Rybki i rośliny akwariowe nietypowo, czyli akwarium z pomysłem

Obserwowanie podwodnego świata – rybek i roślin – przez szybkę akwarium to czysta przyjemność. Dla dorosłych stanowi prawdziwy relaks po ciężkim dniu, dla dzieci – dużą frajdę. Akwarium może być także niecodzienną dekoracją wnętrz. W ostatnich latach powstało mnóstwo kreatywnych projektów, które mogą to potwierdzić i zainspirować do tworzenia własnych aranżacji.

Rybki i rośliny akwariowe nietypowo, czyli akwarium z pomysłem
Źródło zdjęć: © Oceansaquarium.com

29.04.2015 12:40

Obserwowanie podwodnego świata – rybek i roślin – przez szybkę akwarium to czysta przyjemność. Dla dorosłych stanowi prawdziwy relaks po ciężkim dniu, dla dzieci – dużą frajdę. Akwarium może być także niecodzienną dekoracją wnętrz. W ostatnich latach powstało mnóstwo kreatywnych projektów, które mogą to potwierdzić i zainspirować do tworzenia własnych aranżacji.

Powrót w wielkim stylu

Obecnie akwarium spotyka się w domach rzadziej niż jeszcze 20 lat temu, gdy każdy marzył o tym, by mieć parę złotych rybek. Żyjemy w coraz szybszym tempie, a utrzymanie ryb i roślin akwariowych wbrew pozorom nie jest bezproblemowe i wymaga sporo czasu. Niejednego miłośnika podwodnej głębi przekona jednak zapewne dzisiejsza technologia, która umożliwia tworzenie niestandardowych rozwiązań akwarystycznych. Ponadto na rynku pojawiły się firmy oferujące usługi w zakresie sprzątania każdego, nawet nietypowego akwarium.

Akwarium może stać się jedną z głównych atrakcji salonu obok kina domowego czy kominka, pod warunkiem że pomysłowo się je zaaranżuje. Powraca zatem do naszych domów, jednak nie tyle hobbystycznie, co jako dość luksusowy gadżet. Okazuje się, że rybki i rośliny akwariowe także wymagają designerskiej oprawy. Balansujące na krawędzi stołu czy komody akwarium Bubble Tank (Psalt Design) czy zaopatrzone w uchwyt Fishbowl (Michal Shabtiali), w którym można nawet wyprowadzić rybki na spacer, są tego doskonałym przykładem.

Niektóre biura projektowe podejmują się aranżowania akwarium na wielka skalę – w suficie, w ścianie nad kominkiem czy na środku podłogi. Oczywiście, aby rybki i rośliny akwariowe stały się integralną i oryginalną ozdobą wnętrza, nie muszą być wyeksponowane w tak spektakularny sposób. Decydując się jednak na akwarium, warto dobrze przemyśleć jego lokalizację niekiedy już na etapie projektu. Duży zbiornik z powodzeniem może bowiem zastąpić ściankę działową między salonem a jadalną.

Na ogół zaskakująco prezentuje się akwarium wbudowane w moduły meblowe. Co więcej, na nim właśnie może opierać się idea kuchennej wyspy czy choćby stolika kawowego, jak w projektach World Trip (Takuro Yamamoto) czy Fish Tank Coffee Table (Alistair Bentley), za sprawą których podczas picia kawy czasu nie muszą już urozmaicać kolorowe czasopisma, lecz właśnie obserwacja podwodnego świata.

Współcześnie akwarium może być wykonane zarówno ze szkła, jak i dobrej jakości tworzywa. Co więcej, jego powierzchnia może załamywać się pod dowolnymi kątami, jak w projekcie Infinity (BCXSY). Grającą z materiałem i ze zmysłami interpretacją klasycznego akwarium, która wykorzystuje szkło do tworzenia iluzji gór wewnątrz zbiornika, jest Fishcape (Aruliden). Dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu tworzywa można zatem tworzyć wielowymiarowe kompozycje, ciekawie przenikające się także między różnymi pomieszczeniami.

Oryginalnie wbudowane oświetlenie sprawia, że wodne życie nabiera barw. Poblaski migoczące w wodzie podkreślają kształty przepływających rybek i roślin akwariowych. Oświetlenie ledowe ukryte np. między taflami szkła może zastąpić dekoracyjne plafony czy kinkiety. Tak wyeksponowane akwarium rozświetli przestrzeń, warto zatem wbudować je np. w oddaloną od okna wnękę.

Ciekawym projektem iluminacyjnym jest wolno stojące akwarium BiOrb Life (Reef One), którego przednia i tylna ścianka są wykonane z przezroczystego, a boki ze lśniącego – czarnego, białego lub czerwonego – akrylu. Dzięki wbudowanym ledom można odtworzyć w nim efekt wschodu czy zachodu słońca, a nawet delikatnej poświaty księżyca.

Forma i oświetlenie to jednak nie wszystko. Wybierając rybki i rośliny akwariowe, należy łączyć gatunki o podobnych wymaganiach temperaturowych, mogące zgodnie współistnieć w tym samym środowisku, a także harmonijnie komponować się z pomieszczeniem, w którym ustawisz zbiornik. Akwarium należy zaopatrzyć w odpowiednie sprzęty, a także dekoracje, najlepiej utrzymane w spójnym stylu z wystrojem wnętrza. W tym celu można też wykorzystać naturalne elementy, np. urządzając akwarium z fantazyjnymi rybkami w duchu tropikalnym, można ułożyć na dnie połówki skorup kokosa, a starając się odtworzyć naturalne środowisko jeziora, wykorzystać gałęzie, kamienie czy ciekawie poskręcane kawałki korzeni. Nie bój się eksperymentować. Wypełnienie akwarium może być zupełnie nietypowe, jak w projekcie Constance Guisset, gdzie w jednej konstrukcji spotkają się dwa światy – rybki i ptaki.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)