Trwa ładowanie...
strych
29-08-2014 14:42

Rozbudowa domu - jak zaadaptować strych?

Niewykorzystywany do tej pory strych to wspaniała szansa na zaaranżowanie jedynej w swoim rodzaju przestrzeni: na studio, pracownię, biuro czy siłownię. Chcąc wykonać adaptację strychu we własnym domu, nie musimy pytać o zgodę sąsiadów z okolicznych budynków. W budynkach wielorodzinnych musimy mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej, która reprezentuje lokatorów.

Rozbudowa domu - jak zaadaptować strych?Źródło: Velux
d2iv0u8
d2iv0u8

Niewykorzystywany do tej pory strych to wspaniała szansa na zaaranżowanie jedynej w swoim rodzaju przestrzeni: na studio, pracownię, biuro czy siłownię. Chcąc wykonać adaptację strychu we własnym domu, nie musimy pytać o zgodę sąsiadów z okolicznych budynków. W budynkach wielorodzinnych musimy mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej, która reprezentuje lokatorów.

Adaptacja strychu wiąże się z kosztami. Te mogą być wyższe lub niższe w zależności od tego, czy trzeba będzie remontować dach, jakie wybierze się okna, jak zaaranżuje przestrzeń, jakie materiały zostaną wykorzystane do budowy i czy zaistnieje konieczność podłączenia mediów innych niż tylko prąd.

Dobry pomysł na aranżację przestrzeni

Na potrzeby mieszkalne najlepiej adaptować poddasze, które jest wyższe niż 2,2 m – z uwagi na wygodę użytkowania. Dokonując wyboru, czy dzielić strych na mniejsze pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę jego realną powierzchnię użytkową o wymaganej wysokości. Tę niewielką lepiej pozostawić otwartą. Można zamiast ścian postawić dekoracyjne parawany albo wykonać jedynie przepierzenia w postaci wąskich ścianek od podłogi po sufit albo też przegród z luksferów stawianych tylko na niewielką wysokość, np. 1,5 m, które symbolicznie oddzielą fragment od reszty powierzchni. Wiele projektów adaptacji strychu przewiduje takie właśnie rozwiązanie – dzięki niemu przestrzeń zyskuje na funkcjonalności, nie tracąc na przestronności. Podział na boksy znacznie obniża też koszty adaptacji strychu w porównaniu do tworzenia tam tradycyjnych pokoi.

Kto nie ma wyobraźni przestrzennej lub nie potrafi zdecydować się na rozmieszczenie okien na poddaszu, może skorzystać z podpowiedzi wirtualnego symulatora adaptacji strychu.Taki e-program na swojej stronie uruchomiła między innymi firma Velux.

Dobry projekt(ant)

Jeżeli poddasze o funkcji pierwotnie mieszkalnej ma być przeznaczone do użytku prywatnego, pomoc projektanta nie w każdym przypadku będzie konieczna – na przykład kiedy zmienimy tylko kolor ścian i układ dekoracji. Kiedy strych ma być przebudowany, a przestrzeń zaaranżowana ścianami i oknami, wymagane jest pozwolenie na budowę wydane w oparciu o profesjonalny projekt architektoniczny. Przy adaptacji strychu w budynku wpisanym do rejestru zabytków lub zamianie poddasza w kolejne piętro domu, ale o funkcji komercyjnej, pomoc dobrego architekta przyda się od samego początku planowania remontu.

d2iv0u8

Porządek w pracach

Adaptację bardzo zagraconego strychu zaczynamy od porządków i od zdjęcia starych materiałów wykończeniowych aż do odsłonięcia ścian, więźby i stropu. Czasem konieczna będzie dezynsekcja i/lub deratyzacja. Jeśli odsłonięte elementy wymagają konserwacji, wzmocnienia czy wymiany, bezwzględnie wykonujemy te prace. Instalujemy izolację cieplną, wentylację, ogrzewanie i podłączamy media. Warto na tym etapie zainwestować w materiały bardzo wysokiej jakości i nowoczesne, które będą spełniać swoje zadanie przez lata. Wprawdzie, licząc się z wysokimi kosztami adaptacji strychu, można odczuwać pokusę cięcia wydatków, ale w tym przypadku to tylko pozorna oszczędność: bo wprawdzie cieńsza warstwa izolacji jest tańsza, ale wydamy więcej później na ogrzewanie lub klimatyzację pomieszczeń. Z kolei awaria kiepskiej instalacji ogrzewania podłogowego będzie się wiązać z koniecznością rozebrania podłogi i skucia wylewki.

Prace wykończeniowe we wnętrzu poddasza muszą być prowadzone nie tylko solidnie, ale i z zegarmistrzowską precyzją. W budynkach nowych ściany jeszcze „pracują” i np. niedokładnie położone płyty kartonowo-gipsowe mogą pękać pod wpływem nierówno rozkładających się naprężeń. Z kolei w budynkach starych czasem trudno szukać choć jednego kąta prostego w rogach ścian.

I praktyczna rada: chcąc obniżyć koszty adaptacji strychu, lepiej raczej szukać oszczędności, wybierając mniej kosztowne panele czy kafelki, niż rezygnując z dobrego zazbrojenia wylewki na stropie.

d2iv0u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iv0u8