Skrzydłokwiat powinien być w każdym domu. Mamy na to 5 dowodów
10.05.2018 | aktual.: 12.05.2018 15:50
Lśniące zielone liście, białe kwiaty, które długo się utrzymują, a także naturalny oczyszczacz powietrza – to tylko niektóre zalety skrzydłokwiatu. W domu można uprawiać dwie jego odmiany. Warto się przyjrzeć tej roślinie, która dodatkowo jest łatwa w pielęgnacji.
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) naturalnie rośnie w wilgotnych lasach równikowych. Zajmuje dolną część lasu, gdzie dociera nieco mniej światła. W doniczkach uprawiane są przeważnie dwie jego odmiany: skrzydłokwiat kwiecisty (łac. Spathiphyllum floribundum) oraz skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii). Polska nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznych białych kwiatów, które przypominają skrzydła. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku nazywany był skrzydłolistem. Dlaczego warto mieć skrzydłokwiat w swoim domu? Poznaj 5 ważnych powodów.
1. Uczta dla oka
Jedną z ważniejszych zalet skrzydłokwiatu jest oczywiście jego piękny wygląd. Liście są lśniące, ciemnozielone i lancetowate. Ciekawie kontrastują z nimi białe kwiaty, które subtelnie pachną. Przypominają one rozpostarty żagiel albo ptasie skrzydło, wsparte na wysokim pędzie kwiatostanowym. Skrzydłokwiat odgrywa rolę praktycznej dekoracji we wnętrzach w różnych stylach. Polecany jest zwłaszcza do nowoczesnych, skandynawskich i glamour. Skrzydłokwiaty ładnie prezentują się w większym kompozycjach. Można je stworzyć, dodając inne rośliny o ozdobnych liściach – najlepiej takie o egzotycznym rodowodzie.
2. Długie kwitnienie
Skrzydłokwiat zakwita przeważnie w okresie od marca do września. Piękne kwiaty utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Przy sprzyjających warunkach skrzydłokwiat może zakwitnąć nawet zimą. Warto pamiętać, że pęd kwiatostanowy należy uciąć przy nasadzie, gdy już uschnie.
3. Naturalny oczyszczacz powietrza
W dobie zagrożenia smogiem przydają się wszelkie sposoby na oczyszczenie powietrza – także w domu. Dobrą receptę stanowią te naturalne, czyli rośliny. Skrzydłokwiat eliminuje z powietrza szkodliwe środki chemiczne, w tym te wydzielane przez niektóre meble, wykładziny albo obudowy sprzętów domowych. Świetnie radzi sobie też z różnymi lotnymi związkami chemicznymi, takimi jak benzen, aceton, formaldehyd oraz dwutlenek węgla.
4. Łatwa pielęgnacja
Skrzydłokwiaty należy ustawiać w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu, co daje spore możliwości aranżacyjne. Zastrzeżenia dotyczą zwłaszcza okien południowych – w mocnym świetle liście rośliny mogłyby ulec poparzeniu. Nieco więcej światła skrzydłokwiat potrzebuje w okresie zimowym.
Te rośliny lubią wilgoć, więc wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu. Latem powinno to być nawet 3-4 razy w tygodniu, a zimą – 1-2 razy. W przypadku skrzydłokwiatu trudno o "przelanie", co stanowi dobrą wiadomość dla osób, które dopiero co zaczynają przygodę z zielenią w domu. Trzeba pamiętać, że roślina lubi także dość dużą wilgotność powietrza. Warto ją więc regularnie zraszać.
Jaka jest optymalna temperatura uprawy? Wskazane wartości to ok. 18-21 stopni latem oraz ok. 16-18 stopni zimą. Temperatura powietrza nigdy nie powinna spadać poniżej 12 stopni. Pamiętaj również o tym, że skrzydłokwiat źle znosi przeciągi.
5. Skrzydłokwiat do sypialni, łazienki, pokoju dziecka
Ponieważ skrzydłokwiat nie wymaga mocno oświetlonych miejsc, sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Warto mieć go przede wszystkim w sypialni, ponieważ dobrze oczyszcza powietrza, a to gwarantuje lepszy i zdrowszy sen. Z tych samych powodów przyda się w pokoju dziecka. Jeśli masz łazienkę z oknem, to także tam można eksponować skrzydłokwiat. Lubi wilgotne powietrze, więc nie musisz się martwić, że w takich "tropikalnych" warunkach gorzej będzie rósł i kwitł.