Sezon na klimatyzację. Co warto wiedzieć?
Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja była dla wielu osób swego rodzaju egzotyką. Klimatyzatory kojarzyły się z luksusowymi apartamentami na tropikalnych wyspach. Obecnie klimatyzacja to standard - zwłaszcza podczas letnich miesięcy, które potrafią nieźle dać w kość. Zanim zainstalujesz nowoczesny klimatyzator, zapoznaj się z kilkoma istotnymi wskazówkami. Dzięki temu korzystanie z klimatyzacji będzie łatwe, energooszczędne i w pełni wydajne.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
#
W domach i mieszkaniach panują warunki, które sprzyjają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Wysokim temperaturom sprzyjają m.in. duże przeszklenia (zwłaszcza te skierowane na południe) oraz niedostateczna ilość osłon słonecznych. Aby zatem wspomóc działanie klimatyzacji, koniecznie uzbrój okna w markizy, rolety lub żaluzje - najlepiej o powłoce perłowej odbijającej światło. Letni gorąc wkrada się również na poddasza i strychy, zwłaszcza te, które nie zostały odpowiednio wyizolowane, a także do niewysokich pomieszczeń. Pamiętaj, że ciepłe powietrze jest znacznie lżejsze od zimnego, dlatego na cieplny dyskomfort narażeni są zwłaszcza mieszkańcy niższych wnętrz niż standardowe 2,5 m.
Jaki rodzaj klimatyzatora kupić?
#
Jak się okazuje, klimatyzacja niejedno ma imię. Na rynku można dostać zarówno klimatyzatory stacjonarne, jak i przenośne - wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań domowników. Oprócz tego warto pamiętać, że klimatyzatory mogą pełnić różne funkcje. Podstawową z nich jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń, jednak wiele osób wybiera urządzenia chłodząco-ogrzewające bądź nowoczesne systemy pełnej klimatyzacji. Ostatni z wymienionych mechanizmów jest bardzo sprytny - pozwala nie tylko na chłodzenie czy ogrzewanie pomieszczenia, ale steruje również poziomem wilgotności powietrza w mieszkaniu, czyli w zależności od sytuacji osusza je lub nawilża.
Pamiętaj, że z klimatyzatora należy korzystać rozsądnie. Po pierwsze, producenci tych urządzeń podpowiadają, że różnica temperatur w miejscu klimatyzowanym i nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C. W przeciwnym razie może towarzyszyć ci stałe przeziębienie. Oprócz tego bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym funkcjonuje klimatyzacja, nie działał żaden silny ruch powietrza, który potrafi bardzo szybko wywołać chorobę. Wracając jednak do meritum: wśród dostępnych na rynku rozwiązań warto wyszczególnić trzy modele klimatyzatorów: przenośne, split i multisplit.
Klimatyzatory przenośne
#
Według wielu osób to najbardziej praktyczne i najtańsze rozwiązanie, jeśli urządzenie ma być w pełni mobilne i np. chłodzić na zmianę kilka pomieszczeń. Taki klimatyzator składa się z dwóch części, zamkniętych w jednej obudowie. Wadą urządzenia bywa niestety stosunkowo głośna praca, niewielka wydajność chłodząca oraz fakt, że powietrze z wnętrza pomieszczenia musi być wyprowadzane poza obręb mieszkania (np. rurą wystawioną przez okno bądź podłączoną do kratki wentylacyjnej, w której funkcjonuje wyciąg mechaniczny). Plusy to nieskomplikowana konstrukcja oraz prosty montaż.
Klimatyzatory typu split
#
To bardzo wydajne, ciche i dyskretne urządzenia. Składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej, która odprowadza ciepło poza budynek (składającej się ze sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego) oraz wewnętrznej - obniżającej temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Element zewnętrzny zawsze zostaje umieszczony poza budynkiem - np. na tarasie, balkonie lub na ścianie zewnętrznej (w modelu ściennym).
#
Urządzenia charakteryzują się tą samą konstrukcją co w przypadku klimatyzatorów typu split. Jedyną różnicą jest sprężarka, do której można podłączyć kilka parowników. Oznacza to, że dzięki tego typu mechanizmowi można chłodzić kilka pomieszczeń na raz.
Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?
#
Podczas zakupu klimatyzacji warto zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów, np. wielkość klimatyzowanych pomieszczeń, moc chłodniczą urządzenia klimatyzacyjnego, a także pobór prądu. Szczególną uwagą należy obdarzyć klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32, który ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Jak natomiast we właściwi sposób dobrać model i wielkość klimatyzatora do kubatury mieszkania? Jak podpowiadają producenci, do pomieszczeń o standardowej wysokości można samodzielnie wyliczyć moc urządzenia. Według schematu, na 1 mkw. powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0,1 kW. A zatem: do pomieszczenia o powierzchni 15 mkw. odpowiednie będzie urządzenie o mocy 1,5 kW. Przeliczając jednak metraż, należy zwrócić uwagę na to, czy pomieszczenie jest zamknięte, czy może powietrze swobodnie przepływa do innego pokoju. W drugim przypadku do obliczenia mocy klimatyzatora należy wziąć sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, pomiędzy którymi działa ruch powietrza. A jeśli mieszkanie może pochwalić się niestanadrowymi gabarytami? Wówczas radzimy udać się do sprzedawcy, który przy pomocy specjalnego programu komputerowego określi zapotrzebowanie na chłodzenie.
#
Pamiętaj, że zatkany klimatyzator szkodzi zdrowiu! Urządzenie, które jest niedrożne, magazynuje kurz i brud, a co za tym idzie, mogą rozwijać się w nim grzyby i pleśń. Nie ma zatem nic bardziej istotnego przed sezonem letnim niż to, aby dokładnie wyczyścić klimatyzator. Pamiętaj, że dzięki sukcesywnej wymianie filtrów nie tylko zadbasz o dobre samopoczucie domowników, ale też sprawisz, że pobór energii potrzebnej do obniżenia temperatury do zadanego poziomu nie będzie wzrastał. Oprócz wymiany filtrów warto pokusić się również o sprawdzenie pracy turbiny, odkażenie parownika i wyczyszczenie agregatu skraplacza. Wymienione czynności zleć doświadczonemu serwisantowi. Jak jednak podpowiadają producenci, o klimatyzację warto dbać także samodzielnie. Aby utrzymać urządzenie w dobrej kondycji, wystarczy raz na kilka tygodni przetrzeć wilgotną szmatką wloty wentylacyjne.
Z nowoczesną, zadbaną klimatyzacją nawet najgorsze upały nie będą ci straszne. Dzięki niej zaoszczędzisz energię, którą wcześniej pochłaniały wiatraki czy wentylatory, i zadbasz o przyjemny chłód w każdym pomieszczeniu - poczynając od salonu, idąc przez sypialnię, na kuchni kończąc.
Fot. CentroClima
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.