Trwa ładowanie...

Sierpień w ogrodzie. Zacznij przygotowania do zimowania

Choć sierpień oznacza, że został nam jeszcze miesiąc wakacji, to dla ogrodników jest on początkiem prac z myślą o zimowaniu oraz kolejnym sezonie. Dni są nadal ciepłe, ale noce stają się coraz chłodniejsze. Są też jasne strony w postaci zbiorów warzyw oraz jesiennych nasadzeń, a nawet zakładania trawnika.

W sierpniu trzeba pamiętać o nawodnieniu roślinW sierpniu trzeba pamiętać o nawodnieniu roślinŹródło: Unsplash.com
d30fwsk
d30fwsk

Ogród ozdobny

W sierpniu należy przede wszystkim przeprowadzić ostatnie cięcie żywopłotów i zielonych rzeźb. To również miesiąc, kiedy zbiera się nasiona roślin, które posłużą do siewu na przyszły sezon. Kwiaty jednoroczne zasila się nawozami wieloskładnikowymi, a w przypadku roślin wieloletnich należy zakończyć używanie nawozów zawierających azot. Trzeba pamiętać o usunięciu przekwitniętych róż i bylin. Na początku miesiąca warto przyciąć lawendę. Pod koniec sierpnia rozpoczyna się sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych. Jeżeli planujecie tworzyć suche bukiety, to już teraz zabierzcie się za zbieranie kwiatów. W drugiej połowie miesiąca rozpocznijcie korzystanie z nawozów jesiennych.

Warzywa i owoce

Krzewy i drzewka owocowe należy odchwaścić. Chwasty, które nie mają nasion, możecie wrzucić do kompostownika, ale chore rośliny należy wyrzucić do pojemnika na odpady zielone. Możecie zebrać dojrzałe warzywa oraz zioła. To także doskonały czas na zbiory jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Gałęzie obciążone owocami warto dodatkowo zabezpieczyć przed złamaniem. Jeżeli te jeszcze się nie pojawiły, to warto przyciąć gałęzie, by zapewnić lepszy dostęp do światła. W przypadku malin, które owocują tylko raz w roku, należy wyciąć wszystkie pędy, które wydały plony. Po zbiorach owoców trzeba przeprowadzić cięcia prześwietlające.

Trawnik

W przypadku trawnika należy pamiętać przede wszystkim o regularnym nawadnianiu i koszeniu oraz usuwaniu chwastów. Najlepsza pora na podlewanie to wczesny ranek lub wieczór. W przypadku przewagi suchych dni trawnik nie powinien być koszony za krótko, ponieważ źdźbła trawy zapewniają glebie cień i spowalniają parowanie wody. Przy nawożeniu należy używać mieszanek bogatych w fosfor i potas, co pomoże uodpornić go na mróz. Warto też przeprowadzić zabieg aeracji, by napowietrzyć korzenie. Do tego celu możecie użyć po prostu wideł lub zaopatrzyć się w aerator. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy dopiero chcą założyć trawnik, bo połowa sierpnia to doskonały moment, by to zrobić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30fwsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d30fwsk