Ściana z cegły - plusy i minusy

Cegła na ścianie - najgorętszy trend ostatnich miesięcy. Stosowana w wielu stylach i pomieszczeniach okładzina triumfuje na liście "hot" i "must have" również w tym sezonie. Pięknie wyglądająca, wyszczerbiona i nieregularna ściana z cegły to doskonała propozycja do każdego wnętrza.

Cegła to bardzo stary materiał, stosowany od wieków w architekturze. Można go spotkać niemal wszędzie - od łazienki, poprzez kuchnię, salon, sypialnię, przedpokój oraz elewację czy podłogę. Jakie plusy i minusy ma ściana z cegły?

Ściana z cegły - plusy i minusy
Źródło zdjęć: © Homebook.pl

27.08.2015 14:56

Cegła na ścianie: plusy

  • Efekt 3d. Płytki ceglane pozwalają zaaranżować ścianę z efektem trójwymiarowym, doskonale załamującym światło. Efektowne wykończenie aranżacji jest ogromnym atutem cegły.
  • Uniwersalny i ponadczasowy materiał wykończeniowy. Od stylu skandynawskiego poprzez nowoczesny, od kuchni po łazienkę - cegłę można kłaść wszędzie.
  • Trwała, wytrzymała dekoracja ścienna. Cegła to materiał niezwykle wytrzymały na wiele szkodliwych czynników: uszkodzenia mechaniczne, mróz wilgoć i ogień. W efekcie sprawdzi się w trudnych warunkach, jakie panują w łazience czy kuchni oraz na elewacji domu. Oczywiście w zależności od rodzaju cegły - suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej, które mają różne właściwości.
  • Dobry izolator termiczny. Cegła kumuluje ciepło i długo je utrzymuje. Dzięki temu latem w mieszkaniu panuje przyjemny chłód, a zimą właściwości cegły pozwalają zachować cenne ciepło.
  • Dobry izolator akustyczny. Wycisza wnętrze od zewnątrz i wewnątrz, dlatego sprawdza się idealnie we wnętrzach wychodzących na ruchliwą ulicę.
  • Łatwość utrzymania czystości. Cegła dobrze zaimpregnowana nie brudzi się, a w jej powierzchnię nie wnika brud i kurz.
  • Doskonały i przyjazny człowiekowi mikroklimat. Cegła jest wytwarzana z gliny - jej właściwości tworzą pozytywny mikroklimat we wnętrzu, wpływający na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Ściana z cegły: minusy

  • Ciężki materiał. Cegły cementowe i ceramiczne sporo ważą, dlatego aby nie obciążać ścian i stropów, należy je stosować na niewielkiej powierzchni ściany. Jeżeli zależy ci na efekcie starej cegły i wykorzystaniu jej na niestandardowych powierzchniach, takich jak kolumny czy kominek, poszukaj zamienników w postaci płytek klinkierowych lub cegły ciętej.
  • Wnętrze optycznie pomniejszone. Cegła wymaga towarzystwa gładkich powierzchni oraz nienarzucających się dekoracji ściennych, takich jak płyty betonowe czy struktury dekoracyjne. Aby uzyskać efekt powiększenia wnętrza, można pomalować cegłę na kolor biały, który pasuje do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych.
  • Różne cegły, różne właściwości. Cegły różnią się pomiędzy sobą izolacyjnością akustyczną czy termiczną, w zależności od rodzaju cegły oraz jej wielkości, dlatego jeżeli zależy ci nie tylko na funkcji dekoracyjnej, lecz także praktycznej, musisz dobrze przemyśleć wybór.
  • Ekonomia. Cegła jest materiałem dosyć drogim, szczególnie gdy zdecydujesz się na wyrób o wysokiej jakości. Mimo pracochłonności, konieczności wykonywania prac mokrych oraz kosztów, które można uznać za minus stylizacji z ceglaną ścianą, jest to inwestycja długoterminowa. W rezultacie mimo początkowych wysokich kosztów po czasie znajdziesz o wiele więcej atutów posiadania oryginalnej i praktycznej dekoracji ściennej.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)