Salon i sypialnia w jednym – jak urządzić wielofunkcyjne wnętrze?
Obecne trendy dotyczące aranżacji wnętrz stawiają na otwarte przestrzenie, które dotyczą pomieszczeń, w jakich domownicy przebywają najczęściej. Warto zatem wiedzieć, jak urządzić salon i sypialnię w jednym, by oba połączone pokoje stanowiły jedną, spójną całość. Realizacja takiego pomysłu wymaga nieco wyobraźni, dlatego przed przystąpieniem do realizacji prac polegających na połączeniu salonu i sypialni w jedno zapoznaj się ze wskazówkami, jak urządzić takie wnętrze.
07.07.2021 10:58
Jak urządzić miejsce do spania w salonie z sypialnią? Urządzając samodzielnie pomieszczenie, które powstało w wyniku połączenia sypialni i salonu, warto wykorzystać nowoczesne narożniki z funkcją spania. To meble pozwalające na zachowanie eleganckiego wyglądu oraz funkcjonalności. W ciągu dnia, kiedy narożnik jest złożony, pełni funkcję stylowej, dużej kanapy, natomiast po zmroku może służyć domownikom jako łóżko dużych rozmiarów. Aby dobrać odpowiedni model rozkładanej kanapy, warto sprawdzić ofertę Homeboook.pl, gdzie znajduje się wiele modeli, a w tym jedne z najpopularniejszych narożników wykonanych w skandynawskiej stylistyce.
Warto wiedzieć, jakich zasad należy się trzymać, by elegancko i funkcjonalnie urządzić miejsce do spania w salonie. Każdy, kto decyduje się na połączenie salonu z sypialnią, powinien wiedzieć, jakie elementy aranżacji sprawdzą się najlepiej oraz na co zwrócić uwagę, by nie sprawiać domownikom kłopotu po zmroku, kiedy będzie trzeba rozłożyć miejsce do spania. Można korzystać z internetowych inspiracji oraz pomocy dekoratorów wnętrz podczas urządzania takiego pomieszczenia.
Osoby, które jednak cenią sobie samodzielną inwencję twórczą, powinny stosować się do trzech zasad obowiązujących przy urządzaniu miejsca do spania w salonie. Do tych zasad zaliczamy:
● Dopasowanie stylistyczne kanapy do pozostałych elementów aranżacji.
● Wybór prawidłowego rozmiaru narożnika i innych mebli.
● Zachowanie spójności kolorystycznej narożnika, mebli oraz ścian.
Stosując się do powyższych wskazówek, można efektownie urządzić miejsce do spania w salonie, nie ujmując mu na atrakcyjnym wyglądzie. Miejsce do spania powinno być przede wszystkim klimatyczne i wygodne, dlatego oddzielenie części sypialnianej od pozostałych elementów wyposażenia salonu często okazuje się kluczowe. Po zmroku w salonie połączonym z sypialnią powinien panować spokojny nastrój, który najczęściej jest zapewniony przez stonowaną kolorystykę narożnika, mebli oraz brak zbędnych dodatków na ścianach. Nie oznacza to jednak, że łącząc salon z sypialnią, nie można powiesić na ścianie obrazów lub dużego zegara. Wręcz przeciwnie – tego typu elementy wyposażenia nadające wnętrzu nieco charakteru są nawet wskazane.
Jakie meble sprawdzą się w salonie połączonym z sypialnią? W salonie połączonym z sypialnią można zastosować wszystkie te meble, które dopasują się pod względem stylistycznym do sposobu aranżacji wnętrza. Dobrym pomysłem jest wybór mebli modułowych, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach domu lub mieszkania.
Łącząc sypialnię z salonem, warto pomyśleć o zagospodarowaniu dodatkowego miejsca do przechowywania, które będzie na co dzień ukryte przed gośćmi. Na szczęście w dzisiejszych czasach można kupić narożniki rozkładane wyposażone w pojemne, wysuwane szuflady mieszczące nie tylko pościel, ale i inne szpargały. Do tego typu pomieszczeń polecane są także stylowe konsole, na których można ułożyć kompozycje kwiatowe, a także stonowane półki ścienne oddzielające strefę dzienną od tej sypialnianej.
Jak oddzielić strefę dzienną od sypialnianej? Istnieje wiele sposobów na oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej. Najlepszą metodą jest kupno dużego narożnika, który swoim charakterystycznym wyglądem pozwoli wydzielić odpowiednie granice. Trzeba jednak pamiętać, że narożnik często może występować w formie rozkładanej i po zmroku być funkcjonalnym łóżkiem, dlatego lepszym pomysłem jest zamontowanie drzwi przesuwnych znajdujących pomiędzy stołem w jadalni, a kanapą przy telewizorze. Dzięki temu podczas snu można osłonić się od pozostałej części pomieszczenia i spać w spokoju.
Warto też spróbować zastosować delikatnie inny kolor ścian w miejscu, gdzie zaczyna się strefa dzienna, a kończy sypialniana. Dotyczy to także podłóg i listew progowych, które określają miejsca, gdzie zaczyna się kolejne pomieszczenie. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wyznaczanie miejsca do spania oraz do użytku przez domowników w ciągu dnia. Warto jednak zachować klasę i styl podczas takich działań, by nie popsuć całej aranżacji.
Salon i sypialnia w jednym – jakie ma zalety i wady? Salon połączony z sypialnią ma swoje zalety i wady. Atutem takiego sposobu aranżacji domu lub mieszkania jest możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dodatkowo jeśli liczba domowników jest o wiele większa, niż przewiduje to metraż, narożnik rozkładany znajdujący się w sypialnianym salonie będzie stanowić dodatkowe miejsce do spania np. dla rodziców.
Jeśli chodzi o wady, trzeba wspomnieć o tym, że mogą występować pewne problemy aranżacyjne głównie z powodu ograniczonego metrażu takich pomieszczeń. Uciążliwe może być także codzienne składanie i rozkładanie kanapy oraz konieczność utrzymania nienagannego porządku.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, czy połączenie salonu z sypialnią jest rzeczywiście dobrym pomysłem oraz jakie funkcjonalności przyniesie wszystkim domownikom. Decydując się na takie przedsięwzięcie, trzeba mieć odpowiednie przesłanki do jego wykonania. Jeśli metraż mieszkania staje się niewystarczający dla całej rodziny, połączenie sypialni z salonem może okazać się strzałem w dziesiątkę.
autor: Emilia Kwiatek