Ściany po skandynawsku. Czym je wykończyć?
Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim rządzi się pewnymi prawami. Jej elementy wyraźnie nawiązują do natury. Dotyczy to również wykończenia ścian.
Modny dziś we wnętrzach styl skandynawski doskonale się u nas zadomowił. Odpowiada nam jego czystość i użytkowa praktyczność. Ponadto cenimy jego ekologiczny charakter. Wystrój skandynawski przepełniony jest naturalnymi materiałami, a przyjazne surowce budują specyficzny klimat wnętrza, w którym każdy czuje się dobrze. Dopełnieniem mebli, dodatków i dekoracji są również okładziny podłogowe i ścienne. Zobacz, jak wykończyć ściany, aby pasowały do mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim.
08.03.2016 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Białe ściany zawsze na czasie
Jak wiadomo, Skandynawowie preferują jasne kolory we wnętrzach. Sympatia ta wynika z potrzeby rozświetlenia pomieszczeń i utrzymania ich w pogodnym klimacie, w kontrze do nieprzychylnych warunków atmosferycznych panujących przez większą część roku na dalekiej Północy. Z tego względu oprócz mebli i posadzek również ściany wykańcza się np. białą farbą odbijającą światło. Ciekawy efekt dają produkty z rozświetlającymi drobinami.
Ale wnętrze skandynawskie nie musi być ozdobione czystą bielą. Pasują do niego złamane kolory, delikatne i pastelowe. Dobrze będzie wyglądał rozbielony beż, pudrowy róż czy blady błękit. Ważne, by efekt był jasny i poprawiał nastrój w pomieszczeniu.
Ciepłe drewno na ścianie
Styl skandynawski pomógł nam na nowo polubić boazerię. Drewniane panele sosnowe, jodłowe czy świerkowe mogą pokrywać fragmenty ścian lub osłaniać je w całości. Jasne drewno gatunków iglastych ociepla wnętrze i wprowadza ekologiczny pierwiastek we wnętrzach. W aranżacjach bardzo często wykorzystuje się deski bielone, przecierane lub malowane matową, kryjącą farbą. Rozjaśniona boazeria lepiej odbija światło i jest mniej wyrazista, co ma znaczenie w przypadku zastosowania okładziny na dużych płaszczyznach. Panele drewniane mogą mieć formę klasycznych, wąskich desek lub o wiele szerszych, masywniejszych. Dobrze będą wyglądały zarówno ułożone pionowo, jak i w poziomie.
We wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim sprawdzają się również forniry, czyli cienkie arkusze drewna o ciekawym rysunku i barwie. Są one naklejane na płyty MDF lub sklejkę. W tej okazałej i wielkoformatowej formie sytuowane są na ścianie, tworząc wyjątkowy, naturalny obraz. Do najbardziej spektakularnych można zaliczyć efektowne forniry z drewna egzotycznego.
Tapeta na ścianie
Aby nadać pokojowi skandynawski klimat, można na ścianach zastosować tapety. Grube, mięsiste, z wytłaczanym wzorem wyciszą dodatkowo wnętrze i ukryją niedoskonałości tynku. Trwałe tapety na flizelinie można myć i malować, dzięki czemu zawsze będą efektowne. We wnętrzach skandynawskich sprawdzą się jasne, pastelowe tapety z wzorami nawiązującymi do przyrody.
Jeśli chcesz uzyskać bardziej dosłowny efekt, przyklej na ścianach fototapetę przedstawiającą krajobraz prowincji, lasu czy jeziora. Można znaleźć obrazy wykonane w Szwecji czy Norwegii. Innym pomysłem są naklejki ścienne. Detale w kształcie płatków śniegu, gwiazdek, leśnych zwierząt lub kwiatów doskonale będą się komponować z aranżacją. Sprawdzą się też symboliczne dekory imitujące źdźbła trawy czy korę drzew.
Ale nowoczesne wnętrza skandynawskie lubią też graficzne wzory. Wyraźne napisy o gazetowych, czarnych lub szarych czcionkach na białym tle będą tu pełniły funkcję obrazu.
Na ścianach można zamiast tapet przykleić arkusze korkowe, które bardzo ocieplą wnętrze. Ten ekologiczny materiał jest odporny na wilgoć, ładnie pachnie i pochłania dźwięki.