SalonSalon z wnęką i moc aranżacyjnych patentów

Salon z wnęką i moc aranżacyjnych patentów

Salon z wnęką i moc aranżacyjnych patentów
Źródło zdjęć: © Alvhem

07.07.2017 | aktual.: 07.07.2017 11:41

W małym mieszkaniu duży pokój musi często pełnić kilka funkcji. Wnęka w takim pomieszczeniu jest na wagę złota! Jakie zadania można jej powierzyć?

Wnęka w salonie zawsze stwarza szereg opcji aranżacyjnych dostosowanych do naszych potrzeb – inną propozycją będzie zainteresowany singiel stołujący się na mieście, inną samotna pasjonatka gotowania, a jeszcze inną rodzina z dzieckiem.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nawet mała wnęka może spełnić różnorodne funkcje. Naszej kreatywności sprzyjają ekonomiczne i wielofunkcyjne meble czy efektowne, a przy tym trwałe materiały wykończeniowe, które pozwolą na płynne połączenie wnęki z salonem, lub przeciwnie –na zaakcentowanie jej odrębności.

Urządzając otwartą na salon wnękę, warto zaplanować motyw przewodni – w małych wnętrzach najlepiej sprawdza się w tej roli kolor. Niezawodna jest biel z mnogością atrakcyjnych odcieni, doskonale współpracująca ze światłem i zawsze czyniąca wnęki bardziej przestronnymi optyczne. Nie zapomnijmy też o szkle. Do dyspozycji mamy szklane meble: biurka czy szafy i szafki z przeziernymi frontami, a także drzwi lub miniścianki, które nie hamują dopływu światła, ale symbolicznie rozdzielają przestrzeń.

1 / 4

Aneks kuchenny i jadalniany

Obraz
© Darex

Nie tylko w małych mieszkaniach jest to rozwiązanie dość powszechne. Wystarczy wnęka o szerokości ok.180 cm, by zaplanować w niej ciąg kuchenny. Musi się tam znaleźć miejsce na lodówkę, zlewozmywak i płytę grzejną. Pamiętajmy, by nie ustawiać obok siebie lodówki i kuchenki. Gdy miejsca jest mało, wykorzystajmy sprzęty kompaktowe – jednokomorowy zlewozmywak czy dwupalnikową płytę.

Dobrym rozwiązaniem jest też zabudowa w słupku, gdzie można umieścić np. piekarnik i mikrofalówkę. Do ekonomicznych rozwiązań należy także zabudowa sięgająca sufitu. Granicę aneksu warto zaznaczyć niewielką wyspą, która od strony kuchni będzie wyposażona w półki i szuflady, a od strony salonu spełni funkcję stołu.

Wnęka, w której planujemy kuchnię powinna mieć doprowadzone media i dobrą wentylację. Konieczne będzie także zainstalowanie wydajnego okapu. Światło zastosujmy także nad górnym ciągiem szafek kuchennych, jeśli nie zdecydowaliśmy się na ich zabudowę do sufitu. Gdy we wnęce miejsca jest więcej, warto ustawić w niej także stół minimum dla czterech osób. Prostokątny zajmie powierzchnię o wielkości ok. 240 x 260 cm, kwadratowy – 240 x 240 cm, a okrągły – 250 x 250 cm. Nad stołem koniecznie powinna znaleźć się lampa wisząca. Naszą minijadalnię oderwijmy od ściany. Charakterne meble i stylowa lampa mogą zdziałać naprawdę dużo!

2 / 4

Gabinet i biblioteka

Obraz
© DiGiacomo Homes & Renovation

Wnęka bywa też dobrym punktem wyjścia, by zaaranżować w niej gabinet. Takie wyizolowane miejsce przyda się szczególnie osobom pracującym w domu, ale z chęcią będziemy z niego korzystać także podczas porządkowania dokumentów, zdjęć czy też wyszukując informacje w internecie.

Powierzchnia o szerokości 160 cm i głębokości około 80 cm będzie wystarczająca, by umieścić tam wygodne biurko z szerokim blatem. Jeżeli pracujemy w domu lub potrzebujemy miejsca na dokumenty, wybierzmy model z szufladami. Gdy zaś chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, zdecydujmy się na biurko ze szklanym blatem i dodatkową półką pod nim, która posłuży nam do przechowywania rzeczy. Nad meblem możemy zawiesić półki, a fragment ściany wykończyć farbami tablicową i magnetyczną.

Płytka wnęka o głębokości 30 cm to idealne miejsce na domową bibliotekę. Zaplanujmy w niej nie tylko otwarte półki. Część z nich warto zakryć frontami z mrożonego szkła lub płyt MDF – najlepiej z połyskiem, który także działa na rzecz przestrzeni, lub płytami fornirowanymi nawiązującymi do innych mebli w salonie. Wówczas regał będzie łącznikiem gabinetu z pokojem dziennym.

3 / 4

Przytulna sypialnia

Obraz
© Remodelista

Pokój, który w ciągu dnia jest salonem, nocą może zamienić się w sypialnię. Wystarczy wykorzystać w aranżacji odpowiednie meble. Najlepiej sprawdzają się rozkładane kanapy ze skrzynią do przechowywania pościeli. Gdy wnęka jest wyraźnie wydzielona, warto zdecydować się na wygodny tapczan lub łóżko. Poczuciu intymności będzie w takim przypadku sprzyjać zasłonięcie kącika sypialnianego drzwiami przesuwnymi z wypełnieniem z mrożonego szkła lub (częściowo) ażurowym regałem. Obok łóżka zaplanujmy niewielki stolik lub szafkę na lampę stołową, harmonizująca z oświetleniem salonu.

4 / 4

Pomysłowa garderoba

Obraz
© Balodemas Architects

Wbudowana we wnękę szafa to rozwiązanie porządkujące przestrzeń. By spełniała swoją funkcję, wystarczy głębokość 65–70 cm. Na takiej powierzchni możemy zamontować gotowy mebel, który będzie tańszy od rozwiązań na zamówienie. Jednak nie zawsze jest to optymalna opcja – zabudowa powinna bowiem korespondować z wyposażeniem lub stapiać się ze ścianami. Jej wnętrze warto zamknąć drzwiami przesuwnymi z wypełnieniem lustrzanym, które optycznie powiększy przestrzeń salonu i da możliwość przejrzenia się po włożeniu wybranych ubrań.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)