WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Segregowanie odpadów – co zmieni się w tej kwestii?

Od 1 kwietnia 2019 obowiązują nowe zasady segregowania śmieci. Nie da się ukryć, że szykuje się „mała rewolucja” w tej kwestii. Nie dość, że pojawią się całkiem nowe kolory pojemników, to będą też ich nowe… rodzaje. Wstępnie będzie ich aż pięć. Jak dokładnie będzie wyglądała zmiana?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Segregowanie odpadów – co zmieni się w tej kwestii?
(iStock.com)
WP

**Właściwa segregacja odpadów**

Skąd taki pomysł?

Zmiany, jakie weszły w życie wraz z 1 kwietnia bieżącego roku, wynikają z konieczności dostosowania się do ujednoliconych przepisów Unii Europejskiej odnośnie segregowania odpadów. Polskie Ministerstwo Środowiska już dostosowało się do unijnych wymogów. Co więcej, określono, iż do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, aby nie zapłacić określonej przepisami kary.

WP

Ludzie w dzisiejszych czasach pragną, aby umiejętne gospodarowanie odpadami przynosiło każdemu jakieś korzyści – od komfortu związanego z poczuciem estetyki, aż po poprawę stanu środowiska naturalnego. W związku z tym każdy mieszkaniec powinien zapoznać się z nowymi zasadami segregowania odpadów i, rzecz jasna, stosować się do nich!

Nowe zasady segregowania odpadów

Oczywiście właściwe gospodarowanie śmieciami jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i zamieszkujących je ludzi. Segregując odpady, przyczyniamy się do poprawienia stanu otoczenia, w którym żyjemy. Warto więc opanować zasady segregacji i codziennie się do nich stosować.

Od 1 kwietnia 2019 roku pojawi się 5 różnych pojemników na odpady. Każdy z nich będzie miały inny kolor i posłuży do wrzucania do środka innych odpadów. I tak, pojawi się podział na pojemniki:

WP

a) żółte – tutaj trafiać mają opakowania, które wykonano z metalu lub tworzyw sztucznych (np. kubki po jogurtach, kartony po sokach i mleku, metalowe puszki, worki foliowe, opakowania po płynach do kąpieli, tubki po paście do zębów, opakowania po szamponach i płynach do prania itd.).
b) niebieskie – w to miejsce trafiać mają wszelakie papiery biurowe, tektura, gazety, papier pakowy, zeszyty czy pojemniki po jajkach. Warunkiem jest, aby nie był to papier mokry, zatłuszczony lub zabrudzony (np. po rozbitym jajku).
c) zielone – tutaj wylądować mają szklane opakowania, butelki oraz słoiki. Nie można jednak umieszczać w tych pojemnikach luster, szkła zbrojonego, hartowanego albo stołowego!
d) brązowe – w to miejsce powinny trafiać bioodpady i resztki jedzenia, jak obierki po warzywach i owocach, ogryzki, skorupki po jajkach czy fusy z kawy.
e) szare / czarne – w to miejsce wrzucać trzeba będzie zmieszane odpady, które nie mogą trafić do innych pojemników, takie jak resztki mięsa i kości, rozbite kubki i talerze, pieluchy, ręczniki papierowe, zużyte chusteczki, zatłuszczony papier czy kubki z porcelany.

**Segregowanie odpadów – co jeszcze się zmieni?**

Jak powinny być opisane pojemniki na odpady?
Warto wiedzieć, że do końca czerwca 2022 roku będzie można stosować również inne kolory pojemników na śmieci niż te wymienione powyżej. Ważne będzie jednak, aby zostały one właściwie podpisane – tak, aby każdy miał jasność co do prawidłowego miejsca wyrzucania śmieci. Trzy kolejne lata będą bowiem okresem przejściowym poświęconym na to, by wprowadzić zmiany i umożliwić mieszkańcom przyswojenie nowych regulacji. Zatem jak powinny zostać opisane pojedyncze pojemniki na śmieci?
• „Papier” – papier i tektura,
• „Szkło” – szklane opakowania i szklane butelki,
• „Metale i tworzywa sztuczne” – metalowe pojemniki, tworzywo sztuczne i wielomateriałowe opakowania,
• „Bio” – odpady kuchenne, które ulegają biodegradacji.
• „Odpady zmieszane” – zmieszane odpady komunalne.

O czym pamiętać?

WP

Należy jeszcze pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie wrzucać do żadnego z wymienionych pojemników odpadów niebezpiecznych! A takimi są chociażby:

– baterie,
– świetlówki (zwłaszcza energooszczędne, zawierające rtęć),
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– przeterminowane lekarstwa,
– odpady budowlane,
– opakowania po smarach i olejach silnikowych,
– resztki farb i lakierów.

Odpady te mogą bowiem po przedostaniu się do środowiska naturalnego stanowić zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt! Takich śmieci będzie można się pozbyć poprzez wrzucanie ich do specjalnych pudełek bądź pojemników, które znajdują się w ustalonych w każdym mieście punktach odbioru. Mogą to być np. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w sklepie, szkole bądź nawet urzędzie.

Jedna wyrzucona do kosza bateria może w ciągu 30 minut… zabić dorosłą osobę. A tego wszyscy chcemy uniknąć, prawda?

WP

Szukasz więcej praktycznych porad domowych? Znajdziesz je na https://aniaradzi.pl

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP