Z szarymi ścianami spotykamy się coraz częściej. Kolor ten zalicza się - obok czerni i bieli - do barw neutralnych, które są bardzo modne w wystroju wnętrz. Doceniamy spokojną elegancję i szlachetność koloru szarego. Jego obecność na ścianach wiąże się nie tylko z panującą modą, lecz także z uniwersalnością. Odpowiednio dobrana szarość budzi również skojarzenia z porządkiem i równowagą, które w kreowaniu wnętrz odgrywają bardzo ważną rolę .
Z szarą kolorystyką ścian spotykamy się bardzo często. Szarość zalicza się obok czerni i bieli do grupy kolorów neutralnych, które są obecnie bardzo modne w wystroju wnętrz. Doceniamy spokojną elegancję tego koloru i jego szlachetność. Szarość na ścianach wiąże się nie tylko z panującą modą, warto dostrzec walory uniwersalne tej barwy. Odpowiednio dobrana szarość budzi również skojarzenia z porządkiem i równowagą, które w kreowaniu wnętrz odgrywają bardzo ważną rolę .
Wybór szarości na ściany jest bardzo trafny, gdyż należy ona do barw, które budują dobre tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych, niezależnie od ich stylu. Mogą być punktem wyjścia zarówno dla aranżacji klasycznej jak i nowoczesnej. Szare ściany będą dobrą bazą zarówno dla antyków jak i dla mebli rustykalnych czy w stylu minimalistycznym lub loftowym. Szare ściany spotyka się także często w stylu kolonialnym (amerykańskim). Tworzą również doskonałe tło dla wnętrz, których wystrój często zmieniamy. Zaletą szarości jest również łatwy dobór odpowiedniego odcienia do posadzki. Szarości łączą się bowiem doskonale z drewnianym parkietem, płytkami ceramicznymi czy wylewką żywiczną. Szare kolor można stosować w każdym wnętrzu - sprawdzi się zarówno w salonie jak i w kuchni oraz łazience. Jest także chętnie wybierany przez nastolatki. Zwróćmy jedynie uwagę, by znaleźć odpowiedni odcień tego koloru.
Szare ściany: ciepłe czy zimne?
Szarość niejedno ma imię - istnieje wiele jej odcieni i od tego, jaki odcień koloru wybierzesz na ściany, zależy ostateczny efekt. Jeśli na przykład zastosujesz kolor jasnoszary z nutą oliwki lub ciepłego beżu, zyskasz ciepłe tło. Podobny odbiór wywoła szary z nutą czerwieni lub różu. Uważać należy na szarości z dodatkiem niebieskości oraz granatów. Szaro-niebieski może być bowiem kolorem bardzo zimnym, a nawet odpychającym. Również zbyt ciemne odcienie szarości wpadające w grafit lub antracyt wymagają przemyślanego użycia. Najlepiej sprawdzają się we wnętrzach przestronnych, otwartych, dobrze doświetlonych światłem dziennym, np. w salonach z dużymi przeszkleniami.
Szare ściany: mnogość odcieni
Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, zdecydowany odcień szarości zastosuj jedynie na jednej ścianie lub na jej fragmencie. Ciekawy efekt daje także użycie go na suficie, jeśli wnętrze jest wysokie - wówczas warto go zestawić z szarymi ścianami jaśniejszymi o kilka tonów. Dobrym pomysłem może się okazać wyróżnienie mocną szarością ściany za zagłówkiem kanapy lub łóżka czy też ściany nad kuchennym blatem. Można też nim podkreślić detal architektoniczny, np. słup, podciąg, wnękę lub użyć go do wykończenia kominka czy zabudowy sprzętów podwieszanych. Zbyt duża dawka mocnej, ciemnej szarości może bowiem podziałać przytłaczająco.
Szare ściany: udane związki
Wiele odcieni szarości ma związek z naturą - są bliskie barwom ziemi, nieba, skał. Szarość jest także barwą materiałów sztucznych, takich jak szkło, metal czy cement. Gdy połączysz je z innymi kolorami naturalnymi w odcieniach bieli, czerni lub beżów, zbudujesz harmonijną kompozycję, która będzie stonowana i nieagresywna. Taka kompozycja kolorystyczna pozornie może wydawać się nudna i bez życia. Wystarczy zastosować materiały o odpowiednich wzorach i fakturach, by nabrała ona charakteru. Zestaw na przykład drewniane deski posadzki dębowej lub sosnowej z jasnoszarymi ścianami, beżowymi kanapami i stalowymi lampami. Efekt doskonały!
Szare ściany: dobrane towarzystwo
Szarość ze względu na jej neutralność można łączyć w zasadzie ze wszystkimi barwami, dlatego właśnie jest uważana za doskonałą bazę dla większości aranżacji. Wystarczy tylko zmienić dodatki, by odświeżyć urządzone nią wnętrze. Na szarym tle doskonale wyglądają kontrastowe kolory takie jak czerwień, oranż czy pomarańcz. Kilka detali w tych barwach (fotel, poduszki, obrazy czy dekoracyjne szkło) stworzy ożywcze kolorowe plamy. Większość z tych elementów można dobierać w zależności od nastroju, pory roku czy okazji. Wnętrze może więc często ulegać metamorfozom.
Szare ściany: ważne światło
Dobierając kolor szary do wnętrza, pamiętaj o tym, jak ważna jest rola światła. Zarówno naturalne, jak i sztuczne wpływa na odbiór barw ściany. Próbka farby, tapety czy innej okładziny ściennej powinna być skonfrontowana z wnętrzem, w którym chcesz jej użyć zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Weź pod uwagę stronę świata, na jaką otwiera się pomieszczenie