Trwa ładowanie...

Ściany świecące w ciemnościach. Spektakularne efekty dekoracyjne

Świecące farby, naklejki czy fototapety stanowią ciekawy pomysł na dekorację wnętrza. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w pokoju dziecięcym, gdzie mogą zastąpić światło lampek pozostawianych na noc. Jakie opcje mamy do wyboru i jak z nich korzystać?

Ściany świecące w ciemnościach. Spektakularne efekty dekoracyjneŹródło: aliexpress
d2tllbp
d2tllbp

Farby fluorescencyjne

Farby świecące w ciemności, inaczej fluorescencyjne albo luminescencyjne, mogą pracować na dwa sposoby, zależnie od ich typu. W pierwszym przypadku emitują światło pochłonięte w ciągu dnia. Dopóki się nie "wyczerpią", roztaczają bajeczną poświatę. Drugi rodzaj farb działa w duecie z lampami UV. To oznacza, że farby nie gromadzą światła, lecz jedynie je odbijają. Takie rozwiązanie ma tę ważną zaletę, że można w pełni kontrolować efekt świecenia. Tyle że oczywiście trzeba wybrać odpowiednie lampy, a opcja ta jest mniej ekonomiczna (ze względu na pobór prądu przez lampę). Z promieniami UV niekiedy mamy złe skojarzenia, dlatego warto podkreślić, że zarówno specjalistyczne lampy, jak i farby fluorescencyjne są w pełni bezpieczne. Można więc bez obaw wykorzystać je w aranżacji pokoju dziecięcego.

aliexpress
Źródło: aliexpress

Rodzaje farb świecących w ciemności

Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są farby akrylowe albo ftalowo-karbamidowe. Powszechnie wykorzystuje się je do malowania znaków informacyjnych czy ostrzegawczych. Takimi farbami można pokrywać różne materiały – od drewna przez szkło, metal, tworzywa sztuczne, beton aż po ściany. Często wymagają odpowiedniego gruntowania (np. z wykorzystaniem gruntoemalii akrylowej), dlatego warto dokładnie wczytać się w specyfikację danej farby oraz zalecenia producenta.

Jak ciekawie wykorzystać farbę fluorescencyjną?

Farby fluorescencyjne dają bogate możliwości aranżacyjne. Najlepiej prezentują się w detalach – gdybyśmy pokryli farbą całą ścianę, emitowane światło mogłoby być za mocne. Inna sprawa, że takie farby dostępne są najczęściej w małych opakowaniach.

Designrulz
Źródło: Designrulz

Można śmiało wykorzystać szablony malarskie i stworzyć autorskie rysunki za pomocą farby fluorescencyjnej. Jeśli urządzamy pokój dziecka, warto zachęcić malucha do wspólnej pracy. Najlepiej korzystać z farb w różnych kolorach. Co prawda nocą wszystkie przyjmą zbliżony odcień, ale w ciągu dnia będą czarować wieloma.

Farbą fluorescencyjną można pokrywać nie tylko ściany. Ciekawie udekorujesz nimi także meble czy różne akcesoria w pokoju (pudełka, skrzynki, organizery, lampy). Ponadto łatwo odświeżysz np. wysłużoną tapetę czy grafikę, rysując na niej detale z farby świecącej w ciemności.

Nie tylko farby – naklejki i fototapety świecące w ciemności

Naklejki, grafiki czy fototapety z efektem fluorescencyjnym to dobra alternatywa dla farb. Główny powód? Kupuje się gotowce, które łatwo przykleić na ścianę czy inną powierzchnię w pokoju. Nie trzeba się więc martwić np. o odpowiedni podkład gruntujący.

Za pomocą świecących naklejek stworzysz autorską kompozycję dekoracyjną. Z kolei fototapeta będzie na tyle wyrazistym akcentem, że udekoruje całą ścianę. Największą popularnością cieszą się naklejki inspirowane Kosmosem, które pasują szczególnie do pokoju dziecięcego.

5 pomysłów na świecące motywy dekoracyjne

Gwiaździste niebo – gwiazdy i inne ciała niebieskie można namalować, korzystając z szablonów, albo też od razu kupić gotowe naklejki. Taka kompozycja najlepiej zaprezentuje się na suficie, jednak równie dobrze można ją stworzyć na ścianie.
Kosmos – bezkresne przestrzenie Wszechświata kojarzą się z bajeczną kolorystyką, dlatego intrygujące światło UV idealnie sprawdza się przy takich dekoracjach. Kosmos może być bardziej "dorosły", czyli realistyczny, bądź w wersji dla maluchów, a więc np. z uśmiechniętym słońcem i wesołymi gwiazdami.

Litery, cyfry, napisy – motywy typograficzne są chętnie wykorzystywane w domach, a trend ten jest na topie już od kilku sezonów. Świecić mogą pojedyncze litery albo całe wyrazy czy zdania.
Znaki drogowe i informacyjne – w swoim naturalnym otoczeniu pokrywane są często farbami fluorescencyjnymi, by były dobrze widoczne przy gorszym świetle. Dlaczego by więc nie skorzystać z takich motywów w nowoczesnym albo industrialnym wnętrzu? Niebanalna ozdoba gotowa!
Fauna i flora – świecące kwiaty, zwiewne dmuchawce, urocze ptaki i motyle czy fauna morska doskonale sprawdzą się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i sypialni dla dorosłych.

d2tllbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tllbp