Sępolia, czyli fiołek afrykański. Powinna być w każdym mieszkaniu
06.07.2018 12:58
Ten mały i niepozorny kwiat, który chętnie hodujemy w naszych domach, ma swoje ukryte właściwości. Ponoć emanuje dobrą energią i pochłania zapachy. Jak pielęgnować sępolię?
Fiołek afrykański, zwany również sępolią (łac. Saintpaulia ionantha), został odkryty pod koniec XIX w. przez barona Waltera von Saint Paul St. Claire w Afryce Południowej. Jest niewielką rośliną osiągającą 10-15 cm wysokości i 12-15 cm szerokości.
Kolory fiołka afrykańskiego są różnorodne – od fioletowych, przez ciemnoniebieskie, czerwone, fiołkowo-różowe do białych. Różnią się też budową – kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, płatki mogą mieć gładkie lub postrzępione brzegi, a liście są ciemno lub jasnozielone z przebarwieniami lub białymi brzegami. Jego wygląd jest naprawdę przyjemny dla oka – ale to tylko jeden z wielu powodów, dla których tak go lubimy.
Pochłaniacz woni
Fiołek afrykański pochłania zapachy. Jego kwiaty nie posiadają żadnego, ale on sam jest zdolny do wchłaniania nieprzyjemnych woni. Stąd chętnie stawiany jest w kuchni, bo nawet zapach gazu jest mu niestraszny. Najlepiej czuje się na widnym stanowisku, ale światło powinno być rozproszone, bo nie lubi bezpośrednio padających promieni słonecznych.
Na poprawę nastroju
Sępolia przyciąga dobrą energię i poprawia nastrój. Według zasad feng-shui to roślina, która emituje dużo pozytywnej energii. Wskazuje na to jej zwarty przekrój i długo utrzymujące się kwiaty - dzięki temu życiodajna energia rozchodzi się łagodnie, a człowiek czuje się z tą rośliną dobrze, ma lepszy nastrój i chęć do życia. Zapewne dlatego polecana jest osobom starszym.
Zasady pielęgnacji
Fiołek afrykański lubi wilgotne powietrze, ale nie można spryskiwać go wodą (ani liści, ani kwiatów). Liści nie można moczyć, bo wtedy roślina może zachorować lub zostanie poparzona (gdy stoi bezpośrednio na słońcu). Żeby zapewnić mu odpowiednią wilgotność, najlepiej postawić doniczkę z fiołkiem na podstawce z kamykami lub wodą i wypełnić ją wodą. Można też umieścić doniczkę w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem. Podlewamy go dwa razy w tygodniu do podstawki – między jednym a drugim podlaniem ziemia musi trochę przeschnąć. Używamy wody odstanej o temperaturze pokojowej.
Sadzenie i nawożenie
Fiołki afrykańskie nawozimy od marca do września mniej więcej co dwa, trzy tygodnie płynnym nawozem do roślin kwitnących. Najlepiej rosną w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu. Nie sadzi się ich w grupach, bo muszą mieć przestrzeń wokół liści. Liście fiołka czyści się z kurzu suchym i miękkim pędzelkiem. Nie używa się płynu ani środków do nabłyszczania liści.
Kwitnie jak szalona
Sępolia najlepiej rośnie, gdy temperatura wynosi około 22-25 st. C. Poniżej 10 st. C ginie. Pod żadnym pozorem nie wynoś rośliny na zewnątrz – nie jest odporna na zimno i mrozy. Kwitnie najbardziej obficie latem. Pąki fiołka afrykańskiego zawiązują się wczesną wiosną. W naprawdę dobrych warunkach roślina ta kwitnie nieprzerwanie do jesieni.
Rozmnażanie
Fiołka afrykańskiego najlepiej rozmnażać przez sadzonki liściowe. Najdogodniejszym terminem ich pobierania (liść i ogonek) jest późna wiosna. Ukorzenia się je w ziemi lub w wodzie. Otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po ok. sześciu miesiącach. Można go również rozmnażać przez nasiona, jednak w ten sposób uzyskane rośliny wcale nie muszą posiadać cech tej, z której pobrano nasiona.
Jak znaleźć fiołek idealny?
Fiołek afrykański jest wrażliwy na zimno – jeśli więc kupujesz go podczas chłodniejszych dni, zabezpiecz roślinę przed niską temperaturą podczas transportu. Wybierz okaz o zdrowych, błyszczących liściach, który oprócz kwiatów posiada sporo dobrze wykształconych pąków.