Rustykalne wnętrza w tętniącym życiem mieście. Przemyć spokój do chaosu
02.07.2019 | aktual.: 02.07.2019 11:19
Latem twoje myśli uciekają w kierunku urlopu na włoskiej prowincji? Do wiejskich domków z widokiem na pola uprawne i morze? Zobacz, jak stworzyć własny rustykalny zakątek, nawet jeśli mieszkasz w samym środku zatłoczonej metropolii.
Toskania nad Wisłą
Przybył do nas ze słonecznych Włoch i południa Francji, gdzie od tysięcy lat uprawa ziemi oraz dom blisko natury były uważane za podstawy szlachetnego życia. Styl rustykalny możemy obserwować również na polskiej wsi, w domach naszych dziadków i babć. To design pełen życia, który nie przepada za symetrią czy sztucznymi materiałami. Drewno, rośliny, kamień, szklane słoiki jako funkcjonalne ozdoby – Leanne Walstow słusznie napisała kiedyś, że styl rustykalny odnajduje idealną równowagę pomiędzy surowością wnętrza, a jego przytulnością. Jak możesz go więc przenieść do własnego lokum?
Drewniane elementy
To bez wątpienia najistotniejszy punkt programu. Bez drewnianych mebli – krzeseł, stołu, szafek, nawet wiszących półek - design rustykalny po prostu nie istnieje. Piękne przedmioty użytkowe z tego materiału znajdziesz np. na targu staroci albo strychu swoich dziadków. Można również wykorzystać standardowe meble z okleiną w barwie naturalnego drewna.
Rośliny i kwiaty
Ów szczegół łączy styl rustykalny ze skandynawskim oraz loftami. Rośliny w doniczkach czy kwiaty w wazonach nie są ozdobami dla leniwych, trzeba je bowiem stale pielęgnować. Odwdzięczą się za to, dając domowi życie oraz piękne zapachy. Im bardziej kolorowe i różnorodne kwiaty rosną we wnętrzu, tym lepiej!
Cegła lub kamień
To kolejne fundamenty stylu rodem z Toskanii. Na szczęście nie trzeba wyburzać ściany i stawiać nowej z cegły ani wnosić na ostatnie piętro kamiennego stołu. Obecnie na rynku dostępne są liczne imitacje – choćby klinkier w kolorze czerwonej cegły. Jeśli dysponujesz naprawdę skromnym budżetem, zawsze możesz zadowolić się tapetą w odpowiednim kolorze.
Słoiki i pojemniki
Zwłaszcza kuchnia w rustykalnym stylu nie obejdzie się bez nich. Porcelanowe bądź kamionkowe pojemniki na przyprawy i wazony na kwiaty, słoiki z przysmakami. Filiżanki i szklanki stojące za szybami drewnianych szafek. Wszystkie one symbolizują otwartość i gościnność z jaką właściciel rustykalnego wnętrza wita przybyszów w swoim domu.
Tkaniny ozdobne
Z wizyt na wsi w dzieciństwie zapewne pamiętasz białe serwetki, plecionkowe dekoracje, piękne obrusy i dywany we wnętrzach. Styl rustykalny je lubi, pod warunkiem jednak, że nie zostanie nimi "przygnieciony". Warto wybierać tkaniny o kolorze dobrze współgrającym z drewnem oraz kamieniem – brąz, grafit, biel oraz beż.
Ozdoby w stylu vintage
Styl rustykalny ma w sobie wiele nostalgii i sentymentalnych elementów. Dlatego ozdoby typu retro dobrze z nim współgrają. Lampy z abażurem, imitacje poroża (dla wielbicieli detali), sztuczny lub prawdziwy kominek albo nawet mała tablica do pisania kredą – wszystkie znajdą tu dla siebie miejsce. Dla wnętrza rustykalnego czas jakby trochę się zatrzymał.
Doceń to, co masz
A może wpadniesz na inne pomysły na urządzenie rustykalnego wnętrza? To jak najbardziej zrozumiałe. Designerka Sarah Stewart-Smith stwierdziła kiedyś, że w stylu rustykalnym liczy się przede wszystkim to, co dom może zaoferować nam. Pomyślmy więc dwa razy, zanim pozbędziemy się starych mebli, ozdób czy elementów, takich jak parkiet oraz drewniany podwieszany sufit. Możliwe, że nasz własny rustykalny zakątek pośrodku miasta już istnieje, musimy go tylko podkreślić i oszlifować.