Trwa ładowanie...
ycipk-20xjqa

Ryba, bigos, czosnek. Jak pozbyć się brzydkich zapachów po gotowaniu?

Rodzinne spotkanie, dom lśni – ale wrażenie psuje unoszący się w powietrzu zapach duszonej kapusty, zupy, zapiekanki. Takich aromatów trudno uniknąć, zwłaszcza jeśli zastawia się stół przysmakami własnej roboty. Kuchenną woń można jednak zneutralizować, by do kolacji usiąść w świątecznej atmosferze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niektóre apetyczne potrawy pozostawiają w domu nieprzyjemny zapach
Niektóre apetyczne potrawy pozostawiają w domu nieprzyjemny zapach (iStock.com)
ycipk-20xjqa

W dawnych dworach kuchnie urządzano często poza głównym budynkiem, ograniczając w ten sposób ryzyko pożaru, a przy okazji problemy z nieprzyjemnym zapachem gotujących się potraw. Właściciele współczesnych mieszkań i domów nie mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić. W XXI wieku kuchnia stała się zresztą reprezentacyjnym pomieszczeniem, nierzadko połączonym z salonem. Na szczęście w walce z niepożądanymi woniami można sięgnąć nie tylko po babcine sposoby, ale i współczesne rozwiązania.

Wentylacja i okap

ycipk-20xjqa

W dobrze wentylowanych pomieszczeniach zanieczyszczone powietrze jest szybko wymieniane, zapachy nie powinny być więc zbyt uciążliwe. Jeśli kratki wentylacyjne są zabrudzone, a kanały niedrożne – nie pomogą żadne półśrodki, problem na pewno się pojawi.

Podczas gotowania można otworzyć, a przynajmniej uchylić okno, by uniesione z parą drobiny tłuszczu nie osiadały na meblach i ścianach, a zapach nie roznosił się po domu. Gdy potrawy będą gotowe, warto kuchnię porządnie wywietrzyć.

Nieocenioną pomocą jest też kuchenny okap, wysysający z kuchni gorące, zawiesiste powietrze. Tłuszcz i inne zanieczyszczenia zatrzymywane są przez filtr. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w generatory ozonu, rozkładające szkodliwe substancje.

iStock.com
Podziel się
ycipk-20xjqa

Izolacja

Choć otwarty układ mieszkania jest modny i ma wiele zalet, w wielu domach kuchnia jest wciąż jeszcze osobnym pomieszczeniem. Jeśli można zamknąć prowadzące do niej drzwi – warto z tej możliwości skorzystać. W przeciwnym razie drobiny tłuszczu zostaną z prądami powietrza przeniesione do pokoi, osadzą się na firankach, obrusach i wykładzinach. Bez prania trudno będzie się pozbyć tych zanieczyszczeń. Jeśli tylko pozwala na to przepis, potrawy dobrze jest gotować pod przykryciem, to także ogranicza problem.

Ciasto i kawa

ycipk-20xjqa

Świeże ciasto i mała czarna to nie tylko sposób na poprawę humoru, ale i zneutralizowanie zapachu mięsa czy jarzyn. Rozchodzący się z piekarnika zapach wypieków jest intensywny i przyjemny, to samo można powiedzieć o woni tradycyjnej, parzonej kawy. Dla uzyskania szybkiego efektu garść zmielonych ziaren można przez chwilę prażyć na patelni.

Unsplash
Podziel się

Aromatoterapia

Babcinym sposobem na kuchenne zapachy jest zamaskowanie ich olejkami eterycznymi z cytrusów i ziół. Skórkę pomarańczową lub cytrynową, pęczek rozmarynu, kilkanaście goździków zalewa się wrzątkiem i gotuje powoli na jak najmniejszym płomieniu. Para unosi zapach owoców i ziół, roznosząc go następnie po całym domu.

ycipk-20xjqa

Ogień

Ciepłe światło naturalnego płomienia kojarzy się z uroczystą, świąteczną atmosferą. W uzyskaniu tego wrażenia mogą pomóc świece zapachowe. Warto jednak korzystać z nich z rozwagą. Zbyt duża dawka ciężkich aromatów męczy, a maskowanie woni bigosu za pomocą pachnącej wanilią świecy słabo się udaje.

iStock.com
Podziel się

Uwaga na resztki

ycipk-20xjqa

Żeby szybko pozbyć się z kuchni niechcianego zapachu, nie wystarczy zadbać o samo powietrze. Dobrze jest też przetrzeć szafki i blaty robocze połówką cytryn, albo przynajmniej ściereczką zwilżoną detergentem. Pomoże to zlikwidować np. zapach ryb.

Współczesna chemia

Na sklepowych półkach piętrzą się gotowe produkty służące do walki z nieprzyjemnymi zapachami: odświeżacze powietrza w formie aerozoli, kostek zapachowych, żelu czy patyczków. Większość z nich przesłania niepożądane wonie, ale ich nie likwiduje. Używane zbyt obficie, mogą wręcz pogorszyć sytuację. Są też chemiczne neutralizatory zawierające aktywny węgiel i inne substancje, które rozkładają chemiczne zanieczyszczenia. Te rozwiązania mogą doraźnie pomóc, choć tylko uzupełniają działanie wentylacji.

Shutterstock.com
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-20xjqa

ycipk-20xjqa
ycipk-20xjqa