Schody na poddasze. Czy muszą być wąskie i strome?

Adaptujesz poddasze, żeby zyskać więcej przestrzeni? Szkoda ją tracić na masywne schody.

Schody na poddasze. Czy muszą być wąskie i strome?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Harasimowicz

05.04.2017 | aktual.: 06.04.2017 12:48

Najlepiej od razu zrezygnować ze standardowych wymiarów stopni i skosu. Ale wcale nie musi być ciasno i stromo. Mamy do wyboru kilka modeli schodów ładnych i wygodnych, które nie zabierają dużo miejsca.

Schody policzkowe, inaczej młynarskie

Składają się z prostych stopni bez podstopnic oraz spinających je bocznych belek policzkowych, które są głównym elementem konstrukcyjnym. Stopnie mogą mieć szerokość i wysokość równą 20 cm. Minimalny bieg schodów to nawet 60 cm. Schody policzkowe mogą być jedno- lub dwubiegowe, a także zabiegowe. Jeśli nadal brakuje nam miejsca, możemy wybrać schody policzkowe o kaczych stopniach. Zajmują minimum przestrzeni, bo stopnie są dostosowane na przemian dla prawej i lewej nogi. Jak wszystkie schody policzkowe są wizualnie lekkie, ze względu na ażurową formę i światło przenikające między stopniami. Najbardziej nowocześnie i subtelnie będą wyglądały schody sztycowe o jednym policzku znajdującym się od strony ściany. Po drugiej stronie stopnie są mocowane pionowymi prętami ze stali szlachetnej. Stopnie z policzkami (nazywa się je też wangami) łączone są za pomocą wkrętów lub na jaskółczy ogon. Możemy je kupić w komplecie do samodzielnego montażu (będą wymagały wówczas lakierowania) lub na zamówienie.

Obraz
© Schody sztycowe z jednym policzkiem przy ścianie (Shutterstock.com)

Schody kręcone

To stara recepta na małej przestrzeni. Stopnie układane są po kole lub kwadracie, dzięki czemu zajmują małą powierzchnię. Ich średnica może wynosić około 210 cm. Pełen obrót biegów schodów tworzy zazwyczaj 12 stopni o szerokości biegu ok. 80 cm. Typowa kondygnacja to ok. dwa pełne obroty. Najbardziej minimalistyczne schody kręcone opierają się jedynie o środkowy słup, bardziej rozbudowane mają dodatkowo zewnętrzną belkę policzkową i balustradę. Słup to solidna konstrukcja o średnicy od 20 do 25 cm, mocowana do podłogi lub stropu poddasza. Minusem schodów kręconych jest problem z wnoszeniem np. mebli na poddasze. Dużych w ogóle nie uda nam się przenieść. Schody kręcone możemy kupić gotowe i z możliwością regulacji dystansów między stopniami do ok. 2,4 cm.

Obraz
© Ażurowe kręcone schody niemal znikają we wnętrzu (Shutterstock.com)

Schody modułowe

To rodzaj gotowych i uniwersalnych schodów o samonośnej konstrukcji i lekkiej, ażurowej formie. Pasują do każdej przestrzeni, mają różne wymiary i można je dodatkowo regulować. Składają się z modułów mocowanych do ściany, stopni pełnych lub bez podstopnic oraz balustrady. Stopnice są proste, trójkątne albo kacze. Mogą być jedno-, dwubiegowe, zabiegowe, kręcone lub spiralne. Dzięki nowoczesnemu wykończeniu (z drewna i metalu lub tylko z metalu) wyglądają jak artystyczna instalacja. Liczbę modułów dobiera się do wielkości i wysokości pomieszczenia. Dostępne są w szerokości 60-120 cm i wysokości 270-310 cm. Odległość między stopniami można regulować o 2 cm. Ich dużą zaletą jest szybki i łatwy montaż.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)