Trwa ładowanie...
salon
25-03-2013 15:48

Salon - Idealne miejsce na książki i płyty

Share
Salon - Idealne miejsce na książki i płytyŹródło: shutterstock
d3ew9cc
Marzenie każdego miłośnika książek to domowa biblioteka zajmująca osobny pokój, regały sięgające sufitu, do których wspiąć się można po drewnianych bibliotecznych drabinkach, skórzany fotel i bijące ciepło z kominka. Często jednak rzeczywistość brutalnie sprowadza nas na ziemię, gdzie w trzypokojowym mieszkaniu swoje miejsce znaleźć musi także tysiąc innych rzeczy. Latami kolekcjonowane książki zasługują na godne miejsce w domowej bibliotece. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej umieścić nasze książki nie jest prosta i oczywista. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości kolekcji, tego jak często i w jakim celu sięgamy po książki oraz przede wszystkim od wielkości naszego mieszkania.

Półki na książki w salonie

Domowa biblioteczka w salonie to pomysł, który gwarantuje wygodę. Salon stwarza możliwość wygodnego czytania na kanapie czy w fotelu, a biblioteczka jest w zasięgu ręki.
Jeżeli w salonie nie masz miejsca na wiele mebli w miejsce tradycyjnego regału wybierz półki wbudowane w ścianę na całej jej płaszczyźnie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są robione na zamówienie regały z płyty MDF lub płyty gipsowo–kartonowej. Nie jest to duży wydatek. Jeśli wybierzesz płytę w kolorze ściany (np. białą), mebel wtopi się w tło i nie zdominuje niewielkiego wnętrza. Przy projektowaniu półek warto uwzględnić różne formaty książek oraz płyt CD i DVD, dzięki temu w przyszłości będzie na nich panował ład i porządek.
Jeżeli masz bogaty księgozbiór, postaraj się, by regał, na którym go przechowujesz, był dobrze oświetlony - łatwiej ci będzie wówczas odnaleźć konkretne pozycje, zwłaszcza gdy regał znajduje się w miejscu, w którym nie ma dostępu do światła naturalnego.
Gdy na regale trzymasz oprócz książek drobiazgi, które nie powinny się kurzyć, dobrze, by część półek była zamknięta. Przeszklone regały sprawdzają się w domach alergików, gdzie dąży się do tego, by jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu.

Między oknami lub ścianka działowa

Doskonałe miejsce na regał znajdziesz między oknami - zazwyczaj to przestrzeń niewykorzystana, przysłonięta co najwyżej przez zasłony, a przecież można ją tak ciekawie zagospodarować!
Również regał na całą długość ściany może pełnić rolę ścianki działowej, zwłaszcza jeśli będzie wykończony z obu stron. Aby zajmowana przez niego powierzchnia nie wydała się monolityczna, warto ją urozmaicić pojedynczymi zamkniętymi szufladami w różnych kolorach.

d3ew9cc

Prestiżowe gabloty

O ile regał to rozwiązanie pasujące do każdego rodzaju wnętrz, zarówno tych bardziej współczesnych, jak i tych tradycyjnych, o tyle na masywne przeszklone gabloty nie każdy może sobie pozwolić. Z pewnością taki mebel najlepiej będzie prezentował się w przestronnym, klasycznie urządzonym salonie. Przeszklone szafy biblioteczne to doskonałe miejsce dla drogich książkowych kolekcji. Drzwi gablot będą chroniły księgozbiór przed kurzem i nadadzą mu charakter stylowej ekspozycji.

d3ew9cc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ew9cc
d3ew9cc