Samodzielne malowanie - odnawiamy mieszkanie na wiosnę

Malowanie pokoju samemu nie musi być trudne. Dobrze dobrana farba i sprzęt do malowania spowodują, że odświeżenie domu będzie wspaniałą przygodą, a efekt pozytywnie cię zaskoczy.
Samodzielne malowanie - odnawiamy mieszkanie na wiosnę
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

19.04.2013 14:20

Po pierwsze zakupy:

Zanim zabierzesz się do malowania, stwórz listę niezbędnych rzeczy. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze. Najlepiej kup farby zmywalne, narzędzia, których można użyć wielokrotnie, folię ochronną i taśmę malarską. Grubsza folia ochronna przyda się na podłogę, cieńsza na meble. Niezbędna też będzie tacka do farb, rękawice ochronne i kilka arkuszy papieru ściernego do zeszlifowania nierówności przed rozpoczęciem malowania.

Farba – najważniejszy element malowania

Wybierając kolor farby w sklepie, obejrzyjmy go w różnym świetle(dziennym i sztucznym: białym, czyli zimnym i żółtym, czyli ciepłym). Niektóre punkty sprzedające farby posiadają specjalne urządzenia służące do oglądania koloru w różnym oświetleniu.

Jeśli korzystasz ze wzornika, zakryj sąsiednie kolory białą kartką, tak by widoczny był tylko interesujący Cię kolor. Wielu producentów daje możliwość zakupu próbek. Wymaluj nią fragment ściany i podejmij decyzję, czy ci odpowiada. Na rynku są też gotowe kolekcje kolorystyczne, oferowane przez większość producentów farb. Są one dobierane w taki sposób, by kolory w danej grupie pasowały do siebie w każdej konfiguracji, niezależnie od tego, czy wykorzystamy dwie czy więcej barw.

Wałek czy pędzel

Jeśli do pomalowania jest duża powierzchnia, użyj wałka. Im dłuższe włosie, tym bardziej widoczna struktura pozostawiona na malowanej powierzchni. Wałki „przystrzyżone" dają gładkie powierzchnie ścian. Ściany najłatwiej i najszybciej jest pomalować dużym wałkiem. Jedno pociągnięcie będzie nie tylko dłuższe, ale też efektywniejsze czasowo, niż gdybyśmy malowali średniej wielkości wałkiem, przesuwając się co kilka minut po drabinie.

Do malowania tynków strukturalnych oraz powierzchni wymagających dużej precyzji lub trudno dostępnych potrzebny będzie pędzel. Dobry pędzel ma wysokiej jakości sprężyste włosie oraz stabilnie leży w ręku. Dzięki temu farba zostanie równomiernie rozprowadzona. Ważne, aby po nałożeniu farby, nie kapało z pędzla na podłogę.

Pora na czyszczenie

Zanim zaczniemy malowanie, trzeba oczyścić i wyrównać powierzchnię. Koniecznie trzeba zlikwidować zabrudzenia, plamy po zalaniach, pęknięcia i bruzdy powstałe na skutek pleśni.

Eksperci policzyli, że godzina dokładnego mycia powierzchni, którą chcemy pomalować, to oszczędność ok. 10 godzin pozbywania się zacieków i smug powstałych po nałożeniu farby na brudną i nierówną powierzchnię.

Folia i taśma malarska

Przed rozpoczęciem pracy zabezpieczmy meble i podłogę folią, żeby zminimalizować ryzyko zabrudzenia ich powierzchni świeżą farbą. Taśmę maskującą przyklejmy mocniej, przyciskając ją przy krawędziach, co pozwoli uniknąć podciekania farby. Węższą taśmą zabezpieczmy framugi, okna, kontakty i włączniki – jeśli ich nie zdejmujemy przed rozpoczęciem malowania.

Malowanie ścian i sufitów

Malowanie zaczynamy od sufitu. Na początku nakładamy kilkucentymetrowe paski farby w okolicy krawędzi i przewodów elektrycznych, dopiero potem zaczynamy właściwe malowanie. Jeżeli sufit wymaga nałożenia kilku warstw farby, każda kolejna warstwa powinna być nakładana w kierunku przeciwnym, aby farba dokładnie pokryła powierzchnię. Zawodowcy nakładają na suficie ostatnią warstwę w kierunku od okna do ściany wewnętrznej, żeby nie było widać cienia z ewentualnych smug

Malowanie ścian rozpoczynamy od narożników, listew i przewodów. Następnie przechodzimy do małych powierzchni, a większe zostawiamy na koniec. Farbę nanosimy spokojnymi pociągnięciami wałka w górę, a następnie w dół. Powierzchnię malujmy kilkakrotnie, w różnych kierunkach. Niech połowa wałka pokrywa pomalowaną wcześniej powłokę.

Ważna zasada „mokro na mokro"

Malując kolejne fragmenty powierzchni ścian czy sufitów, łączmy je ze sobą, kiedy jeszcze farba nie wyschła. W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka. Żeby zastosować się do tej zasady, duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jesteśmy w stanie tego zrobić).

Wielkie sprzątanie po malowaniu ścian i sufitów

Po skończeniu malowania zabezpieczmy wszystkie narzędzia – namoczmy je i zmyjmy resztki farby z włosia pędzli i tacek, wyczyśćmy wałki, szczelnie zamknijmy puszki lub wiaderka z farbą. Puste opakowania po produktach wyrzućmy do kontenerów z recyklingiem. Zanim odkleimy wszystkie zabezpieczenia, warto dokładnie przewietrzyć pomalowane pomieszczenie.

Taśmę zabezpieczającą odklejajmy zawsze „na świeżo", gdy farba jest jeszcze mokra. Po wyschnięciu, farba może odkleić się razem z taśmą.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnikfarbakolory
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)