OgródRośliny, które odstraszają kleszcze. Posadź przy domu i na działce

Rośliny, które odstraszają kleszcze. Posadź przy domu i na działce

Rośliny, które odstraszają kleszcze. Posadź przy domu i na działce

30.04.2020 | aktual.: 30.04.2020 11:22

Wiosną kleszcze sprawiają, że boimy się przebywać we własnym ogrodzie. Aby je odstraszyć, warto zasadzić rośliny, które będą naturalną bronią przeciw tym pajęczakom.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Wiosną kleszcze sprawiają, że boimy się przebywać we własnym ogrodzie. Aby je odstraszyć, warto zasadzić rośliny, które będą naturalną bronią przeciw tym pajęczakom.

Są niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla zwierząt domowych. Kleszcze, bo o nich mowa, przenoszą blisko 130 odmian groźnych wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii, które są przyczyną niebezpiecznych chorób. Zagrażają nie tylko zdrowiu, ale też życiu. Wczepiają się w ciało, są w stanie zainfekować organizm, który traktują jako żywiciela. Po kontakcie z kleszczem istnieje niebezpieczeństwo zachorowania na boreliozę, porażenie kleszczowe, czyli kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę (piroplazmozę) zwaną też malarią północy, ehrlichiozę lub jej nową odmianę - neoehrlichiozę. Zamiast bać się zachorowań, warto zapobiegać pojawieniu się kleszczy wokół nas. W tym celu zasadź odpowiednie rośliny, których kleszcze po prostu nie cierpią.

1 / 5

Wrotycz

Obraz
© Shutterstock

To bardzo popularna roślina rosnąca swobodnie na łąkach - ma silny zapach, podobny do kamfory. Nie lubią jej owady i kleszcze. Dodatkowo odstraszy natrętne komary oraz muchy. Żółte kwiaty wrotyczu mogą stać się ozdobą ogrodu. Jeśli dodatkowo wykonasz z niego odwar, takim opryskiem zwalczysz mszyce, stonki i mrówki.

2 / 5

Tatarak zwyczajny

Obraz
© Shutterstock

Wymaga podmokłego terenu, gdyż przeważnie rośnie dziko przy rozlewiskach, mokradłach, w szuwarach stojących lub wolno płynących wód. Ma długie mieczowate liście, zielonkawożółte kwiaty i roztacza intensywny zapach cynamonu. Roślina zawiera olejek eteryczny - azaron, który działa drażniąco, odpędzając kleszcze i komary. Wystarczy rozłożyć ścięte liście, aby uzyskać ten sam efekt.

3 / 5

Kocimiętka

Obraz
© Shutterstock

To drobne niebieskawe kwiatki wydzielające cytrynowy zapach. Kocimiętka odstrasza kleszcze i komary. Wydzielane przez nią olejki eteryczne zawierają neptalakton. Nazywa się go kocim feromonem, gdyż wabi te zwierzęta. W ogrodzie kwitnąca bylina tworzy piękne kopce.

4 / 5

Chryzantema dalmatyńska

Obraz
© Shutterstock

Wyglądem przypominają stokrotki, ale w przeciwieństwie do nich wydzielają toksyczne dla owadów i kleszczy substancje, czyli cynerynę i pyretrynę. Chryzantemy dalmatyńskie pięknie wyglądają w ogrodach, trzeba je jednak chować na zimę, gdyż nie są odporne na silne mrozy.

5 / 5

Wyciągi, proszek i odwary

Obraz
© Shutterstock

Wyciąg z korzenia chrzanu, a także jaskrów, piołunu, czosnku niedźwiedziego i lawendy odstrasza kleszcze. Ponadto warto rozsypać w ogrodzie proszek z suszonej cebuli, aby przegonić niebezpieczne pajęczaki. Także odwar z klematisa jest trujący dla kleszczy i komarów. Kwiaty zalewa się gorącą wodą w proporcjach 1:1, aby pod dwóch godzinach uzyskać preparat do oprysku. Kleszcze, komary i muchy zniszczy również odwar z gałązek i kory czeremchy. Wystarczy zalane zimną wodą części rośliny zagotować i odstawić do ostygnięcia.

Wybrane dla Ciebie