Trwa ładowanie...
d3ynn9v

Ściana na lata. Rodzaje tynków wnętrzarskich

Jest nieodzowny, jeśli chcemy wygodnie mieszkać. Tynk na ścianie to nie tylko detal – wchłania również wilgoć, wycisza pomieszczenie i pozwala na dalsze jego upiększenie. Jak wybrać rodzaj tynku najodpowiedniejszy dla naszego domu i mieszkania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tynk pełni ważną rolę w każdym domu
Tynk pełni ważną rolę w każdym domu (iStock.com)
d3ynn9v

Przyznajmy szczerze, jeśli nie jesteśmy entuzjastami loftów, goły mur na ścianie raczej nie zrobi na nas wrażenia estetycznego. Dlatego właśnie pokrycie ścian tynkiem stanowi jedną z najważniejszych prac wykończeniowych. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem był tynk cementowo-wapienny, jednak upływ czasu i rozwój technologii przyniósł mu konkurencję. Zobaczmy, który z rodzajów zaprawy najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Tynki cementowo-wapienne
Jak już wspomnieliśmy, to rozwiązanie tradycyjne i wciąż cieszące się sporą popularnością. Tynk cementowo-wapienny zawdzięcza swoje powodzenie trwałości i wygodzie. Wystarczy nanieść go jednowarstwowo – bardzo dobrze wyrównuje powierzchnie ścian, jest również bardzo odporny na czynniki zewnętrzne. Stanowi świetne podłoże dla okładzin i płytek ceramicznych, choć warto zwiększyć przyczepność ściany poprzez obrzutki cementowe. Ponieważ czas wiązania, wytrzymałość i przyczepność zależą od składu mieszanki, przeczytajmy informacje na opakowaniu nim zabierzemy się do tynkowania.

Tynki gipsowe
Coraz popularniejsze w ostatnim czasie, głównie ze względu na szybkość nakładania i wiązania. Ekipy remontowe i budowlane mogą go rozprowadzić w ciągu kilku minut przy pomocy maszynowego agregatu. Jeśli jednak nie wyrównają go odpowiednio szybko, powstałe nierówności będzie trzeba skuwać. Tynk gipsowy jest rozwiązaniem ekologicznym. Źle jednak sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka – szybko wchłania bowiem wodę, a także oddaje ją. Producenci często dodają do niego składniki spowalniające wiązanie.

Tynki wapienne
Ich podstawowym składnikiem jest wapno hydratyzowane o bardzo ciekawych właściwościach. Tynk wapienny wiąże bardzo długo – nawet jeśli zatrzemy go następnego dnia, nic się nie stanie. Długi czas wiązania obniża ryzyko wystąpienia skurczu oraz pęknięć w tynku. Dlatego jest on popularny zwłaszcza podczas remontów w małych, suchych pomieszczeniach. Tynk wapienny dobrze kryje stare tynki, przydaje się więc podczas renowacji. Możemy go też nakładać na materiałach do wznoszenia ścian – cegłach, pustakach, a nawet styropianie.

Tynki gliniane
Mają zastosowanie głównie dekoracyjne. To tynk, który trudno "zepsuć" – po nałożeniu suchą powierzchnię ściany, możemy go ponownie formować według uznania. Ponieważ tynki gliniane dobrze wchłaniają wilgoć, mogą pomóc nam w utrzymaniu optymalnego mikroklimatu w każdym pomieszczeniu – zmniejszają np. ryzyko powstania grzyba. Można je nakładać zarówno na mury ze spinami, cegły bądź ceramikę poryzowaną. W przypadku innych powierzchni, najprawdopodobniej nie obejdzie się bez przygotowania odpowiednich siatek i preparatów.
Oprócz wymienionych wyżej, dostępne na rynku są również rozmaite tynki dekoracyjne o różnych składach oraz kolorach. Mogą swoim wyglądem i fakturą imitować inne materiały, takie jak drewno lub kamień. Dzięki nim, a także odrobinie pomysłowości i cierpliwości, stworzymy w każdym pomieszczeniu ściany naszych marzeń.

d3ynn9v

Podziel się opinią

Share

d3ynn9v

d3ynn9v