Rysa na parkiecie. Prosty sposób na naprawę drewnianej powierzchni
Drewniane podłogi, meble i elementy wykończenia słyną z wytrzymałości i naturalnego uroku. Choć ich powierzchnię pokrywa wzór naturalnej struktury drewna, każdy ubytek od razu rzuca się w oczy. Jak zaradzić takim ubytkom?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Szpachle i pasty do reperacji drewna
Wystarczy jedna rysa w widocznym miejscu, a cała satysfakcja z posiadania pięknej, trwałej, drewnianej podłogi lub fotela znika. Upuszczenie czegoś ciężkiego nawet na trwały parkiet może spowodować uszkodzenia, które zakłócą jej wygląd i nasz spokój. Rysa stale będzie nam przypominać o przykrym wypadku. Pasty i szpachle do reperacji takich uszkodzeń to sposób na skutki naturalnego zużycia się drewna. Zaledwie kilka minut wystarczy niektórym specyfikom do drewna, aby zaschnąć, zniwelować uszkodzenia i zapobiec temu, że się powiększy. Nakładasz odrobinę na ubytek, rysę czy dziurkę, polerujesz drobnym papierem ściernym lub miękką ściereczką i gotowe. Dzięki takim prostym, systematycznym naprawom podłoga dłużej zachowa ładny wygląd, a ewentualne uszkodzenia nie będą gromadzić kurzu i brudu.
Specyfiki do reperowania drewnianych podłóg, mebli i akcesoriów produkuje się na bazie różnych składników. Te na bazie np. wosku są najłatwiejsze w użyciu, ale ich trwałość może nie być tak dobra, jak w przypadku żywicznych, bliższych klejom i lakierom. Szpachle i pasty reperujące sprawdzają się też u zbiegu dwóch, drewnianych elementów, które nie są zbyt dokładnie dopasowane. Masa spowoduje, że ewentualne szczeliny będą niewidoczne.
Trwałe i piękne drewno
Charakterystyczne sęki widoczne w przekroju drzewa to wzór popularnej i często obecnej w polskich domach podłogi w stylu rustykalnym. Nie każde drewno nadaje się na taką podłogę, surowiec do jej wykonania wymaga odpowiedniego przygotowania i wykończenia, ale całość prezentuje się bardzo efektownie. W okolicy takich sęków czy przy krawędziach progów mogą pojawiać się odpryski i ubytki. Odpowiedni klej przymocuje element, który odłączył się od całości, a specjalna szpachla do drewna zatuszuje to miejsce, jeśli drewniany ułamek gdzieś się zapodział. Całość zachowa naturalny wygląd dzięki temu, ze szpachle i pasty do reperowania ubytków w drewnie są po zaschnięciu całkowicie niewidoczne: produkuje się je w wersji transparentnej lub pod kolor drewna.
Rysom i dziurkom powiedz stop
Najczęściej, aby zapobiec powstawaniu ubytków na powierzchni drewnianej podłogi, stosuje się preparaty, które zabezpieczają drewno. Impregnaty, lakiery, woski, oleje i wszelkiego rodzaju środki, które równocześnie czyszczą, pielęgnują, jak i chronią drewno. Systematyczna pielęgnacja i właściwe przygotowania może nas ustrzec przed zniszczeniem mebli zwłaszcza w przypadku powierzchni najbardziej narażonych na "straty", czyli najintensywniej uczęszczanych podłóg lub mebli ogrodowych. Po ewentualnej naprawie warto zabezpieczyć drewno ogrodowe i budowlane przed kolejnymi uszczerbkami.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.