Ścieżki w ogrodzie. Galeria zdjęć ogrodów

Ścieżki w ogrodzie. Galeria zdjęć ogrodów

27.05.2014 | aktual.: 23.03.2017 14:00

Ścieżki w ogrodzie należy rozplanować tak, by prowadziły do najważniejszych jego części (np. altany, oczka wodnego, miejsca na ognisko), ale także powinny ułatwiać podziwianie uroku ogrodu - kwiecistych rabat lub kojącej zmysły fontanny. Nic tak nie psuje efektu jak zniszczona roślinność i zadeptana trawa, dlatego nawet w niewielkim zielonym zakątku warto zadbać o komunikację i odpowiednie wytyczenie ogrodowych ścieżek. Zobacz inspirującą galerię zdjęć ogrodów.

Nic tak nie psuje efektu w ogrodzie jak zniszczona roślinność i zadeptana trawa. Nawet w niewielkim zielonym zakątku warto zadbać o komunikację i odpowiednie wytyczenie ścieżek. Dzięki nim osoby korzystające z uroków ogrodu będą wiedzieć, którędy można swobodnie spacerować. Ścieżki w ogrodzie należy rozplanować tak, by prowadziły do najważniejszych jego części (np. mostku, altany czy oczka wodnego), ale także powinny umożliwiać podziwianie uroków ogrodu - kwiecistych rabat lub cichego szemrania fontanny.
Ścieżki ogrodowe mają jednak spełniać nie tylko funkcje praktyczne - powinny także być estetyczne, by dodawać ogrodowi uroku, tak jak w przypadku zaprezentowanej na zdjęciu rustykalnej, stylowej drewnianej ścieżki.


1 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Betdrewno.pl

Jedną z nowości, coraz częściej spotykanych na przydomowych ścieżkach, są nawierzchnie wykonane z tak zwanego betonowego drewna. To nic innego jak elementy betonowe, które w sposób mistrzowski imitują naturalny surowiec. Dzięki doskonale odwzorowanej linii słojów, dobrze dobranej kolorystyce oraz głębokiej fakturze na pierwszy rzut oka nie da się dostrzec między nimi różnicy. Główną zaletą takich nawierzchni jest jej łatwa konserwacja oraz trwałość i wytrzymałość betonowych elementów.


2 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Shutterstock

Większość kamiennych ścieżek w ogrodzie opiera się na konsekwentnym wykorzystaniu jednego rodzaju kamienia, podobnej wielkości, na wszystkich traktach komunikacyjnych. Świetne efekty można jednak uzyskać także poprzez łączenie dużych kamiennych płyt i małych kostek przypominających mozaikę. Ich kontrastowe połączenie świetnie się prezentuje w ogrodach naturalnych, swojskich i tradycyjnych. Rozwiązanie to pozwala także na wygodne wytyczenie krętej ścieżki.


3 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Shutterstock

Kamień, podobnie jak drewno, idealnie komponuje się z przydomową zielenią. Pojedyncze elementy o nieregularnym kształcie, kolorze i wielkości podkreślają naturalny charakter otoczenia, które dzięki takiej ścieżce wygląda na nietknięte ludzką ręką. Nie oznacza to jednak, że ścieżka ma być wytyczona dowolnie. Na zdjęciu prosty trakt z polnych kamieni ułożono w pewien wzór bazujący na połączeniu mniejszych i większych elementów, co porządkuje przestrzeń ogrodu i dodaje mu harmonii.


4 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Bruk-bet

Beton wraca do łask projektantów. Wraz z nim zrehabilitowana została kostka brukowa, która stanowi jeden z modnych budulców ścieżek, podjazdów i altan. Betonowe sześciany wybierane są z uwagi na to, że świetnie imitują kamień. Ich chropowata powierzchnia i naturalna kolorystyka sprawiają, że wkomponowują się one w zielone otoczenie nie gorzej niż naturalne materiały. Co ważne, ścieżka taka charakteryzuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia oraz zabrudzenia.


5 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Bruk-bet

Słysząc hasło "kostka betonowa", większość z nas ma przed oczami proste, geometryczne bryły wykonane z szarego betonu. Współczesna oferta wykracza jednak znacznie poza tradycyjny, nieco już oklepany asortyment. Dzięki wielu ciekawym formom i fakturom kostki betonowe można idealnie wkomponować w każdy ogród. Spójrz tylko na zdjęcie obok - nieregularny kształt kostek stanowi mocny element dekoracyjny w ogrodowym wnętrzu, a przy tym jest doskonale zgrany kolorystycznie z odcieniem drewna, z którego wzniesiono altanę.


6 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Buszrem.pl

Producenci kostek betonowych eksperymentują z ich kształtami oraz kolorami, dzięki czemu możesz stworzyć w ogrodzie niepowtarzalną, oryginalną nawierzchnię. Do aranżacji stonowanych, nawiązujących do ogrodów w stylu francuskim lub do nowoczesnej stylistyki, pasują raczej proste zestawienia. By podkreślić regularne linie ścieżek, ład i porządek projektu ogrodu, lepiej wybrać kostki o tradycyjnym kształcie, w które można dodatkowo wpleść elementy o innej kolorystyce.


7 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Bruk-bet

Rodzaj, a co za tym idzie także kolor ścieżki, powinien zostać dobrany do przestrzeni konkretnego ogrodu. Teoretycznie każdy kolor i faktura będą się równie pięknie prezentować na tle soczystej zieleni, w praktyce jednak na wybór parametrów elementów tworzących trakt komunikacyjny wpływa obowiązujący w ogrodzie styl, kolorystyka małej architektury, ale także takie szczegóły jak kształt żywopłotu.


8 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Certus-tb.pl

Niezwykle okazale prezentuje się ścieżka stworzona z kostki brukowej poprzeplatanej elementami wypełnionymi żywą trawą. Robi wrażenie - pow warunkiem jednak że murawa będzie zadbana i przystrzyżona. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ do prawidłowego wzrostu potrzebuje ona stałego nasłonecznienia, nawadniania oraz sporadycznego nawożenia. W miejscach bardziej uczęszczanych trawa może zostać po prostu zdeptana.


9 / 9

Ścieżki w ogrodzie

Obraz
© Shutterstock

Miłośnicy ogrodów, którzy nie gustują w wyszukanych formach ścieżek, mogą się zdecydować na najprostsze, lecz nie mniej efektowne, nieregularnie ciosane kamienne płyty. Kamienne płyty wyraźnie dzielące przestrzeń ogrodu wyglądają niezwykle naturalnie i prawdziwie - wspaniale podkreślą urok lokalnych gatunków roślin bujnie kwitnących dookoła.


Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)