Trwa ładowanie...
d52gfm2

Rośliny, które odmienią ogród. Zainspiruj się

Drzewa i krzewy to nie tylko ważny element dekoracyjny. Pozwalają na wydzielenie poszczególnych stref w ogrodzie, chronią przed wiatrem i słońcem, a także zespajają ogród i dom w jedną całość. Dlatego tak kluczowe jest odpowiednie dobranie roślin do ogrodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rośliny, które odmienią ogród. Zainspiruj się
(Adobe Stock)
d52gfm2

Artykuł powstał przy współpracy z Allegro

Coraz więcej osób decyduje się na zakup sadzonek, a także nasion roślin ogrodowych w sieci. Różnorodne oferty, przystępne ceny, a także Program Ochrony Kupującego gwarantujący bezpieczne zakupy skutecznie zachęcają do wyboru zakupów w sieci. Jeśli nie wiesz jak zacząć, Zacznij z Allegro.

Daj drzewom nieco przestrzeni

Przy aranżacji ogrodu i wyborze nowych roślin warto zwrócić uwagę na wielkość i formę poszczególnych drzewek i krzewów. Może się bowiem okazać, że rośliny w krótkim czasie rozrosną się w taki sposób, że będą zabierać światło i składniki odżywcze innym roślinom wokoło. Pamiętaj, że krzewy i drzewa rozrastają się przez całe lata, zajmując coraz to więcej miejsca. Jeśli posadzisz je w zbyt małym oddaleniu od siebie sprawi, że po kilku latach trzeba będzie usunąć część roślin, gdyż będą się wzajemnie zagłuszać i wolniej rosnąć.

Wybór nie jest łatwy

Poza przewidywaną wielkością, warto również zwrócić uwagę na warunki glebowe i klimatyczne stanowiska, w którym planujesz posadzić określone drzewo lub krzew. Dodatkowo liczą się oczywiście kwestie estetyczne. Musisz zwrócić szczególną uwagę na czas kwitnienia czy dekoracyjność owoców, aż wreszcie barwy, jak dobrze znoszą zimę, a także jakie barwy przybierają jesienią. Przykładowo mietelnik kochia latem wygląda jak zwykły, zielony krzew, a wraz z nadejściem jesieni przyjmuje intensywnie czerwoną barwę, dlatego jest nazywany płonącą trawą.

Adobe Stock

Drzewa w niewielkim ogrodzie

Niewielki ogródek nie oznacza, że nie możesz pozwolić sobie na posadzenie kilku drzewek. Warto pokusić się o drzewa liściaste ze stosunkowo wąską koroną, których wysokość rzadko przekracza 15 metrów. Ciekawą opcją dla fanów ogrodów japońskich jest albicja, drzewko, którego delikatne i rozłożyste kwiaty przypominające różowe pędzle świecą w nocy. Równie popularnym drzewkiem jest głóg dwuszyjkowy, który osiąga wysokość do 7 metrów, a średnica korony nie przekracza 5 metrów. Piękne bladoróżowe kwiaty pojawiają się już w maju, a pomarańczowoczerwone owoce utrzymują się nawet do zimy.

Krzewy na dużej działce

Duży ogród daje znacznie większe pole do manewru i szansa na utrzymanie większych roślin. Miłośnicy wysokich krzewów mogą zainwestować w złotokap z luźno rozpostartymi konarami bocznymi. Krzew doskonale dostosowuje się do warunków glebowych, ale nie znosi cięcia. Jeśli z kolei szukasz pokaźnego krzewu, który nie będzie gubić liści na zimę, postaw na ostrokrzew kolczasty. Szczególnie ceniona odmiana J.C. van Tol wyjątkowo obficie owocuje, dzięki czemu krzew prezentuje się jeszcze piękniej. Równie interesującą opcją jest oczar japoński, rozłożysty krzew, który jesienią przebarwia się na piękny, żółty i pomarańczowy kolor, a wonne kwiaty pojawiają się już w styczniu i utrzymują się do końca marca.

Artykuł powstał przy współpracy z Allegro

d52gfm2

Podziel się opinią

Share

d52gfm2

d52gfm2