Sauna w domu: jak ją urządzić?
W Finlandii sauna w domu jest na porządku dziennym, ale jej zalety chętnie doceniają też Polacy, szczególnie gdy za oknem zimowe chłody. Sauna ma dobroczynny wpływ na zdrowie, by jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw sauny w domu, warto wiedzieć, jak prawidłowo przystosować pomieszczenie i przeprowadzić cały zabieg.
16.01.2014 13:47
W Finlandii sauna w domu jest na porządku dziennym, ale jej zalety chętnie doceniają też Polacy, szczególnie gdy za oknem zimowe chłody. Sauna ma dobroczynny wpływ na zdrowie, by jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw sauny w domu, warto wiedzieć, jak prawidłowo przystosować pomieszczenie i przeprowadzić cały zabieg.
Łaźnie i chaty parowe znane są od tysiącleci ale ich popularyzację zawdzięczamy Finom. Sauna to chyba jedyne słowo fińskie zrozumiałe na całym świecie. Oznacza swego rodzaju kąpiel, rytuał oczyszczania ciała i duszy. I tak właśnie traktują ją mieszkańcy Finlandii, zgodnie z fińskim powiedzeniem: „Jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci”.
Sauna w Skandynawii staje na równi z kozetką psychologa, najczęściej przywoływaną jako symbol terapii. - Jest miejscem spotkań towarzyskich i szczerych rozmów. Sauny są obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów – przyznaje Joanna Gręda, kierownik działu marketingu w pochodzącej z Finlandii firmie Oras.
Sauna w domu - jak wpływa na organizm
W Polsce klimat nie jest aż tak chłodny, ale długie zimowe miesiące i dobroczynny wpływ sauny sprawiają, że także i my coraz chętniej poddajemy się korzystnemu działaniu naprzemiennych bodźców w postaci ciepła i zimna. Seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Dobrze wpływa też na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry, a także – wbrew obiegowej opinii – na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi, a w rezultacie na wydolność całego organizmu.
Czy parowa kąpiel przeznaczona jest dla każdego? Mimo wielu zalet niestety nie. Pobyt w saunie nie sprzyja zdrowiu osób z trądzikiem różowatym czy problemami z wątrobą, płucami lub nerkami. Z sauny nie powinny również korzystać ci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą lub padaczką.
Sauna w domu – na co zwrócić uwagę?
Aby w pełni móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Decydując się na domową saunę, należy przede wszystkim zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny lub prysznica w celu schłodzenia ciała po zabiegu.
Sauny łazienkowe to kabiny, które można zamówić na wymiar, z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Stawiając saunę przed domem lub projektując ją już na etapie budowy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na dostęp do bieżącej wody. Każdy pobyt w saunie kończyć trzeba bowiem schłodzeniem ciała - pod prysznicem lub w zbiorniku z zimną wodą (w warunkach domowych może to być napełniona wanna).
Sauna w domu: wymagania dla pomieszczenia
Pomieszczenie, w którym zainstalowana zostanie sauna domowa, powinno mieć dobrą wentylację – okno lub kanał wentylacyjny. Nie musi ono być duże, na kilku metrach kwadratowych można zamontować kabinę z sauną o wymiarach ok. 2x2 m i zostaje jeszcze miejsce na prysznic.
Ważnym elementem w saunie jest także oświetlenie. By w pełni się zrelaksować w spokojnej atmosferze, światło w saunie powinno być przytłumione, nastrojowe. Punkty oświetleniowe dla uzyskania odpowiedniej atmosfery zazwyczaj montuje się na ścianach lub nisko, np. pod ławkami.
Woda w domowej saunie: dopełnienie rytuału
Równie ważnym wyposażeniem domowej sauny jest odpowiednia armatura. Z kąpieli korzystać będziemy bowiem za każdym razem, gdy udajemy się do sauny. Czym się kierować przy wyborze armatury? Przede wszystkim warto wybrać baterie termostatyczne. Takie modele kranów mają wbudowany termostat, który pilnuje, by woda w czasie kąpieli miała stałą, wybraną przez nas temperaturę.
- Nagły wzrost lub spadek temperatury wody wpływa na dyskomfort w czasie kąpieli. Bateria termostatyczna rozwiązuje ten problem – podpowiada Joanna Gręda.
Proces wychładzania organizmu po wyjściu z sauny nie powinien trwać zbyt długo. Także tego może pilnować armatura (sygnalizująca, tak jak bateria z linii Eterna, kolorowym światłem czas trwania natrysku). – Pomaga schłodzić się w optymalnym czasie. Po 2 min bateria zasygnalizuje mrugającym czerwonym światłem, że czas kończyć kąpiel. Po 4 min sama wyłącza strumień – wyjaśnia Joanna Gręda.
Wygodne są także deszczownice. Płynąca z nich szerokim strumieniem woda delikatnie schłodzi całe ciało. Wśród pań dużą popularnością cieszą się modele z dodatkowymi funkcjami masującymi i ujędrniającymi (np. Oras Hydra). Po oczyszczeniu w saunie jędrność skóry można dodatkowo poprawić wodnym masażem.