Rozświetlony ogród
27.04.2017 | aktual.: 28.04.2017 10:22
Wybór oświetlenia ogrodowego jest tak szeroki, a same lampy mają tak oszałamiające formy, że aż trudno zdecydować się na tę jedyną. Zobaczcie kilka propozycji.
Ogród na co dzień może wyglądać jak przygotowany na uroczyste przyjęcie. Gdy zajdzie słońce, rozbłysną świecące girlandy, lampiony, wiszące ciągi światełek i łańcuchy oplatające rośliny. Możemy też przystroić naszą posesję urokliwym oświetleniem zasilanym energią odnawialną. Będzie ekologicznie i oszczędnie.
Łańcuchy świetlne
Rozwiesimy je między drzewami, przymocujemy wzdłuż gzymsu, rynny czy balustrady, owiniemy wokół pnia lub stojaka parasola. Łańcuchy świetlne, wzorowane na choinkowych, rozświetlą ogród na wzór dancingowego oświetlenia parkowego w stylu retro. Znajdziemy wśród nich barwne oprawy łańcuchowe, wielokolorowe i o przeróżnych kształtach żarówek, które mogą mieć formę zwierząt, gwiazd lub kwiatów. Oprócz tego energooszczędne źródła światła znajdziemy w wężach LED-owych. Są odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć i intensywną eksploatację. Można nimi np. oświetlić schody. W nocy krawędzie balkonu, tarasu czy ganku będą wyglądać bajecznie.
Lampiony
Nastrojowo będą zawsze wyglądały w ogrodzie lampiony, wykonane na wzór chińskich. Oryginalne, papierowe, nie są zbyt trwałe, ale wyjątkowo efektowne i lekkie. Podświetlić je można energooszczędnymi diodami LED. Ale znajdziemy też kolorowe i wzorzyste lampiony z tworzywa sztucznego, które nie boją się deszczu.
Oryginalne lampy solarne
Latarenki zasilane energią słoneczną to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ogrodowe. Wbija się je w ziemię, bateria słoneczna gromadzi energię (nawet w pochmurny dzień) i oddaje ją po zmroku. Oprócz modeli przypominających latarnie znajdziemy ciekawe kształty o formie drzewa czy giętkich gałązek pełnych motyli na kamiennej podstawie, które poruszają się na wietrze. Znajdziemy też pojedyncze lampy solarne zwieńczone ważką czy kwiatem oraz zasilane energią słoneczną ozdoby ogrodowe w postaci rzeźb czy wiszące girlandy żarówek połączonych w łańcuch.
Latarenki
Stojące szklane latarenki ze świecą w środku to sposób na wprowadzenie do ogrodu żywego ognia. Trzeba tylko przestrzegać wskazówek producenta – niektóre mogą być przeznaczone jedynie do oświetlania małymi świeczkami do podgrzewaczy herbacianych (tealighty). Do tych większych i bardziej odpornych można wstawić grube świeczki dekoracyjne. Zamiast tradycyjnych świeczników na ogrodowym stole można postawić świeczki z ukrytą diodą. Zapala się je przez potrząśnięcie. Potrzebują zasilania bateryjnego. Obudowa może być wykonana ze stearyny, a światełko migocze jak prawdziwy ogień, co sprawia, że trudno odróżnić taką świeczkę od prawdziwej, a wiatr jej nie zgasi.
Bajeczne formy z polietylenu
Bardzo dziś modne są ogrodowe świecące donice wielkich rozmiarów, postacie zwierzęce takie jak króliki, koty, sowy, sześciany imitujące kostkę lodu lub pufę w landrynkowym kolorze, stożki, kule, wielkie stojące lampy z abażurem, stoliki w kształcie latającego spodka i co tylko jeszcze przyjdzie projektantom do głowy. Wszystkie te magiczne rzeźby wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na warunki zewnętrzne. Wymagają jedynie dostępu do instalacji elektrycznej. Dzięki swym rozmiarom i właściwościom polietylenu robią spektakularne wrażenie.
Fantazyjne kształty
Wesołe grzybki, tańczące na wietrze rzędy barwnych parasolek z ukrytymi diodami – za sprawą odpowiedniego określenia można zamienić ogród w baśniową krainę, w której wszysko może się wydarzyć.