Schody w ogrodzie. Z czego je budować, jakie wybrać?

Schody w ogrodzie pomagają przede wszystkim w sprawnej komunikacji, ale nie zapominajmy, że są też wyrazistym elementem architektury ogrodowej. Dlatego powinny być nie tylko wygodne, ale też harmonijnie wtapiać się w zielone otoczenie. Spełnienie tych zadań ułatwią odpowiednio ukształtowane stopnie, a także materiał, z jakiego zostaną wykonane. Równie ważne są skomponowane z nimi rośliny.

Schody w ogrodzie. Z czego je budować, jakie wybrać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

02.06.2016 11:38

Schody w ogrodzie pomagają przede wszystkim w sprawnej komunikacji, ale nie zapominajmy, że są też wyrazistym elementem architektury ogrodowej. Dlatego powinny być nie tylko wygodne, ale też harmonijnie wtapiać się w zielone otoczenie. Spełnienie tych zadań ułatwią odpowiednio ukształtowane stopnie, a także materiał, z jakiego zostaną wykonane. Równie ważne są skomponowane z nimi rośliny.

Gdy ogród usytuowany jest na terenie zróżnicowanym pod względem wysokości, konieczne jest zaprojektowanie w nim schodów. Niezależnie od ich kształtu pamiętaj, że wszystkie stopnie powinny mieć taką samą wysokość – najwygodniej jest, gdy wynosi ona 12-15 cm. Stałe odległości nie tylko nadadzą odpowiedni rytm podczas chodzenia, ale też mają znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Głębokość stopni powinna wynosić około 40 cm. Pamiętaj też, że schody ogrodowe należy wykonać z 1-2-proc. spadkiem, co zapobiegnie gromadzeniu się wody na stopnicach.

Dobry kształt

Schody ogrodowe mogą się składać z kilku stopni o prostym biegu lub też tworzyć wielostopniową konstrukcję ze zmieniającym się biegiem – tak będzie choćby w przypadku ogrodu usytuowanego na skarpie. Gdy schody składają się z wielu stopni, warto wzbogacić je o spoczniki, czyli szersze podesty – są one niezbędne zwłaszcza, gdy zmienia się bieg stopni. Takie „meandrujące” schody nie tylko urozmaicają aranżację ogrodu, ale dzięki spocznikom dają też poczucie bezpieczeństwa korzystającym z nich osobom, gdyż zazwyczaj buduje się je na terenie o dużym spadku. Poza nadaniem odpowiedniego biegu schodom zwróć też uwagę na ukształtowanie ich brzegów. Dobrym sposobem jest ich wykończenie murkiem policzkowym lub obsadzenie roślinami.

Materiał na schody w ogrodzie

Do budowy schodów ogrodowych należy stosować materiały, które będą współgrały z roślinami i innymi detalami architektonicznymi. Najczęściej wykorzystuje się elementy kamienne lub drewniane, dobrym wyborem są także płyty i kostki betonowe oraz klinkier lub gres.

Do najbardziej trwałych zalicza się schody wykonane z betonu na fundamencie betonowym, wykończone na przykład płytami kamiennymi albo płytkami klinkierowymi. Spotyka się też schody betonowe z okładziną z małych otoczaków. Na terenie ogrodu można też zdecydować się na łatwiejsze do wykonania schody na fundamencie betonowym, na którym układa się stopnicę (np. kamienną lub betonową) - dobrze będzie wyglądała w połączeniu z podstopnicą z ciosów kamiennych.

Gdy spadek terenu jest niewielki, można zdecydować się na schody żwirowe albo ziemne. Ich stopnice można wzbogacić np. odpowiednio zaimpregnowanymi elementami drewnianymi: balami czy brukiem. Niezależnie od rodzaju materiału wykańczającego schody ogrodowe pamiętaj, aby używać elementów, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo. Powierzchnia stopni musi być antypoślizgowa. Dobrym wyborem będą materiały ryflowane, czyli pokryte siatką podłużnych rowków, lub reliefowane – z wypukłym albo wklęsłym regularnym wzorem. Jeśli zdecydujesz się na kamień, wybieraj elementy płomieniowane, łupane lub młotkowane. Nie wolno wybierać kamieni z powierzchnią polerowaną, która będzie śliska.

Osadzenie brzegów schodów roślinami doda stopniom uroku i ułatwi ich włączenie w przestrzeń ogrodu. Dobrym wyborem będzie zastosowanie bylin zimozielonych, a także niewielkich krzewinek. Często wykorzystywany jest na przykład barwinek pospolity. To niska roślina zimozielona kwitnąca na niebiesko od kwietnia do sierpnia, która nie ma dużych wymagań glebowych oraz pielęgnacyjnych, szybko się rozrasta i doskonale sprawdza się w zadarnianiu dużych powierzchni.

Warto też sięgnąć po takie byliny jak długowieczna i niewymagająca bergenia sercowata osiągającą 25-40 cm wysokości. Można też obsadzić schody funkiami, które także są długowieczne i doskonale radzą sobie w każdych warunkach, albo wybrać zadarniające odmiany irgi lub bukszpan, który będziemy formować w pożądany kształt.

Można też teren wokół schodów obsadzić kosodrzewiną, pięciornikami, tawułami, różą pomarszczoną lub żarnowcem miotlastym. Pamiętaj jedynie, że rośliny sadzone w górnym biegu schodów wydadzą się większe, niż gdyby rosły na płaskim terenie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)