Sekrety przycinania drzew i krzewów, czyli jak zapewnić zdrowy wzrost roślinom ogrodowym.
Przycinanie nie jest trudnym zabiegiem i choć wielu ogrodników nie przycina swoich roślin z obawy przed popełnieniem błędu, znacznie większym błędem jest zaniechanie cięcia. Jeśli rośliny ogrodowe nie będą przycinane, ich pędy będą stale się zagęszczać, co wpłynie na osłabienie ich wigoru i nadmierne zacienianie. Ma to z kolei negatywny wpływ na powstawanie nowych pąków liściowych i kwiatowych. Cięcie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu! Stymuluje obfitsze kwitnienie i owocowanie, poprawia kształt i utrzymuje pożądany rozmiar. Jednym słowem nadaje ogrodowi schludnego wyglądu. Aby jednak odpowiednio przycinać różne rośliny, nie wystarczy nam jeden uniwersalny sekator. Warto wyposażyć się w różne narzędzia, które ułatwią nam pracę.
05.08.2024 15:45
Jakie są najpopularniejsze techniki przycinania drzew i krzewów?Optymalny termin cięcia zależy od gatunku drzewa. W przypadku drzew owocowych takich jak jabłonie i grusze idealną porą przycinania jest przedwiośnie. Ich pędy są jeszcze pozbawione liści, co ułatwia ocenę wyglądu korony i dostrzeżenie gałęzi, które należy usunąć. Natomiast wiśnie, czereśnie, śliwy i brzoskwinie lepiej znoszą ten zabieg latem.
Cięcia dzielimy na:
- Cięcie stymulujące – aktywuje drzewko do prawidłowego rozwoju.Cięcie formujące – nadaje drzewom i krzewom odpowiedni pokrój, decyduje więc nie tylko o wyglądzie korony, ale także o jej wytrzymałości na rozłamanie.
- Cięcie prześwietlające – ma na celu rozluźnienie korony, aby do jej wnętrza dochodziło więcej światła. Uwaga! Jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony drzewa.
- Cięcie odmładzające – polega na sukcesywnym usuwaniu chorych i połamanych gałęzi starszych drzew i krzewów w celu pobudzenia ich do wytwarzania nowych pędów.
Przycinając rośliny w swoim ogrodzie korzystajmy z narzędzi, które są nie tylko wydajne, ale także wygodne w użytkowaniu. Tutaj na uwagę zasługuje firma Fiskars, która posiada w swojej ofercie wiele różnych sekatorów i nożyczek. Dostępne są w różnych wariantach wielkości uchwytów i parametrów cięcia, co ułatwia wybór i efektywne usuwanie niepotrzebnych gałęzi, pędów i kwiatów.
Jak dobrać odpowiednie narzędzia do przycinania roślin w ogrodzie?
W wyborze sekatora nie liczy się rodzaj rośliny, ale grubość gałęzi. Małe, jednoręczne sekatory są idealne do cięcia pędów o grubości do 2 cm. Tu doskonałym rozwiązaniem są sekatory jednoręczne Fiskars z najbardziej zaawansowanej linii X-series™. Wyjątkowo wytrzymałe i wydajne, dzięki innowacyjnemu mechanizmowi PowerGear™, który zwiększa siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Natomiast unikalna obrotowa rączka ułatwia pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności.
Do grubszych gałęzi przydaje się sekator dwuręczny. Wykorzystuje on efekt dźwigni, ułatwiając cięcie dzięki długim ramionom. Aby operowanie sekatorem było jak najmniej męczące, rękojeści powinny być możliwie lekkie.
Przykładem jest sekator nożycowy, hook L38 SingleStep™, który bez trudu przecina gałęzie o grubości do 4 cm i ma lekkie ramiona wykonane z solidnego tworzywa sztucznego. Natomiast sekatory dwuręczne PowerGear™ X zapewniają najlepszą w swojej klasie wydajność cięcia i tną gałęzie o średnicy do 5,5 cm. Oba rodzaje sekatorów są dostępne w dwóch wariantach. Modele nożycowe doskonale nadają się do cięcia młodych pędów. Dwa ostrza o ostrych krawędziach mijają się bardzo blisko siebie, gładko odcinając łodygi lub świeże gałązki. Modele kowadełkowe odcinają gałąź, gdy ostrze o ostrej krawędzi zetknie się ze swoim szerszym, tępym odpowiednikiem. Je lepiej stosować w przypadku suchych, twardych gałęzi.
Gdy chcemy przyciąć większe krzewy i gałęzie w koronie drzew, zazwyczaj oznacza to, że potrzebujemy większego zasięgu. W zadaniu tym pomoże nam teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa UPX86, który ma zasięg nawet do 6 m. Dzięki niemu dotrzemy nawet do czubków drzew bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wyróżnia go wyjątkowy mechanizm wzmacniający siłę cięcia. Głowica sekatora może być obracana w zakresie do 230° i wyposażona jest w pomarańczowy wskaźnik, gwarantujący precyzyjne dotarcie do żądanego miejsca. Trzonek wykonany jest z lekkiego, odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Zakończony jest ergonomicznym uchwytem z powłoką SoftGrip™, co zapewnia komfortowy i pewny chwyt oraz uniemożliwia wyślizgnięcie się z dłoni.
W przypadku grubszych gałęzi lepszym wyborem będzie piła. W ofercie Fiskars znajdziemy składany model SW69, idealny do szybkiego cięcia grubych konarów i gałęzi. Piła posiada przycisk blokujący ostrze nawet w pozycji złożonej, dzięki czemu narzędzie jest bezpieczniejsze podczas transportu lub gdy nie jest używane. Ostrze Power Tooth jest wyposażone w bardzo ostre, potrójnie szlifowane zęby, które sprawiają, że narzędzie na długo pozostaje ostre. Łatwa wymiana ostrza gwarantuje moc i precyzję cięcia sezon po sezonie.
W naszych ogrodach poza drzewami i krzewami często sadzimy także trawy ozdobne. Są zwiewne i efektownie wypełniają przestrzeń wokół domu. Jeśli będą zadbane i właściwie pielęgnowane, staną się wieloletnią ozdobą ogrodu. Skracanie kępy jest ważne dla jej dobrej kondycji i wyglądu. Trawy ozdobne można przycinać wczesną wiosną - już w połowie marca. Jednak wielu osobom suche trawy wydają się nieestetyczne, dlatego też decydują się na ścięcie ich tuż przed zimą. Ma to lepszy wpływ na kondycję i odporność tych roślin. Ususzone źdźbła stanowią naturalną ochronę bryły korzeniowej i zmniejszają podatność trawy ozdobnej na uszkodzenia mrozowe.
Należy jednak zwrócić uwagę, by cięcie jesienne nie było wykonane zbyt późną jesienią, gdyż narazi to kępę na uszkodzenia i przemarznięcie. Do skracania traw idealnie sprawdzą się nożyce Fiskars GS42 i GS46, które wyróżnia innowacyjny mechanizm Servo-System™. Zapewnia on skuteczne cięcie, zapobiegając zakleszczaniu się ostrzy. Ergonomiczna, lekka konstrukcja czyni pracę komfortową, a obracane o 360° ostrza umożliwiają pracę pod dowolnym kątem nawet w trudno dostępnych miejscach. Ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej, rączki z poliamidu, a bezpieczeństwo zapewnia łatwy w obsłudze mechanizm blokujący ostrza.
Dbając o ogród nie zapominajmy także o usuwaniu obumarłych, uszkodzonych części roślin czy przekwitłych kwiatostanów na naszych rabatach. Można usunąć przekwitłe kwiaty wielu roślin jednorocznych i bylin, np. liliowców, odrywając lub uszczykując je palcami. Nożyczki będą najlepszym narzędziem np. do przycięcia lawendy do zwartej formy, a bodziszków i przywrotnika do ziemi, co spowoduje nowe przyrosty i często nowe kwiaty.
Tu doskonale sprawdzą się nożyczki Fiskars SP130 Solid. Komfortowy i pewny chwyt dzięki ergonomicznemu kształtowi rączek z miękką powłoką SoftGrip™. Lekki mechanizm sprężynowy delikatnie otwiera ostrza, aby zmniejszyć zmęczenie dłoni. Zapewniają one precyzyjne cięcie w trudno dostępnych miejscach dzięki wyjątkowo ostrym końcówkom ostrzy wykonanych ze stali nierdzewnej, które pozostają ostre, nawet podczas intensywnego użytkowania. Będą także najlepsze w przypadku roślin balkonowych, które mają delikatne przyrosty i łatwo je poszarpać używając sekatora.
Przycinanie drzew i krzewów to sztuka, która wymaga praktyki, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Wybierając właściwy sprzęt zapewnisz sobie komfort pracy a swoim roślinom piękny wygląd i zdrowy rozwój. Pamiętaj, że każda roślina jest inna, dlatego warto poświęcić czas na naukę i dostosowanie przycinania do jej potrzeb.