K. – Za sześć lat budynki będą musiały posiadać niezwykle szczelny system izolacji, w którym straty ciepła będą minimalne. Dla uzyskania tak podwyższonych parametrów energooszczędności zaleca się stosowanie styropianu o możliwie najniższym parametrze przewodzenia ciepła, np. λD ≤ 0,031 W/mK – dodaje technolog Arsanit. Co jednak, gdy dom nie jest nowy, system ociepleniowy jest już od dawna zamontowany, ale przestaje spełniać wymagania normowe?

Qaqwqwrqw

Na ratunek nieskutecznej termoizolacji

Jeżeli po kilku latach od zakończenia budowy odczuwamy, że z domu „ucieka” ciepło – nic straconego. W takim przypadku też można zadbać o zoptymalizowanie zużycia energii, np. zrywając istniejącą izolację i zastępując ją nową, bardziej efektywną. Jest to jednak poważne przedsięwzięcie remontowe, które wiąże się z powstaniem dużej ilości gruzu, co generuje dodatkowe koszty w zakresie zutylizowania zużytych materiałów.

Prostszym sposobem wydaje się nałożenie nowego docieplenia, bez demontażu poprzedniej warstwy. – Po wykonaniu diagnozy stanu dotychczasowej termoizolacji, można zamontować kolejną, dostosowaną do specyfiki budynku. Najważniejszym elementem są kołki mechaniczne, które spajają oba systemy. Należy dopilnować, aby kołek integrował wszystkie warstwy izolacji. – mówi Radosław Marciniec z ARSANIT.

*Dodatkowa energia: fotowoltaika *

Qaqwqwrqw

Dobra termoizolacja w oczywisty sposób przyczynia się do obniżenia zużycia energii. Aby jednak maksymalnie zoptymalizować koszty ogrzewania, warto również zainwestować w takie rozwiązania, jak: pompa ciepła, rekuperator czy system paneli fotowoltaicznych. Ten ostatni mechanizm cieszy się bardzo dużą popularnością w Niemczech, ale także w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Jego działanie opiera się na zamianie energii promieniowania słonecznego w prąd stały. Następnie, za pomocą specjalnego inwertera zostaje on przekształcony w prąd zmienny, czyli dostosowany do wymagań gospodarstwa domowego. Co ważne, osoby mające małą instalację fotowoltaiczną mogą jego nadwyżkę odsprzedawać do sieci - wystarczy tylko zgłosić taką chęć. Wykorzystując odnawialne źródło energii w postaci promieni słonecznych, nie tylko sprzyjasz środowisku naturalnemu, ale również optymalizujesz wydatki na prąd.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw