Trwa ładowanie...

Samodzielne malowanie elewacji domu

Gruntowne porządki w domu i ogrodzie nie powinny ominąć również wizytówki domu, czyli fasady. Jaką farbę elewacyjną wybrać, aby budynek odzyskał blask i zachował atrakcyjny wygląd na długie lata?

Samodzielne malowanie elewacji domuŹródło: Wienerberger
d4j29cy
d4j29cy

Gruntowne porządki w domu i ogrodzie nie powinny ominąć również wizytówki domu, czyli fasady. Jaką farbę elewacyjną wybrać, aby budynek odzyskał blask i zachował atrakcyjny wygląd na długie lata?

Malowanie elewacji domu można wykonać samodzielnie - wystarczy stosować się do kilku zasad i dobrze wybrać farbę fasadową.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do prac malarskich dokładnie oceń stan elewacji domu. Stare powłoki malarskie należy usunąć, a podłoże oczyścić, np. za pomocą drucianej szczotki, i zmyć wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli widać zanieczyszczenia z pleśni czy mchów, zielony nalot należy usunąć za pomocą preparatów grzybobójczych. Jeśli zauważysz rysy czy ubytki, można je uzupełnić klejem do systemów ociepleń. Jeżeli podłoże jest czyste, suche i wolne od kurzu, można przystąpić do nałożenia preparatu gruntującego, który zwiększy przyczepność farby do podłoża i wyrówna jego chłonność.

Wybór farby i akcentów dekoracyjnych

Przy wyborze farb elewacyjnych ważne jest dopasowanie do potrzeb budynku, otoczenia (bliskość zbiorników wodnych, duże natężenie ruchu) i przede wszystkim rodzaju tynku i wcześniej nałożonej farby. Na tynk silikonowy potrzebna będzie odpowiednia farba silikonowa, którą można również nakładać na tynk akrylowy (poza farbą akrylową). Na tynk mineralny i cementowy, cegłę lub beton można nakładać różne rodzaje farb - od silikatowych, akrylowych, silikonowych, po farby wapienne. Można również nakładać masy dekoracyjne.

− Warto zwracać uwagę na takie parametry jak odporność na warunki atmosferyczne i UV (dzięki temu farba szybko nie wyblaknie), wysoką paroprzepuszczalność (która zapewni odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu – dotyczy budynków o przegrodach otwartych dyfuzyjnie), a także siła krycia – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta farb i tynków.

d4j29cy

Rozwiązaniem o unikatowym walorze dekoracyjnym, którym można wzbogacić odnowioną elewację budynku, są masy dekoracyjne. Niektóre z nich imitują naturalne skały, np. trawertyn. Równie ciekawym rozwiązaniem jest stiuk wapienny produkowany z wapna gaszonego, naturalnej glinki i wypełniacza, inspirowany antycznymi technikami tynkowania. Masa pozwala uzyskać efekt polerowanego kamienia o strukturze łupanej. Efekt zależy również od sposobu nakładania farby czy masy. Dodatkowo można eksperymentować z dekoracjami przy użyciu farb lazurujących, które mają silne działanie ochronne – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Malowanie elewacji domu - wskazówki

W czasie przygotowań warto sprawdzić prognozę pogody – do prac malarskich niewskazane są deszczowe i wietrzne dni, jak również zbyt mocne nasłonecznienie. Wtedy warstwy farby będą zbyt szybko wysychać. Optymalna temperatura to 20-25°C. Do nanoszenia farby będą potrzebne narzędzia zalecone w instrukcji konkretnej farby. Niezależnie od rodzaju farby warto jednak przygotować wałek, pędzel i pistolet natryskowy. W przypadku mas dekoracyjnych potrzebna będzie również paca wenecka. Podczas malowania nie powinno się robić przerw w połowie ściany. Pozwoli to uniknąć różnic w kolorystyce, wywołanych zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wilgotnością.

d4j29cy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j29cy