Trwa ładowanie...
d42zqkw
samowola budowalna

Samowola budowlana 2020 – jak uniknąć kary?

Grzywna finansowa, a w ekstremalnych przypadkach nawet ograniczenie wolności, grożą każdemu, kto bezprawnie postawi obiekt budowlany bądź przystąpił do robót bez pozwolenia. Samowola budowlana, choć nie jest definiowana w ustawie, oznacza jakiekolwiek odstępstwa od zasad i norm określonych przez prawo. Jak ono wygląda w 2020? Jakich formalności należy dopełnić, aby uniknąć kary? Co wymaga zgłoszenia, a co pozwolenia na budowę? Przejdź do lektury artykułu i dowiedz się wszystkiego o przepisach budowlanych w 2020.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samowola budowlana - sprawdź, czego przestrzegać dla uniknięcia kary.
Samowola budowlana - sprawdź, czego przestrzegać dla uniknięcia kary. (Materiały prasowe)
d42zqkw

Materiał Partnera: Homebook.pl

Samowola budowlana 2020 – czym jest?

Choć ustawodawca w aktualnych przepisach prawa budowlanego w pełni nie definiuje, czym jest samowola budowlana, to na podstawie zasad przedstawionych w ustawie, można wywnioskować, że niestosowanie się do norm jest równoznaczne z samowolą budowlaną. Zatem budowa obiektu bez pozwolenia lub zgłoszenia oraz przystąpienie do prac mimo zakazu będzie kwalifikowane jako samowola.

d42zqkw

Warto podkreślić, że samowola budowlana dotyczy zarówno obiektów będących w trakcie budowy, jak i tych już postawionych. Są przypadki samowoli budowlanych, które zostały wykryte po paru miesiącach, nawet latach. Pamiętajmy, że rozbudowa obecnego obiektu (np. o dodatkowe piętro), również wymaga dopełnienia odpowiednich formalności – jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy oskarżeni o samowolę budowlaną.

Jakie są kary za samowolę budowlaną?

Wykrycie przez nadzór budowlany samowoli skutkuje natychmiastowych wstrzymaniem prac, a w niektórych przypadkach – nakazem rozbiórki. Surowsze kary czekają tych, którzy bez pozwolenia lub zgłoszenia postawili obiekt bez informowania o tym urzędników – jeśli zostanie to wykryte po kilku miesiącach czy latach, właściciel posesji może liczyć się nie tylko z grzywną, ale również ograniczenie wolności, a nawet jej pozbawieniem do lat 2.

  Materiały prasowe

Amnestia samowoli budowlanej

Jak postąpić, jeśli zostaliśmy oskarżeni przez nadzór budowlany o samowolę? Możemy starać się o jej legalizację. Jeśli nasz budynek spełnia wymogi techniczno-budowlane oraz wymagania odnośnie do planowania i zagospodarowania przestrzennego, możemy starać się o wznowienie prac lub zatwierdzenie postawionego obiektu. Konieczne będzie przedłożenie odpowiednich dokumentów oraz uiszczenie urzędowej opłaty, czyli tzw. opłaty legalizacyjnej.

  Materiały prasowe

Jak uniknąć samowoli budowlanej?

Każde odstępstwo od norm określonych w ustawie o prawie budowlanym określa się jako samowolę. Jeśli planujemy budowę jakiekolwiek obiektu, dobrze jest zapoznać się z dokumentem. Przeczytamy w nim dokładnie, co wymaga przez nas zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. W ustawie znajdziemy także szczegółowe informacje dotyczące terminów oraz formalności.

d42zqkw

Pamiętajmy także, że na każdym etapie możemy zasięgnąć informacji w lokalnym urzędzie (np. w wydziale architektury i budownictwa). Urzędnicy na pewno udzielą nam niezbędnych informacji oraz doradzą, jak postąpić w przypadku konkretnych robót budowlanych, które przeprowadzamy. Co więcej, na stronach urzędowych znajdziemy instrukcję oraz dokumenty do pobrania, które ułatwią nam przeprowadzenie całego procesu z pozytywnym finałem.

  Materiały prasowe

Planujesz nowy dom, altanę czy budynek gospodarczy? Wszystkie produkty potrzebne do budowy i urządzania domu znajdziesz na Homebook.pl.

Materiał Partnera: Homebook.pl

d42zqkw

Podziel się opinią

Share

d42zqkw

d42zqkw