Trwa ładowanie...
ycipk-3x2q5v

Rośliny oczyszczające powietrze. Które gatunki warto mieć w domu?

Wszystkim nam zależy, aby biosfera w domach i mieszkaniach była wolna od szkodliwych związków. Tymczasem te ostatnie (np. ksylen albo benzen) spotykamy teraz niemal na każdym kroku. Na szczęście możemy sobie z nimi poradzić przy pomocy roślin doniczkowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niektóre gatunki kwiatów i roślin doniczkowych wpłyną na jakość powietrza w domu
Niektóre gatunki kwiatów i roślin doniczkowych wpłyną na jakość powietrza w domu (Unsplash)
ycipk-3x2q5v

Niewidoczne zagrożenie

To niestety znak czasów i przykra konsekwencja zmian cywilizacyjnych. Nawet w czterech ścianach naszego mieszania znajdziemy mnóstwo szkodliwych związków. Są niewidoczne, a jednak "wiszą" w powietrzu. Używanie niektórych kosmetyków (np. lakierów do włosów) powoduje przedostawanie się do naszej domowej atmosfery formaldehydu. Kleje i lakiery z kolei zawierają szkodliwy benzen, natomiast w substancjach takich jak impregnaty znajdziemy ksylen.

To nie wszystko! Na skutek działania w naszym domu urządzeń elektrycznych powstaje tzw. smog elektromagnetyczny. Osoby palące ryzykują ponadto zanieczyszczenie powietrza domowników nikotyną i substancjami smolistymi. Wreszcie bałagan w mieszkaniu wabi roztocza, których odchody są równie zgubny dla naszego zdrowia, jak wszystkie wymienione wyżej związki.

ycipk-3x2q5v

Konsekwencje ich działania często nie są odczuwalne od razu, ale na dłuższa metę potrafią być bardzo dotkliwe. Chodzi tu zarówno o choroby układu oddechowego, jak i w skrajnych przypadkach nowotwory. Na szczęście możemy pozbyć się szkodliwych związków z wnętrza domu dzięki niektórym roślinom doniczkowym. Poniżej przedstawiamy kilka pożytecznych gatunków.

Unsplash
Podziel się

Paprotka

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszym kraju. Nefrepolis wyniosły jest prosty w utrzymaniu i powszechnie dostępny. Paproć najlepiej rośnie w zacienionym miejscu, musimy ją też regularnie podlewać i zraszać. Dobrze utrzymana, oczyści powietrze naszego lokum ze szkodliwego formaldehydu. Nefrepolis ujemnie jonizuje ponadto powietrze, co przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach z licznymi urządzeniami elektrycznymi.

ycipk-3x2q5v

Dracena

Roślina pochodzi z dzikich lasów tropikalnych Afryki i Azji, gdzie może urosnąć nawet do 5 m. W Polsce dostępne są hodowlane odmiany draceny, dużo niższe, np. obrzeżna i Sandera. Potrzebują więcej światła niż paprocie i są dość wymagające, jeśli chodzi o glebę oraz wilgotność powietrza. Warto jednak dbać o draceny, gdyż oczyszczają powietrze wnętrza domu ze szkodliwych związków ksylenu, trójchloroetylenu oraz formaldehydu.

Unsplash
Podziel się

Fikus

ycipk-3x2q5v

Popularny w Polsce i dostępny w kilku odmianach. Spotkamy np. fikusa benjamińskiego, dębolistnego oraz sprężystego. Fikus oczyszcza powietrze z ksylenyu, formaldehydu, benzenu, a także amoniaku i oktanu (zawierają go opary benzyny i oleju napędowego). Roślina ta nie lubi nagłych skoków temperatury, więc jej doniczka nie powinna znajdować się blisko okna. Niestety niektóre odmiany fikusa (np. bejnamińska) są trujące, dlatego trzymajmy je z dala od dzieci oraz zwierząt.

Bluszcz

To pnącze możemy spotkać zarówno w ogrodach, jak i wnętrzach polskich domów. Wbrew pozorom bluszcz pospolity nie jest łatwy w uprawie – nie potrzebuje wprawdzie dużo słońca, ale musi być regularnie podlewany, inaczej szybko zacznie usychać. Bluszcz absorbuje formaldehyd i benzen. Robi to na tyle skutecznie, że w 2018 r. agencja kosmiczna NASA uznała go za jeden najskuteczniejszych naturalnych filtrów powietrza na naszej planecie.

iStock.com
Podziel się
ycipk-3x2q5v

Skrzydłokwiat

Bujne liście i piękne kwiaty czynią z niego niewątpliwą ozdobę każdego mieszkania. Skrzydłokwiat nie lubi nadmiaru słońca, jest także niestety trujący dla domowych czworonogów. Ma jednak oprócz pięknego wyglądu wiele zalet. Oczyszcza np. powietrze z acetonu i benzenu. Okazuje się również skuteczny w usuwaniu z naszego domu substancji smolistych, które przenikają do niego wraz dymem papierosowym oraz spalinami samochodów zza okna.

Chamedora

Znana także jako palma domowa. Ta niepozorna roślina nawilża powietrze, oczyszcza je również z trichloroetylenu, benzenu, formaldehydu, ksylenów, a także tlenku węgla. Chamedora ma tę niewątpliwą zaletę, że jest łatwa w utrzymaniu i długowieczna – będzie więc oczyszczać powietrze w naszym domu latami. Lubi półcień, nie powinniśmy też przesadzać z jej podlewaniem.

ycipk-3x2q5v
iStock.com
Podziel się

Sansewieria

Można ją nazwać "rośliną dla zapominalskich", gdyż jest w stanie wytrzymać stosunkowo długo bez podlewania. Posiada długie liście w kilku odcieniach zieleni, które prezentują się bardzo efektownie jako ozdoba wnętrz. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale sanseweria ma żółte kwiaty, które jednak niezmiernie rzadko wypuszcza w domowych warunkach. Roślina ta oczyszcza powietrze w domu z benzenu i formaldehydu.

Zdrowe powietrze w naszych czterech ścianach

To tylko kilka przykładów roślin doniczkowych, których korzystne właściwości dla naszego domu warto znać. Wszystkie sprawdzają się świetnie jako naturalne filtry powietrza, odmienią również wygląd naszego lokum. To ważne, zwłaszcza że wśród stylów aranżacji wnętrz, te preferujące bujną roślinność (loft, urban jungle, rustykalny) mają się w tym roku bardzo dobrze.

kaboompics
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3x2q5v

ycipk-3x2q5v
ycipk-3x2q5v